Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Sok ember miért atomenergia-el...

Sok ember miért atomenergia-ellenes, amikor manapság ez az egyetlen versenyképes alternatívája a fosszilis erőműveknek?

Figyelt kérdés

A szélenergia, napenergia stb. még nem olyan fejlett, hogy széles lakossági körben elterjedt legyen.


Az atomenergia viszont már egy fél évszázados, kiforrott technológia. Ha Magyarországon még két erőmű lenne, lebonthatnánk az ország összes többi erőművét.


Fel lehet hozni ellenpéldának Csernobilt meg az atomhulladékot, csakhogy a fosszilis erőmű a hulladékát a légkörbe pöfékeli, nempedig ólomládákban ássák el, és legalább akkora esély van rákot kapni egy hőerőmű füstjének belégzésétől, mint egy atomerőmű felrobbanásakor keletkezett sugárdózistól, természetes ha nem az erőmű közvetlen közelében vagy.


Azt is érdemes felhozni, hogy ahhoz képest, hogy milyen sok atomerőmű működik, milyen régóta, a Csernobili, a Three Mile Island-i és a Fukushimai baleset csekély kárnak mondható, és bármilyen erőművel történhet hasonló baleset. A fosszilis erőmű felrobbanhat, a szélerőmű propellere leeshet egy házra stb.



2012. szept. 25. 14:08
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
12%
Mert ennél kevésbé kártékony módon is meg lehet dögleni. Vesz az ember egy parabellumot és fejbekúrja magát. Így legalább másoknak nem árt.
2012. szept. 25. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
96%

A nukleáris energia valóban nagyon olcsó, és aránylag hatékony energiaforrás. Sajnos még mindig összekapcsolódik bennünk a nukleáris vagy atom szó a bombákkal. A másik, hogy nem igazán tudunk mit kezdeni az elhasznált fűtőanyaggal, és ez jó alap a környezetvédők rendszeres akcióihoz. Ennyi erővel a repülőket is be lehetne tiltani, hiszen azok is leeshetnek, sőt le is esnek, és rengetegen meghalnak. De ahogy ott, itt is tanulni kell belőle, és fejleszteni. Szerencsére az atomerőmű-balesetek még a repülőbaleseteknél is ritkábbak, pedig az a legbiztonságosabb közlekedési mód.


Ha majd elfogy a fosszilis energiatartalék, és a szélkerekek meg napkollektorok kevesek lesznek a kényelmes, pazarló nagyvárosoknak, majd megint nagy keletje lesz az atomerőműveknek, legalábbis amíg nem találnak ki jobbat.

2012. szept. 25. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
28%

"A szélenergia, napenergia stb. még nem olyan fejlett, hogy széles lakossági körben elterjedt legyen."


Ezzel szemben az atomenergia olyan rohadt fejlett, hogy már mindenkinek van otthon atomerőműve?

Az említett alternatív energiaforrásokat mért a lakosság körében képzeled el, ha az atomerőműveket nem?


Robbantsunk már fel melletted egy atomerőművet, hátha utána meg tudod győzni magad, hogy nincs is sejtburjánzásod.


"Azt is érdemes felhozni, hogy ahhoz képest, hogy milyen sok atomerőmű működik, milyen régóta, a Csernobili, a Three Mile Island-i és a Fukushimai baleset csekély kárnak mondható, és bármilyen erőművel történhet hasonló baleset."


Aham valóban csekély. Végülis csak pár száz évig fog a légkörben keringeni az a ganéj.


" A fosszilis erőmű felrobbanhat, a szélerőmű propellere leeshet egy házra stb."


Egyre, de essen ötre vagy kilencre. Akkor sem nyírja ki az egész világot.

2012. szept. 25. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Az atomenergia-ellenesség alapja szerintem az ionizáló sugárzásoktól való irracionális félelem.


Mindenki tudja, hogy hogy az ionizáló sugárzások ártanak az egészségek és akár rákot is okozhatnak. A legtöbb embernek azonban fogalma sincs, hogy mekkora dózist szenved el egy normálisan működő atomerőműtől, egy radioaktívhulladék-tárolótól vagy rossz esetben egy nukleáris baleset esetén. Arról sincs senkinek fogalma, hogy mekkora az a dózis, amitől már félni érdemes és mekkora az ami teljesen ártalmatlan, mint ahogy általában a dózis fogalmával, mértékegységéves stb. sincsenek tisztában az emberek.


A tudatlanság félelmet szül, és ezt a félelmet egyes magukat zöldnek valló szervezetek szándékosan erősítik, amikor torzszülött csecsemőkről készült fotókat mutogatnak az atomenergia elleni objektív érvelés gyanánt, helyett.


Ha ezt meg akarjuk változtatni, akkor ahhoz első lépésként azt kell tenni, hogy a középiskolai tantervbe belevesszük a sugárvédelem alapjait. Ha az emberek kicsit is tisztában lennének az ionizáló sugárzások egészségre gyakorolt tényleges hatásával, akkor nem lenne tele az internet "az én nagymamám Csernobil miatt halt meg" jellegű mendemondákkal.


Fontos aspektusa még az atomenergia-ellenességnek, hogy noha a súlyos balesetek ritkák, amennyiben mégis bekövetkeznek az felfoghatatlanul sokba kerül a társadalomnak. Nagy területek válhatnak hosszú időre használhatatlanná, az esetleges kitelepítés az ezzel járó félelem és stressz önmagában komoly hatást vált ki az emberekben. Egy szenes, ill. gázos erőműben is történhet robbanás, halhatnak meg emberek, de az soha nincs hatással a kerítésen kívül tartózkodókra.

2012. szept. 25. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
46%
De, a megújuló energiaforrások is egyre elterjedtebbek. Azt is számold bele, hogy ez Magyarország, itt hiába van lehetőség napelemet csináltatni, amikor a lakosság nagy része kenyeret is alig tud venni. Neked csak azért tűnik úgy, hogy nem elég fejlettek ezek az energiaforrások, mert itt élsz és keveset látsz belőlük. De külföldön, ahol megengedhetik maguknak az emberek, már nagyon sok embernek van. Voltam kint pár európai országban, pl. Hollandiában, Belgiumban a szélenergiát, a délebbi országokban, mint Portugália, Spanyolország a napenergiát eléggé széles körben hasznosítják, ezek az országok már rájöttek, hogy hosszú távon sokkal jobban megéri ebbe fektetni, ráadásul sokkal kevésvé káros a környezetre, mint az atomenergia.
2012. szept. 25. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
12%
Ha egy hőerőmű eldurran akkor csak a közvetlen környezetében halálos. Ha egy atomerőmű pukkan szét nagy távolságra tőle is halhatnak meg emberek százezer számra. Azt hittem hogy ez mindenki számára világos már.
2012. szept. 25. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
46%

"A szélenergia, napenergia stb. még nem olyan fejlett, hogy széles lakossági körben elterjedt legyen."


Itt két dolog keveredik. Egyrészt talán nem elég "fejlettek", ami azt jelenti, hogy nem elég hatékonyak ahhoz, hogy a jelenlegi energiaigényt tisztán megújuló forrásból kilégítség. Ha csak ez lenne, mindenképpen drasztikusan takarékoskodni kellene az energiával, ami nem hiszem, hogy sikerülne. Másrészt nem azért nincsenek eltejedve, főleg lakossági szinten, mert drágábbak, mint a hagyományos megoldások. A megtérülési idejük minimum 5-10 év, de inkább több.

2012. szept. 25. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

Kihagytam egy szót, bocsi:

"Másrészt nem azért nincsenek eltejedve, főleg lakossági szinten, HANEM mert drágábbak"

2012. szept. 25. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
A megújulók látszólag a fosszilisek és az atomenergia minden problémájára megoldást jelentenek hiszen nem kell hozzájuk üzemanyagot bányászni, nem termelnek hulladékot stb. A probléma velük az, hogy kicsi az egységteljesítményük, és szabályozhatatlanok. Míg egy atomerőművi blokkból 1000 - 1600 MW teljesítmény jön ki, a legnagyobb off-shore szélkerekekből is csak úgy 5 MW. A szárazföldiekből még kevesebb és az is csak akkor, ha fúj a szél. Emiatt drága, és bár üzemanyag nem kell hozzá, mostanában őrült sok acélt gyártanak csak szélkerekek építésére. Eddig ugye úgy működött a dolog, hogy az emberek és az ipar fogyasztott amennyit akart, a másik oldalon az erőműveket szabályozták úgy, hogy a termelés minden pillanatban megegyezzen a fogyasztással. Ha egyre több olyan termelő egységet teszek a rendszerbe, aminek a teljesítményét nem csak, hogy nem tudom szabályozni, de még magától, összevissza változik is, akkor ezzel a logikával egyre nehezebben lehet a rendszert szabályozni.Nagy mennyiségű megújuló energiát csak úgy lehet a rendszerbe beletenni, ha hagyom a termelő-egységeimet, hogy úgy és annyit termeljenek, amennyit nekik tetszik, és a fogyasztást próbálom meg ehhez igazítani. Talán nem lehetetlen, de ehhez teljesen át kellene alakítani az egész villamos-hálózatot. Ha a szabályozást nem kizárólag a termelés oldaláról próbálom meg elintézni, hanem a fogyasztáséról is, akkor működhet a dolog. Hűtőszekrényt, villanybojlert pl. lehet úgy üzemeltetni, hogy akkor kapcsoljon be, amikor van extra teljesítmény a rendszerben. A dolog ugyanakkor bonyolult, mert Mari nénit meg kell győzni arról, hogy cserélje le a bojlerét és a villanyóráját egy olyanra, ami ezt a rendszert támogatja, ráadásul együtt kell élnie azzal, hogy esetleg néha egy rövid időre meleg víz nélkül marad.
2012. szept. 25. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
22%

"A fosszilis erőmű felrobbanhat, a szélerőmű propellere leeshet egy házra stb."


A hangsúly azon van, hogy EGY házra. Ha egy atomerőmű búcsúzik, az viszont egy egész országot képes kiirtani. Egyetlen egy komolyabb atomerőmű-baleset több kárt okoz, mint az összes más erőmű meghibásodása 100 év alatt. Mind anyagi, mind humán veszteséget tekintve. És 1 baleset/100 év szerintem igen csekélynek mondható (főleg hogy az elmúlt 30-40 évben sem csak 1 baleset volt). Nyilván te is nagyon gyorsan átgondolnád a kérdést egy paksi baleset után.

2012. szept. 25. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!