Gyakorlatban vagy elméletben szeretnétek jólétet?
Elméletben minden pártprospektus ezt kínálja, gyakorlatban meg saját magunknak kell megteremtenünk a saját munkánkkal, amihez a gyakorlatias kormány legfeljebb keretet ad.
A kérdés lényege nem a hüje/okkos Fidesz/MSZP/Jobbik/M.stb.P, hanem a saját teljesítményünk. Vélemények?
Ez az, fiúk, először a világítást! - kiáltotta a félszemű Kiscowboy, mikor az ivóban kilőtték a másik szemét is.
Mindkét eddigi válasz igen szimpi.
Fizetni kell vizitdíjat???... 8-o
Mi történt, valamiről lemaradtam?... Megint bevezették a vizitdíjat?... Nem megszüntették múltkor a népszavazás után?... 8-]
Nem akarok kukacoskodni, de az elmélet és a gyakorlat szembeállítása meglehetősen demagóg eljárás. Csak nézzük át a történelem azon nevesebb eseményeit, amikor valamilyen hatalom vagy mozgalom az elméletet hímezte a zászlajára és hadat üzent a gyakorlatnak, vagy fordítva.
Élni valóban csak gyakorlatban lehet. Jól élni viszont... úgy bölcs, ha a gyakorlat és az elmélet egymásra épít.
Sok kenyeret akarunk enni 15 év múlva? A gyakorlatban ehhez gabonát kell termelni, világos. Az elméletnek meg meg kell teremtenie az alapokat a szárazságtűrő gabonafajok kinemesítéséhez, mert a mostani helyzet ezt igényli, nem azt, hogy a múlt századi fajtákat termeljék a múlt századi pazarló öntözési módszerekkel a jövő század klimatikus viszonyai közt. A gyakorlatban olcsó fenntartású házat akarok, de elmélet nélkül csak a barlang az opció. A napenergia, a fűtés, a passzív ház stb. mind a gyakorlati KÉZ és az elméleti ELME közös teremtménye.
Ugyanez igaz a "puha" társadalmi ügyekre is: gyakorlatban akarok közbiztonságot, DE: míg "a gyakorlati megoldások hívei" ezt mondjuk szigorúbb büntetéssel akarják megoldani, mert az "gyakorlatias" meg "bevált" meg "kézenfekvő" (meg amit nem mondanak: rohadt drága és kontraproduktív), addig az elméletre IS építő várostervezéssel MEGELŐZHETŐ egy csomó bűncselekmény: ne legyen gettó, ne legyen lepukkant bérház, ne legyen sötét lakótelepi átjáró, kivilágítatlan és bekamerázatlan parkoló, stb. (Mindez csak akkor sok pénz, ha utólag csináljuk meg, nem némi előregondolkodással, azaz ELMÉLETI megalapozással.)
Szóval elmélet nélkül nem lehet jól élni -- legalábbis össztársadalmi szinten és kevésbé szerencsés korokban biztosan nem.
Más kérdés (és más a válasz), ha a Kérdező azt gondolja, hogy "valakik" csak elméletben akarnak javítani a társadalmon, de a "gyakorlatban" nem. De ez csak retorika: nem elmélet és gyakorlat feszül egymásnak, hanem az, amit MONDUNK és az, amit TESZÜNK. Ez esetben azt kell kimondani, hogy "Szerintem X NEM akar javítani a társadalmon", vagy azt, hogy "Szerintem X NEM javít a társadalmon", és akkor lehet érvelni is. De mint mondtam, egyáltalán nem biztos, hogy erre gondol a Kérdező.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!