A demokrácia és a jogbiztonság eltörlése nem bűn?
"Ezt a választ azért nem tartom helyesnek, mert - ha a magyar hagyományokat követő - királyválasztás volna, a Szent Koronával megkoronázott király a fenti beírás szerinti dolgokat BÜNTETLENÜL, KÖVETKEZMÉNYEK NÉKÜL nem tehetné meg!"
Mond egyetlen magyar királyt, akit a nép választott, és olyat, akit lemondattak volna azért, mert alkalmatlan volt a trónra...
Bocs!
"Magyarország trónja megszerzésének" helyett helyesebb:
a magyar királlyá koronázás (szigorú) feltételei...
A 08:25 12:25-kor beírónak:
Elődeink első emberének megválasztási rendje élesen elkülönül két - egymástól elviekben lényegesen különböző - szakaszra. Az első szakaszban a legtapasztaltabb, a vezető szerepre legalkalmasabb személy jöhetett számításba. Így, ha a korábbi vezér elhalálozott, annak családjának a fenti tulajdonságú, rendszerint a legidősebb tagja volt köteles átvenni a vezető hatalmat.
A későbbi szakaszban az uralkodói ház egyenes ági leszármazottjai az uralkodók.
E két elv nagyjából megfelel a keleti illetve a nyugati uralkodói rendeknek.
Az OK-osság mindkettőnél más.
Az egyiknél egy szélesebb körű az érdek: a vezetettek érdeke, (megmaradás, gyarapodás, ellenség elleni küzdelemben minél nagyobb eredményesség) a másiknál – főként, ha az új király csecsemőkorú (ld. V. László), vagy gyermekkorú (ld. Salamon), az szűkebb, csoportérdek, és a hatalomhoz való nagy kötődési kényszer (illedelmesen fejezem ki magam.. )által vezérelt.
„MONDJ EGYETLEN MAGYAR KIRÁLYT, AKIT A NÉP VÁLASZTOTT”
Hunyadi Mátyást a „nép” választotta meg, mint tudjuk, a Duna jegén … (Most nem térnék arra ki, ki számít „népnek” a magyar királyválasztások során.)
„ÉS OLYAT, AKIT LEMONDATTAK VOLNA AZÉRT, MERT ALKALMATLAN VOLT A TRÓNRA...”
Ilyen nem volt, de lemondatásról nem is írtam! Azt írtam, hogy büntetlenül vagy következmények nélkül nem tehetett meg olyasmit, ami a Szent Koronával történt megkoronázását követően esküszegésnek számított. (A királynak esküt kellett tennie a Magyar Szent Koronának..)
II. Endre Aranybullájának ellenállási záradékáról tanultunk. Ha a király törvényeivel, rendeleteivel megszegte koronázási esküjét, a rendeknek nemcsak joga, hanem kötelessége is volt vele szemben ellenállni. (E jog gyakorlása miatt válhatott a magyar nemesség jó része a Habsburgok szemében „rebellissé”, vagy egyes magyar történelemírók szerint a nemesek (egy része)okvetetlenkedő-elégedetlenkedő állandóan panaszkodókká..)
Károly Róbertet csak harmadszori megkoronázása után ismerték el királynak, mert az első két esetben nem teljesítette a koronázási rend előírásait. Addigi törvényei, ha lettek volna, érvénytelenek voltak.
II. József nem koronáztatta meg magát, tehát közjogi értelemben nem is volt magyar király. Halála után – egyetlen rendelete kivételével – minden rendeletét visszavonta a megkoronázott király.
A Habsburgoknál volt rá példa.
Ferenc Józsefet úgy választották meg német-római császárrá, hogy elődjét lemondatták.
A magyar királyi trónról is.
A magyar koronázási rend szokásai szerint Ferenc József nem is lehetett magyar király. Nem is ismerték el, még a szabadságharcban résztvevő, nem magyar ajkú - később kivégzett - tábornokok sem.
Mert ők az előző királyra esküdtek föl, az ő esküjük - közvetve is - a Szent Koronának szóló volt, és esküjüknek megfelelően, trónbitorlót nem szolgálhattak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!