Ezek szerint jó irányba halad Magyarország?
Végeztem egy kis kutatást a Magyar átlagkeresetek, élelmiszer árak kapcsán. Az eredmények tükrében az látszik, hogy kifejezett javuló tendencia tapasztalható az utóbbi években itthon. Persze a teljes kép ennél kicsit összetettebb, de a lényegen nem változtat jelentősen.
Három korszakot vizsgáltam: 1970-es évek, 1990-es évek, 2010-es évek. Ezeket két országra vetítve: Magyarország, Amerikai Egyesült Államok.
A bruttó átlagkereseteket és a kenyér fogyasztói árát hasonlítottam össze. Íme az eredmény:
1970:
Bruttó átlagkereset (HUF/USD: 30,00):
MO: 2422 HUF = 81 USD
USA: 15465 HUF = 515 USD
Arány: 1:6
1kg kenyér ára:
MO: 3.60 HUF = 0.12 USD
USA: 16.04 HUF = 0.53 USD
Arány: 1:4
1990:
Bruttó átlagkereset (HUF/USD: 61,45):
MO: 13446 HUF = 219 USD
USA: 107660 HUF = 1752 USD
Arány: 1:8
1kg kenyér ára:
MO: 20 HUF = 0.32 USD
USA: 95 HUF = 1.54 USD
Arány: 1:5
2010:
Bruttó átlagkereset (HUF/USD: 208,65):
MO: 215900 HUF = 1035 HUF
USA: 724589 HUF = 3473 USD
Arány: 1:3
1kg kenyér ára:
MO: 230 HUF = 1.10 USD
USA: 647 HUF = 3.10 USD
Arány: 1:3
(Források: KSH, SSA)
Ezzel két baj van.
1: Rettentő magasról lesza.rom, hogy élnek a hamburgerzabálók az USA-ban, ha nekem nincs pénzem kenyérre.
2: Azt számold ki, hogy régen hány kiló kenyeret tudtak venni Magyarországon egy átlagos keresetből, és ma mennyit.
Mi így számoltuk ki. Alapnak a nagymama (legidősebb élő rokon) adati számítottak, miszerint mennyi volt egy kiló kenyér lánykorában, és mennyit kerestek, mennyi volt, mikor mi megszülettünk, és mi most hány kiló kenyeret tudunk venni a fizetésünkből.
A kenyerek száma rohamosan csökkent.
Alapvető élelmiszer, tehát nagyjából reálisan tükrözi az infláció mértékét, de ráérősek kiszámolhatják tejjel, benzinnel, egy zsák cementtel (nekem bezzeg ennyi idősen saját házam volt...nagypapa pontosan tudni fogja, mennyibe került), mennyi volt a jogosítvány megszerzése (3000 ft havi fizetésnél a jogsi 1200 ft-ra jött ki, csak úgy miheztartás végett...).
Vagy hány évig kell(ett) dolgozni, hogy egy lakást/házat tudjon venni egy fiatal, ha nem költ a fizetéséből semmit, és az utolsó fillérig félre tudja tenni.
(Anno 10 évet spóroltak, de nem haltak éhen, és felépült a kétszintes családi ház...ma éhen halnak, alig tudnak rezsit fizetni, és 35 év alatt törlesztik le a kis pitsányi panellakás árát...)
Akkor járunk majd jó úton, ha nem az USA lesz a viszonyítási alap minden ökörségnél.
A kenyér ára pont fordítottan arányosan jó (mert minél kevesebb az USA-hoz képest, annál jobb), ezért látszik, hogy a statisztikád félrevezető első ránézésre.
Másrészt az átlagkereset az átlagot fejezi ki, nem fedi le a társadalmat. Tehát ha van 20 ember, 19 keres minimálbér közelit, az utolsó 2 milliót, akkor ugyan kijön a 200ezer, csak hát na...
ezzel az a gond, hogy hiába szépek a számok, nem adják vissza a valódi helyzetet.
próbáld meg lebontani az adatokat szegényekre, középosztálybeliekre és milliomos vállalkozókra ;)
mivel ez utóbbi csoport a lakosság alig 1%-át teszi ki, de a számokat szépen megdobja, ezért nem reálisak a számadatok. meg fogsz lepődni ha az átlagember pénztárcáját vizsgálod..
"Ezek szerint jó irányba halad Magyarország?"
Egyetlen egy adatból nem szűrnék le túl sok tanulságot.
Egyértelmű, hogy nem ezt mindenki tudja, érzi. Én úgy jellemezném a helyzetünket, hogy: jelenleg mindenki próbál a víz felszínén levegőért kapkodni és az sem zavarja ha lenyomna másokat a víz alá, hogy levegőt kaphasson.
Elég sok rokonom és barátom munkanélküli lett valamint a lakás és egyéb növekvő törlesztő részleteik ellehetetlenítik a megélhetésüket. A megmaradó munkahelyek többsége pedig instabil. Ha nincs hátszeled akkor szívás a megélhetés.
Egyetlen megoldás a külföldi munkavállalás ha tényleg pénzt akar keresni az ember amiből félre is tud tenni.
A jövőre reméljük jobb lesz a helyzet meg rohadtul nem jött be az előző években sem.
Nyugodtan cáfoljon meg bárki ha nem így van.
Elsővel teljes mértékben egyet értek: valóban kiszámolhattad volna, hány kenyér jön ki egy fizetésből.
De nem tudom, te hogy vagy vele, de én szeretek enni még zöldségeket (nem azt amit Orbán mond :D), gyümölcsöket, húsokat, tojást. Ezek ára is felszökkent ám.
Mellesleg sokan minimálbérből tengődnek, és ők nem kapnak készhez 200 ezret... Ha már itt tartunk, kiszámolhatnád ugyanezt mondjuk havi 47 ezerrel is...
De még ennél is jobb lenne, ha kvintilisekkel számolnád (ha nem tudod, mit jelent ez, nézz utána, mert létező kifejezés), és akkor reálisabb képet kapnál. Hasonlítsd össze mind az 5 réteget és rájössz, nem olyan fényes a helyzet...
Ja, és még valamit, ami most jutott eszembe: a kocsikázás. Haveromnak jó pár éve van kocsija, és mindig meséli, hogy régen csak beült a volán mögé, és autókázott mindenfele (ez a régen amúgy a 2000-es évek eleje közepe, szóval nem olyan nagy táv...), de ma már a benzinárak miatt meg kell gondolnia merre megy.
Meg régen autóval járni a munkahelyre nem volt vállalhatatlan feladat, ma viszont egy vidékinek érdemes megfontolnia a tömegközlekedést, mert iszonyatos sok pénzt költhet benzinre. Annak ellenére, hogy a kocsik fogyasztása azért jelentősen javult.
Szóval lassan már a kocsikázás is luxus lesz...
Most selejtezem a régi számláimat. 2006-ban a gázszámlám 12.000.- Ft volt, most 29.000-. A villany akkor 4.528.- , most l2600. Ft.
Ugyan úgy fűtök, főzők, nincs több háztartási gépem, mint akkor. A fizetésem kb. 10.000.- Ft-al több. De 15.000.- Ft-al kevesebb az adók miatt, mint tavaly.
A KSH adatai soha nem igazak. Úgy alakítják, ahogy az aktuális kormánynak megfelel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!