A kormány miért Nyírő Józsefet vagy Wass Albertet akarta betenni tantervbe? Miért nem Karafiáth Orsolyát, Faludy Györgyöt, Márai Sándort!?
Trianonról beszélhetünk, de arról is beszéljünk amit 1867-68-tól elkövettünk nemzetiséggel szemben.
Horvátok Trialista államot akartak.-Nem lett belőle semmi.
Volt konföderációs terv.
Erdély autonómiája-Románok számára-Lesöpörtük.
Mocsáry Lajos. Ki figyelmeztetett ha nem adunk területi autonómiát akkor elszakadnak a nemzetiségeink.
Vagyis az 50 év rossz politikája miatt lett a Trianon.
Nem csak akarta, de be is tette. Márai és Faludy pedig eddig is benne volt.
"Trianonról beszélhetünk, de arról is beszéljünk amit 1867-68-tól elkövettünk nemzetiséggel szemben"
- Beszéljünk bizony! Ugyanis 150 évvel ezelőtt, mi az 1868-as nemzetiségi törvényekkel Európában példa nélkül álló jogkört adtunk a Magyar Királyságban honos népeknek. Többet, mint amit ma, a "modern Európában" Szlovákia biztosít saját magyar kisebbségének. Már akkor.
A horvát állam elszakadását felajánlotta a magyar kormány 1848-ban. Kitalálod, ki akadályozta meg? Úgyse fogod: Jelačić. A pesti forradalom győzelme után ez a császárhű tábornok - a határvidékekre mindig ilyeneket helyeztek - megtiltatta a magyarok által - a horvátok számára is - kivívott polgári jogok kihirdetését, illetve azokat saját érdemeinek állította be. A horvát népet fellázította, és a honszeretet palástjába burkolózva, népfelkelést vezetett Pestre - színleg, ugyanis már a Drávát is császári fekete-sárga lobogóval lépte át.
A tényleges célja a horvát népet megvezetve a magyar kormány megdöntésére. A magyarok a támadás hírére azonnal felajánlották az autonómiát, sőt, a teljes elszakadást is Horvátországnak, ám Jelačić ezt eltitkolta még saját tisztikara előtt is. A célja az udvar hatalmának biztosítása volt a "rebellis Magyarországon", az oszd meg és uralkodj elvén, nem több, nem kevesebb.
És még valami: Trianon nem a belső ellentétek, hanem a külső machinációnak, és az ehhez az utat kikövező vesztett világháborúnak az eredménye.
A nemzetiségek 1914-ben, a háború kitörésekor a hűségükről biztosították a Magyar Királyságot az országgyűlésben. Mondhatod, terrorban voltak. Ám ezen fogadalmukat 1918-ban(!) is megerősítették.
Mind a kassai szlovák, mind a kolozsvári román népgyűlés a Magyar Királyság melletti maradásra szavazott, ám ezeket az Antant nem vette figyelembe, csupán a Bukarestből bevonuló román seregek által összeállított gyulafehérvári népgyűlést.
A szlovákoknak a cseh katonák ugyanúgy megszállók voltak, mint nekünk, magyaroknak.
A csehszlovák álom kiagyalója, Edvard Beneš, aki maga is cseh volt, ezt írta róluk:
"Engem soha nem tudnak rávenni arra, hogy elismerjem a szlovák nemzetet. [...] Senkit sem akadályozok meg abban, hogy önmagát szlováknak mondja, de nem engedem, hogy a szlovák nemzet létezését kinyilvánítsa."
Nem véletlenül nem fogadták el a szomszédos államok (elsősorban Csehszlovákia), hogy a területek népszavazással dönthessenek hovatartozásukról (nem csak a magyarlakta részek, de a szlovák területek sem).
Nem külső hatásra.
Mocsáry Lajosról olvasgass kicsit.......
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!