Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Van itt olyan, aki a Rendszerv...

Van itt olyan, aki a Rendszerváltás előtt osztrák vagy jugoszláv határ menti településen lakott? Nem volt félelmetes ott lakni?

Figyelt kérdés

Úgyértem kihaltság, üresség volt gondolom, mindenki megfigyelt mindenkit, ha idegen jött a városba egyből rátapadtak a "civil rendőrök", rokonok nem jöhettek látogatni hozzátok, csak nehezen megszerezhető engedélyekkel.


Könnyebben bejöttek a rádión, tévén az osztrák/jugoszláv adások, mint a magyarok, de ezeket elvileg tilos volt nézni, hallgatni. Biztos lehetett időnként hallani zajokat, zenéket, tűzijátékokat a határ túloldalán lévő faluból, de tilos volt odamenni és az ottaniak egy teljesen más világban éltek.


Vannak ilyen élményeitek? Milyen volt egy ilyen településen az élet?



Esetleg olyanok vannak itt akik a túloldalról tapasztalták meg a dolgot, tehát a magyar határhoz közel laktatok Ausztriában/Jugoszláviában?


2012. márc. 9. 17:05
 1/10 anonim ***** válasza:
62%
A délszláv háború idején voltam katona Csabán. Előtte kollégiumban Kétegyházán. A háború alatt benzint csempésztem Szerbiába, megsértettem az ENSZ embargót, hozzájárultam, hogy néhány koszovói kislány édesapja ne menjen haza többé. Nem volt félelmetes, voltak szép csajok a határon, néha még almával is megkínáltak.:)
2012. márc. 9. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
86%

"Könnyebben bejöttek a rádión, tévén az osztrák/jugoszláv adások, mint a magyarok, de ezeket elvileg tilos volt nézni, hallgatni."


Mért lett volna tilos? Ezt honnan vetted? És hogy tudták volna megtiltani? Szabadon fogható volt.

2012. márc. 9. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
27%

"Biztos lehetett időnként hallani zajokat, zenéket, tűzijátékokat a határ túloldalán lévő faluból, de tilos volt odamenni és az ottaniak egy teljesen más világban éltek. "


No ha azt hiszed, hogy csak hallani lehetett odaátról, elmesélek egy történetet. Kollégám akkor a határőrségnél volt. És a hátországban egy lőszeraktárban. Őket kivezényelték a határra, éjszaka volt, csak a torkolattüzeket látták. Kopogtak a fák a fejük felett. Mindenki kapott egy tárat, nem volt tűzparancs. Csak annyit mondtak: "Vissza lehet lőni".

Volt aki elsírta magát, de reggelre minden tár kiürült.

2012. márc. 9. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
64%

2/3. Nem voltak szabadon hallgathatók a külföldi rádiók.

Csak ekkor már nem büntették azokat,akik hallgatták. Csupán az adásokat zavarták annyira,hogy sokszor alig lehetett hallani valamit belőle.

Én a határtól 30 km-re lakok. Ide hallatszottak sokszor a lövések. Ha nem is féltünk,de nem volt megnyugtató.

2012. márc. 9. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
53%
Kicsit kellemetlen lehetett...A tanarom aki osztrak meselte,hogy regen mindig amikor atjartak Magyarorszagra akkor kicsit felelmetes volt a hataron atmenni mert ott alltak a tankok meg a katonak...
2012. márc. 9. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Ilyesmit, amiket írsz, a jugoszláv határ szomszédságában az 1980-as években természetesen már nem lehetett tapasztalni.


Sőt, nagyon jó volt, hogy mi bármikor átugorhattunk Jugoszláviába, volt külön kishatárátlépési engedélyünk is. Gyakran átmentünk, nekem onnan voltak nyugati farmerjeim, lemezeim, képes újságjaim, csokijaim stb. Az észak-magyarországi rokonok mindig is irigykedtek ránk ezért, na meg amiért mi nézhettük a jugoszláv tévécsatornákon a sok nyugati filmet. Azokon még nyelvet is lehetett tanulni elég rendesen, mivel náluk minden film feliratozva ment.

2012. márc. 10. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
84%
Én ugyan nem, de a családom (édesanyám egy darabig, nagyszüleim, nagybátyjám egy, a Jugoszláv határtól mindössze néhány kilométerre lévő településen laktak akkoriban. Azóta elköltöztek, de a rendszerváltás után még évekig ott éltek. Összességében: 90 előtt volt munkájuk a helyi TSZ-ben, utána nem...ennyi
2012. márc. 10. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Szívás volt. A határ előtt 10-15 km-re volt a határsáv, oda csak engedéllyel lehetett bemenni. Ha ott lakott valaki, és késő estig dolgozott, akkor megszívta, mert az átjárókapuk egy része este bezárt, így ha éjszaka ment haza, akkor kerülnie kellett. Na meg gyakoriak voltak az ellenőrzések. Ha idegen ment be oda, az mindig gyanús volt a határőröknek.
2012. szept. 5. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Mivel a kérdésben nem szerepelt dátum, reagálok egy itteni válaszra is: a 15 km-es határsávban élőknek volt külön igazolványuk vagy különleges bejegyzés a személyiben, amivel mehettek ki-be. A sávon kivül élőknek kellett a hatóságtól belépési engedélyt kérni, előtte-utána lejelentkezéssel, mintha más országba léptek volna át. (1950-60 között tartott a 15 km-es és még 5 évig volt "csak" 8 km-es) Ez már sejteti, hogy a sávban lévő települések életéből ez a 10-15 év szinte kiesett, kereskedelem, forgalom, bármi fejlődés alig volt. Ennek a hozadéka sok helyen most is megfigyelhető, a volt sávban lévő falvakban sokszor szinte időutazás átutazni.
2017. szept. 28. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
69%

Azt tudom, hogy volt belépőjük, de attól még a kisebb kapukat bezárták, éjjelre, így ha nem a legforgalmasabb utakon jártak (pl. mezőgazdasági utakon), akkor kerülhettek, ha sokáig boroztak a szőlőben.

Én a határ közelében éltem akkor és most is, de az egykori sávon kívül. Viszont így a szemem előtt zajlott le először a határsáv, majd a határzáró sorompók, majd a vámellenőrzés és végül a határőrzés megszűnése is. Fináléként meg az épületek is lassan eltünedeztek vagy el fognak tűnni.


(Zárójelben megjegyezném, hogy: Ebből a szempontból a legfeleslegesebb beruházás a rajkai M15-ös út átkelője, ami akkor épült, amikor már az EU előszobájában voltunk, így nem sok értelme volt egy méregdrága komplexumot építeni, pár egy tucatnyi konténer odarakása helyett. Most meg rohad szét az egész komplexum.

1996-ban kezdték építeni az M15-öt, így gondolom az átkelőt is. 8 év után meg beléptünk az EU-ba, de 1996-ban már biztosan folytak erről a tárgyalások.)

2017. szept. 29. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!