Valaki világosítson már fel, miért olyan tragikus az előzetes regisztráció a szavazáshoz?
Az nagyon gyenge ellenérv, hogy mi lesz azokkal, akik a választás előtt 1-2 nappal döntik el, hogy mégis szeretnének szavazni.
És akkor mit kellene tenni azokkal, akik a választások utáni napon kapnak észbe, hogy mégis el kellett volna menni szavazni? Nekik tartsunk külön választást?
Az ellenérv az, hogy felesleges. Eddig sem volt és nem is hiányzott.
És szerintem ez a rendszer az ellenzéknek kedvez. A fideszesekkel elhitetik, hogy nagyon erősek, magasan vezetnek a közvéleménykutatások szerint, az ellenzéknek nincs esélye, ezért sokan úgy gondolhatják, hogy akkor nem vesződnek vele és el sem mennek szavazni.
Ez történt májusban a szerbiai választásokon is, ahol a média elhitette, hogy Tadic a biztos befutó, 58%-kal fog győzni, de meglepetésre Tomislav Nikolic lett az elnök.
Aki meg elégedetlen a rendszerrel, változást akar, az úgy is elmegy szavazni, egy regisztráció nem fogja megakadályozni ebben.
Milyen extra kiadás?
Mi kell a regisztráció kivitelezéséhez? Megbízni egy programozó céget, hogy fejlesszen ki egy szimpla regisztrációs felületet (egy nem túl tapasztalt is megcsinálja pár nap alatt), és másolják át a szavzásra jogosult emberek adatbázisát az egyik gépről a másikra (Ctrl+C Ctrl+V). Plusszköltségek: nem egy párszázas dolog, de nem is túl drága
És mi kell a szavazáshoz? Van Magyarországon mondjuk 7 millió szavazásra jogosult ember, ezért kell nyomtatni 7 millió szavazólapot. Legutóbb azt hiszem 60% volt a részvételi arány. Ha ezzel számolunk, akkor majdnem 3 millió szavazólap megy a kukába. Plusszköltségek: 3 millió szavazólapnyi papír+tinta. Rengeteg
És mi kell a nem szavazók kifizetéséhez? A 7 millió emberből a félmillió párttag elmegy szavazni a többieknek 8 euró. Plusszköltég: 50 millió euró
Ezek közül az első a legolcsóbb, bárhogy számolunk.
B.E Tomi: a nyolceurós ötletnek pont, hogy nincs semmilyen plusz költsége. A 8 euró úgy jött ki Sulíkéknak (Szlovákiában! Nem tudom, Magyarországon mennyi lenne), hogy a szavazás teljes költségét (nem csak a nyomtatást, mert a szavazatokat összesíteni is kell, meg betáplálni adatbázisba, ezeket emberek csinálják, és nem ingyen) elosztották annyifelé, ahányan szavaztak. Ez a 8 euró egy fix költség, ha elmegy a polgár szavazni, akkor is költség. Ha meg odaadjuk neki készpénzben, ha vállalja, hogy nem szavaz, akkor is ki kell fizetni. Semmilyen plusz költség nincs benne.
Hogy semmilyen törvény nem mondja ki a jogodat erre meg arra? Ha a törvények azért lennének, hogy megmondják, mit szabad, akkor vagy nagyon bonyolult lenne a jogrendszer, vagy nagyon le lenne korlátozva, hogy mit tehetünk (vagy mindkettő). Megölné a kreativitást, az innovációt, mert ha olyat csinálsz, ami eddig még senkinek nem jutott eszébe, arról nyilván törvény sincs, hogy szabad, és akkor nem szabad, lecsukhatnak. Sőt, lenne egy törvény, amelyben fel lenne sorolva hogy szabad ezt rajzolni, azt rajzolni, virágot, házat, felhőket, repülőt stb., és rajzolnál valami olyat, amiről a törvényben nincs szó, akkor csúnyán járnál.
Ez nem így működik. A törvények tiltanak bizonyos dolgokat, és amit semmilyen törvény nem tilt, ahhoz jogod van. Tehát, ha a törvény nem tiltja meg, hogy te a szavazás napján 18:55-kor a szavazókör előtt elsétálva gondolj egyet, és bemenj szavazni, akkor neked jogod van ilyen pillanatnyi benyomás hatására dönteni. Most a regisztrációval már nem lesz.
Mielőtt bármit bevezetnénk magyarázzuk már meg. Miért van szükség a regisztrációra?
Ökörköri
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!