Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ehhez mit szóltok?

Ehhez mit szóltok?

Figyelt kérdés

Súlyos mulasztások - "Ha kell Kárpátalja, hát vigyétek"

Mon, 2010/01/04 - 10:27


Kategóriák:


Elszakítva

Címlapos anyag

Antall József

Délvidék

Erdély

Kárpátalja



Jelentősen hozzájárult a századforduló eltorzult liberalizmusa a trianoni tragédiához — nyilatkozta a Nagy Magyarország magazinnak Raffay Ernő, aki az Antall-kormány honvédelmi államtitkáraként a kulisszatitkokba is belelátott.


A történész kitért arra is, hogy szerinte milyen lehetőségeink voltak a békediktátum korrigálására a 90-es években.

1989 után a Kárpát-medencében felbomlott a trianoni diktátumot megerősítő 1947-es párizsi békeszerződés által létrehozott helyzet. A három trianoni utódállamból — békés vagy fegyveres úton — kettő darabjaira hullott. Volt területeinkkel kapcsolatban számtalan legenda terjed arról, hogy visszaszerezhettük volna-e a Délvidéket, Kárpátalját vagy a Felvidéket.


Mit gondol, volt-e a mindenkori kormányoknak bármilyen mozgástere ezekben a kérdésekben?


– A történelmi folyamat, amely ’89-ben kezdődött és a 2000-es évek elejéig tartott, legalább fél tucat olyan komoly történelmi lehetőséget eredményezett, amikor akármelyik magyar kormány — tehát az Antall-, a Horn-, vagy az Orbán-kormány — valamelyike, akár a diplomácia, akár a fegyverek erejével beavatkozhatott volna — a ’90-es években ugyanis még volt magyar hadsereg. Határozottan állítom, hogy horvát szövetségben visszaszerezhettük volna a szerbek által elvett területeinket. A Horn-kormány ’94-98 közötti időszaka pedig nem elhanyagolható, hiszen a történelmi Horvátország felszabadítására elindították 1995-ben az Oluja (Vihar) fedőnevű hadműveletet. Horvát részről már 1990-ben felvetődött egy szövetség létrehozásának gondolata Magyarországgal. Óriási jelentőségű lett volna a két ország szövetsége, ezért az akkori magyar kormány felelőssége igen komolyan felvetődik.


Kétségtelen, hogy az Antall-kormány Kalasnyikov fegyverszállítmánnyal segítette a horvátokat a szerbek elleni háborúban. Ezt a magyar kabinet évekig tagadta, s hivatalosan máig sem erősítették meg. Honvédelmi államtitkárként volt-e valamilyen szerepe a horvátok felfegyverzésében és ha igen, mi volt a céja?


– Utólag már elmondhatom, hogy az úgynevezett Kalasnyikov-ügy egyik szereplője voltam. 1990-ben Horvátországot jó minőségű fegyverekkel és sok millió lőszerrel láttuk el, így támogattuk a horvát szabadságharcot Nagy-Szerbia ellen.


Miért maradt annyiban a kezdeményezés?


– A szerb–magyar határra, hat pontra elektronikai felderítő alakulatokat tett ki a honvéd vezérkar, illetve bizonyos alakulatok szóba kerültek arra az estre, ha valami történik. Annak idején beszéltem néhány vezető tábornokkal — akiknek neve maradjon egyelőre a legnagyobb titokban –, hogy mi lenne, ha Magyarország kezdeményezne egy ilyen beavatkozást. A katonai vezetők támogatták a felvetést. Antall József nekem is, és másoknak is többször mondta, valamint kormányülésen is legalább egyszer elhangzott: várjuk meg, amíg Magyarország gazdaságilag megerősödik, és azt is, hogy — ez volt Antall álláspontja, de a helyzet akkor ezt is mutatta — a szomszédos országok meggyengülnek, akkor lehet majd valamit „csinálni”. Tudomásom szerint ennél nem ment tovább a miniszterelnök.


És mi a helyzet a Felvidékkel kapcsolatban?


– Elszalasztottuk a csehszlovák lehetőséget is 1992–93 fordulóján, pedig akkor még szlovák hadsereg sem volt. Emlékszem, amikor 1992. végén Pozsonyban találkoztam Vladimír Mečiar miniszterelnökkel, köszönés helyett mindjárt azzal fogadott: „Nem félünk ám maguktól!” Úgy tettem, mintha nem értettem volna a megjegyzését, de a táskámban ott lapult a csehszlovák hadsereg diszlokációjáról szóló térkép, így tudtam, hiába blöfföl, még nem alakult meg az önálló szlovák hadsereg. Beszélnünk kell még a kárpátaljai részekről. Leonyid Kucsma ukrán elnök egy ismerősömmel informálisan azt közölte: ha kell Kárpátalja, hát vigyétek. Nos, ezeket a lehetőségeket egyetlenegy magyar kormány sem használta ki.


(Barikád, Felvidék Ma)


2012. okt. 13. 15:14
 1/10 anonim ***** válasza:
Most akkor mi is a kérdés?
2012. okt. 13. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Komplikato ***** válasza:
89%

Eleve a forrás miatt kétséges a hitelessége.

Éppen tegnap olvastam egy állati hosszú tudományos elemzést arról, hogy gyártották le az "erőszakos finnugorisztika" kamu tényeit egyesek 1976-ban, amit úton és útfélen terjesztenek, és a cikk lényege volt, hogy az összes megjelölt forrás NEM létezik.

Itt meg csupa olyan állítás van, aminek senki nem tud utánanézni.

2012. okt. 13. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
51%

"Elszalasztottuk a csehszlovák lehetőséget is 1992–93 fordulóján, pedig akkor még szlovák hadsereg sem volt. Emlékszem, amikor 1992. végén Pozsonyban találkoztam Vladimír Mečiar miniszterelnökkel, köszönés helyett mindjárt azzal fogadott: „Nem félünk ám maguktól!” Úgy tettem, mintha nem értettem volna a megjegyzését, de a táskámban ott lapult a csehszlovák hadsereg diszlokációjáról szóló térkép, így tudtam, hiába blöfföl, még nem alakult meg az önálló szlovák hadsereg."

Ja meg kellett volna őket támadni, mi? Hogyne, épp az EU csatlakozási kérelmek beadása előtt voltunk. Hogyne, hogyne...


"Leonyid Kucsma ukrán elnök egy ismerősömmel informálisan azt közölte: ha kell Kárpátalja, hát vigyétek. Nos, ezeket a lehetőségeket egyetlenegy magyar kormány sem használta ki."

Ami informális az nem hiteles. Urban legend az egész. Kárpátalja szerintem teli van értékes nyersanyagokkal, majd pont lemondanak erről az értékes ipari forrásról, hogyne mindjárt be is veszem...

2012. okt. 13. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Már egyszer felháborodott rajta 12.000.000 ember


1 millió a kijelentésen, 11 millió az elutasításon, sajnos ennyit ér a kormányunk! -.- :'(

2012. okt. 13. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Az első kettőnek igaza van. Felelőtlenek lettek volna a kormányaink, ha Magyarországból is Koszovót csinálnak!
2012. okt. 13. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Komplikato ***** válasza:
Én nem állítottam, hogy nem voltak ilyen tervek és ötletelések. Biztosan voltak, csak kétlem ennyire messzire elmentek volna benne. Valószinüleg már az elején elvetették. Bár egy darab ma is működő politikusról hírlik, hogy akkor éjjelente térképeket és határokat rajzolgatott, de akkor (délszláv háború) ő nem volt hatalom közelben ...
2012. okt. 13. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"hogy mi lenne, ha Magyarország kezdeményezne egy ilyen beavatkozást."

Milyen f..a lett volna háborúsdit játszani az unió helyett tényleg ja. Biztos unió meg natótagok lennénk most.


"várjuk meg, amíg Magyarország gazdaságilag megerősödik"

Ja hát ez azóta sem sikerült. A szomszédok rég lehagytak minket.


"a szomszédos országok meggyengülnek, akkor lehet majd valamit „csinálni"

Így van, használjuk ki a többieket, persze. A szomszédok sose lesznek olyan gyengék, mint mi most.

2012. okt. 13. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Milyen Koszovót? Kárpátalján ruszinok és magyarok laknak. Történelme során 2 világháború között Csehszlovákiához csatolták. Ukránok úgy kaptak területet h. nem is tartottak rá igényt. Ezt a történetet akkor tájt én is hallottam ..
2012. okt. 13. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

A cikk hangsúlyozza, hogy a z interjúalany történész, ezzel két probléma van:

1. Nem történészként nyilatkozik, a cikk nem üti meg forrásaiban és egyébként sem egy történelmi tanulmány színvonalát...

2. Egy történész eleve nem feltétlenül kompetens egy ilyen kérdés megítélésére, mert nem ért a nemzetközi joghoz. Területek ide-oda csatolása baromira nem úgy működik, ahogy ő leírta.

2012. okt. 14. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Ha nem is ész nélkül, de bármi is történik, a történelem nincs befejezve, és minden erőnkkel arra kell törekedni, hogy a magyarlakta területek visszakerüljenek hozzánk, ez jogos igényünk, és sem szégyellnivalónk nincsen, sem a sunyi megalázkodás nem vezet célra, amint azt a történelmi példákból is láthatjuk.
2020. máj. 15. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!