Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarország a szocializmus...

Magyarország a szocializmus miatt maradt le Nyugat-Európától a XX. Században? Miért nem sikerült felzárkózni a fejlett országokhoz?

Figyelt kérdés

[link]


Németország 1900-ban kétszer fejlettebb volt, mint Magyarország, ez jelenleg is igaz. De míg Finnország, Olaszország, Japán, Dél-Korea behozta a lemaradást, nekünk nem sikerült felzárkózni.

Ami még érdekes, hogy Argentína elérte Svédország és Kanada fejlettségét a század elején, mára viszont lecsúszott a magyar szintre, pedig még a háborúkat is sikerült elkerülnie.


2012. dec. 9. 15:06
 1/8 anonim ***** válasza:
25%

Igen az miatt.

Az Osztrák-Magyar nyugati hatalomnak számított és Magyarország is nyugathoz tartozott.

A szocializmusban meg nem fejlődött sehova.Ezért 40 évvel le van maradva Európa jobbik részétől.


Argentína esete más.Náluk államcsőd volt és azért csúsztak le.

2012. dec. 9. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Egész történelme során volt a térségnek lemaradása és megkésettsége, mert ez egy ütközőzóna a Kelet és a Nyugat között. Azonban a távolság néha kisebb, néha nagyobb volt. Régen is bőven megvoltak a problémák.
2012. dec. 9. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
65%

Valóban lemaradásunk volt már jó ideje a nyugattal szemben. Ez az első VH-ig elég szépen csökkent!

Aztán mivel nem folyt a területünkön háború így tudtunk fejlődni a 2. VH-ig.

Na ott szétlőttek minket és Orosz nyomás hatására mi ugye nem kértünk a Marshall segélyből mert az kizsákmányolás és a gonosz nyugat akarja ránk erőltetni(kinek ismerős ez a duma a fidesz és a Jobbik retorikájából? :))) )


Na és utána hiába jöttünk helyre mert az oroszok háboorúban gondolkodtak és Magyarországból a Vas és acél országát csinálták csak nekünk se vasunk se acélunk nem volt így az egész iparunk lópikulát nem ért!

Aztán jött az olajválság ahol a keleti blokk megint rosszul döntött és nem az energiatakarékos ipari gépek felé mentünk mert oroszok ugya nyomták a piaci ár alatti olcsó energiahordozókat!


Aztán jött a rendszerváltás és itt álltunk az állítólagos "szuper" iparunkkal ami 50-60%-al több energiát fogyasztott ugyan annyi termék előállításához és emellett precíziós és kényes anyagokat képtelen volt előállítani... Na meg persze ha fennmarad az iparunk, az iszonyatos importra szorult volna de ugye csak drágábban tudtunk volna eladni...


Szóval igen, a szocializmus elb.szta a gazdaságunkat!!!!

2012. dec. 9. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak a szocializmus, de utána a rendszerváltó pártok is

hibásak benne. Mindent eladtak, de csak a saját zsebükkel törődtek. Akár csak most is.

2012. dec. 9. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Komplikato ***** válasza:

Szerintem meg az, hogy sok ex-KGST ország, aki később szabadult a Szovjetunió fennhatóságából, de SOKKAL sikeresebbek hazánknál, pont a fő kérdés ellentété igazolják.


De ha onnan nézzük, hogy milyen arányok voltak pl. a Monarchián belül az osztrák vagy cseh részekkel szemben, akkor sajnos nem nagyon sikerült behozni ... és nyilván a "népi demokrácia" is akadályozta a dolgot, de nem úgy néz ki, hogy ez pl. 50 é múlva változna.

2012. dec. 9. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Ennek semmi köze a szocializmushoz, az előző jól megragadja a lényeget.

Sőt, a szocializmus bizonyos szempontból sikertörténet, mert egy totálisan szétrabolt és elpusztított országot építettek újjá rövid időn belül úgy, hogy tulajdonképpen mindenből önellátóak lettünk, ami persze kapitalista szemszögből vizsgálva nem teljesen jó. De ezért volt akkor szocializmus.

2012. dec. 9. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Valóban, ezek a különbségek akkor is megvoltak. Ellenben Ausztria felzárkózott, a skandinávok is, Spanyolország meg szegényebb volt nálunk is. A szocializmusnak ebben oroszlánrésze volt valóban.


Argentína nem a 2001-es államcsőd idején csúszott le, már jóval korábban megkezdte. Nagyjából akkor, amikor egy Perón nevű elnök, és a feleségül vett k.rvája (film is van róla) megfertőzte az ország gondolkodását a populizmussal.


Dél-Koreának meg nem kellett 100 év, 1980-ban fele akkora jövedelmük volt /fő, mint nekünk, most több, mint másfélszer annyi. A titka a dolognak annyi, hogy ott a munkának, teljesítménynek van becsülete, és nem arra fordítják a forrásaikat, hogy az ingyenélőket babusgassák, többek között...


[link]

2012. dec. 10. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem csak a szocializmus miatt, bár annak is szerepe volt benne.

De Kelet-Európa már jó ideje le van maradva Nyugattól.

Egyébként Magyarország már majdnem felzárkózhatott volna 1989 óta Nyugat-Európához, azonban az elmúlt 22-23 évben alig történt valami. Elég csak arra gondolni, hogy 1970 és 1990 között Budapesten 28 km-nyi metrót adtak át (tehát az egész jelenlegi hálózatot, a Földalattit nem számítva), s 1990 és 2012 között 0 km-t.


A fejlődést a HDI is elég jól mutatja: Magyarország 1985-ben a világon a 46. legfejlettebb ország volt, míg 2011-ben a 38. Persze ez is viszonylag nagy előrelépés, de pl. Csehszlovákia a 40. volt, s 2011-re Csehország a 27. helyre lépett már, s ezzel megelőzte az Egyesült Királyságot is!

Lengyelország 1985-ben az 51. helyen volt, jelenleg pedig szorosan Magyarország mögött áll a 39. helyen.

De talán Románia a legszembetűnőbb: 1985-ben hihetetlenül hátul volt európai ország létére, a 72. helyen állt, s 2011-re sikerült feltornáznia magát az 50. helyre.


Visszatérve: nem csak a szocializmusnak köszönhető Magyarország Nyugathoz képest fejletlensége, sőt, tényleg segített az országnak a II. világháború utáni talpra állásban. Igaz, nem olyan mértékben, mintha kapitalista berendezkedésű maradt volna, de ez sem elhanyagolható.

2012. dec. 29. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!