Szerintetek, ha nem vesznek fel államilag finanszírozott képzésre, akkor vegyek fel diákhitelt, vagy okj-s szakmát válasszak?
1. Diákhitel 2-vel fullra finanszírozzák a tanulásodat, de cserébe itthon kell maradnod dolgozni 10 évig. (asszem 10 ig ha megint nem variáltak rajta.)
DH1- el is tudod finanszírozni a sulit max 250e ft/félév ig. Így nem kell itthon maradni.
2. Szakma vagy diploma?
Most csinálom a második diplomámat, mégis az egyik szakmámból élek. Kovácsként meg kereshetnék havi 0,5-1 misit is. (mint ahogyan azt nyáron meg is keresem)
De egy jó diplomával külföldön ennek dupláját megkereshetem. Igaz, hogy a szakmával még többet, de azt is figyelembe kell venni, hogy melyikkel mennyit dolgozol. Diplomával napi 8 órában keresed a (pl) havi 150 nettódat, szakmával napi 12 órában a havi 200-at. Megér plusz 4 órát az 50e-ft? (ha az egyik kemény fizikai munka míg a másik egy laza, kényelmes...???
Diplomával napi 8 órában keresed a (pl) havi 150 nettódat, szakmával napi 12 órában a havi 200-at. Megér plusz 4 órát az 50e-ft? (ha az egyik kemény fizikai munka míg a másik egy laza, kényelmes...???
Azért ne élj álomvilágban. Anyám 3 diplomával keresi a pénzét, "laza és kényelmes" melóval. Olyannyira laza és kényelmes meló, hogy csodálkozok, ha délután 5re hazaér, és nem csak 6kor vagy 7kor ér haza, arról már nem is beszélek, hányszor ért haza este 8 után. (reggel 8tól dolgozik). Azt se részletezném, hogy hányszor kell itthon dolgoznia, mert a főnökséget nem érdeklik a részletek, ők határidős munkákat adnak, így nem tehetik meg anyámék hogy 4kor felszállnak a kényelmes munkájukból és hazajönnek. És dohányzásról is munkahelye miatt nem képes leszokni, mert annyi a stressz, és a nyomás rajtuk.
Nem mondanám kényelmes és laza melónak azt se.
És amúgy a szakma nem feltétlen kemény fizikai munka. Én szakács vagyok. Heti 48 órát kell dolgoznom (persze jóval több lesz, túlórák miatt, ezeket amúgy kifizetik), és nem havi netto 150-ért. Jóval többért. Persze fizikailag ez is megterhelő, mikor 10-12 órán át arra sincs időd/lehetőséged hogy leülj, de én azt mondom, hogy a pénzért meg kell dolgozni. És az idő alatt, míg egyetemre járnék, olyan tapasztalatot tudok szerezni, hogy mire a velem egyidősek kijönnek az egyetemről, és állást keresgélnek maguknak, addigra én már akár konyhafőnök is lehetek, mert már 6-7 éve benne vagyok a szakmában. Mire ők úgy keresnek majd mint én, illetve jobban, én már 10 éve dolgozni fogok. Ez alatt a 10 év alatt olyan tőkét lehet megszerezni - külföldön - , hogy boldogan élhetek, vállalkozhatok.
Mérnökként egyszer számolsz csak el valamit. Aztán ha valaki meghal e miatt, akkor jobb esetben öt év, rossz esetben kötél.
Sokan azt hiszik hogy csak azért mert diplomás, már nem is kell semmit tudnia, nem kell dolgoznia se. Azért van miért szétszenvednie magát az embernek.
Utolsó!
Pont az ilyen miatt nem engednék orvosin, mérnökin költségtérítéses szakot. Csak államilag támogatott, magas pontszám. Ne kerülhessen be valaki kevesebb pontszámmal, azért mert fizet, és aztán lébecoljon ott, mert tudják fizetni az egyetemet neki.
#16
Nos elárulom, amit írtam egy példa volt.
Kicsit máshogy néznek ki a fizetések, és a munkaidő is nyilván.
Aki 3 diplomával nem tud jó állást találni, az megelégszik azzal ami van. De nem azért nem tud megfelelő melót találni mert nincs. Hanem mert nem elég körültekintő. És igen tudom anyudnak bizonyára nem csak e miatt nem ment, rá nézve nehezebb munkát találni, mert már idősebb. De itt most a fiatal kérdezőről van szó. Neki egyszerűbb munkát találnia csak akarni kell, és keresni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!