Ha választanod kéne melyik korszakban élnél inkább? (Politikailag)
OMM. Horthy-korszak.
A két korszak jellemzője a cselédség és a parasztság rossz helyzete amit sajnos a magyarellenes bolsevikok szeretnek felhozni és sajnos részbe igazuk van. Voltak persze földosztások meg mindenféle családsegítő segélyek meg alapítványok. Ezért született meg a hungarizmus.
Az Osztrák-Magyar monarchia alatt virágzott a liberalizmus amely súlyos hatással volt az országra. A nemzetiségek úgy éltek mint hal a vízben nagyon jó dolguk volt pedig oda kellett volna csapni nekik hogy megtanulják ki az úr a Kárpát-medencében. A két világháború között belátták hogy mekkora kárt okozott a liberalizmus ez az időszak valóban a magyar nemzet fénykora volt nemzetpolitikai szempontból. Sajnos közbe jött a világháború amit jól elszúrtunk. Vagy totális háború a németek oldalán vagy időben átállnia szövetségesekhez. Én inkább a totális háborút választottam volna. Na de mindegy. Számunkra a XX.század nem is alakulhatott volna rosszabbul.
Hagyj idézzek Imrédy 1939-es legendás beszédéből. Attól az Imrédy Bélától akinek a forintot köszönhetjük. Szinte minden szavával egyetértek.
„Magyar földön magyar életet akarunk élni. Ősi magyar földön új magyar életet. Nem azért állok most itt, hogy mint a kormánynak a feje, kormányprogramot adjak, hanem azért, hogy keressem és felmutassam a gyökeres jobboldali reformpolitika jegyében egyesítő nagy eszmei célkitűzéseket, ezzel elősegítsem ennek az új magyar életnek a megtalálását. Amint eleinket a legendás szarvas vezette új hazába, úgy induljunk a megvilágosító gondolat után, amely a mai új magyar életet jelenti. Magyar testvér, értsd és halljad, mit akarunk: új Magyarországot, nacionalista társadalmat, katonai szellemet, faji öntudatot, fajvédelmet, lelki reformot, tehát keresztény erkölcsöt, áldozatosságot, társadalmi reformot, tehát a szociális igazság országépítését, szabad pályát minden magyarnak, egyetlen társadalmi értékmérőt és rangadót, a nemzetnek tett szolgálat hasznosságát, gazdasági reformot, tehát magyarnak a magyar földet, harcot a nyomor, a szegénység leküzdésére, munkát, s a munkának megbecsülést, közéleti tisztaságot, magyar életet!”
Imrédy elég diktatórikus szemléletű volt, nem véletlenül mondatta le Horthy, aki féltve őrizte az alkotmányos rendet.
Az sem véletlen, hogy a németek a megszállás után őt kívánták az új kormány fejének megtétetni, hiszen ő már "bizonyított" (és nem csak a zsidótörvényekkel).
Legyünk igazságosak annyira, hogy - mivel az OMM 50, a Horthy-korszak 24, a Kádár-éra 33 évig tartott - egy korszakon belül is voltak kilengések, nem tekinthető egységesnek.
Szerencsésebbnek tartom, ha a korszakon belül pontosítunk. (pl. kijelölünk egy évtizedet, amit az előzőek közül többet megtettek)
"Akik Horthyt választanák gondoljanak bele, hogy 50%-os eséllyel koldusok, cselédek vagy egyéb nem éppen irigyelt létformák lennének."
Azt se feledd, hogy közvetlen Trianon után egy pusztulásra ítélt, kivéreztetett, meggyötört, demoralizált anarchiába sodort országot kellett Horthy kortársainak kivezetniük a halál torkából.
Mikor az ország kezdett talpra állni, jött a gazdasági világválság. Finoman szólva nem szerencsés csillagzat alatt kellett Bethlenéknek csodát tenni.
A szegénység nem az ő saruk.
Nem volt felelőtlen gazdálkodás, ipari méretű állami korrupció.
Talán a nagybirtokrendszer felszámolását lehet számon kérni rajtuk, de egy olyan korban, ahol a birtokos arisztokrácia képviseltette magát (és az érdekeit) az országgyűlésben, nehéz lett volna.
Kedves 14:59-es válaszoló: "Horthy csak azért mondatta le mert kiderült hogy egyik dédapja zsidó volt pedig ettől még nem számított zsidónak."
- Igazából nem ezért, ez csak egy jókor jött indok volt, amivel el lehetett fogadtatni a nagynyilvánosság előtt is egy miniszterelnök lemondatását.
Akkor miért? Hagyjuk már ezt a diktatórikus társadalom dumát. Egyszerűen Imrédy látta hogy mekkora szociális válságban van az ország. Minél előbb kellett volna egy jelentős földosztás mert ez volt az az ok amiatt ekkora feszültség volt az országban. Horthyék persze nem engedtek volna egy holdat sem. Érdemes elolvasni ezt a könyvet [link]
Marschalkóról igazán nem mondhatjuk hogy hungarista lett volna.
"Akkor miért?"
- Azért, mert simult a fasiszta rendszerekhez. Katonás társadalmat, rendet, fegyelmet akart, központosított hatalmat. Akárcsak Gömbös, akit a kortársai "Gömbölini"-nek gúnyoltak, Mussolinire utalva. Nem véletlenül fordultak el tőle még korábbi hívei is. Aztán a Német Birodalommal való szorosabb szövetség érdekében beadta a zsidótörvényeket is.
Az, hogy Bajcsy-Zsilinszky Endre kiderítette róla, hogy egyik nagyszülője zsidó származású, csak egy kapóra jött indok volt a lemondatására.
És éppen ezen munkássága volt az, amiért 1944-ben a német megszállók őt akarták az új kormány fejének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!