Miért nem váltunk valutát? De nem az EURÓ hanem például egy új magyar korona, kuna vagy pengő?
Ez megint egy rafkos kérdés. Perpill a forintot érdemes lenne megerősíteni, változni nemfog ha újat gyártunk, csak mint első is írta, rengeteg kötlség, meg energiabefektetés.
Euró meg megint egy olyan dolog, amibe most perpill belevágni senem lehet, senem szerencsés. Hiszen ha összeomlik az EU ami még lehetséges, főleg hogy most új alapot szabnak maguknak, az értéke úgy fog zuhanni, hogy akár a HUF-al is egyenlő lehet.
Most a legjobb az lenne, ha várnánk... és kicsit erősődne a forint kb 200-250ft/euró már szép eredmény lenne! Tudtommal most 280 körül van, 2010-ben vagy mikor meg 300 fölött volt.
Ha olyan piszkosul jól szervezett ország lennénk, mint mondjuk Svájc vagy Norvégia, meggondolandó lenne a javaslatod. De így, hogy a diktátorpalántákat csak az EU tartja vissza egy kicsit, meg a multik igazgatói még mindig sokkal humánusabb főnökök, mint a magyarok...
Inkább ne, kösz.
Amiért az előzők is mondták: attól még nem lenne több pénzünk, hogy megváltoztatjuk a nevét.
Mondhatjuk, hogy ezentúl kitalálunk egy új pénznemet: mondjuk legyen az ötleted alapján a pengő, és kikiáltjuk, hogy 1 pengő 100 forintot ér. Szuper, most már nem olyan "gyenge" a pénzünk. De mi változik? Az államadósságunk marad ugyanannyi, csak nem 21 ezer milliárd forint lesz, hanem 210 milliárd pengő - reálértéken ugyanannyi marad, csak a neve más. A GDP-nk ugyanannyi marad, csak nem forintban adjuk meg, hanem pengőben.
A románok is megcsinálták, hogy leváltották a régi pénzüket, de - ahogy a fentiekben látható - ők sem nyertek vele semmit, csak átnevezték a kockát téglalappá.
Leszámítva, hogy amint írták, ráköltöttek egy csomó pénzt az átállításra, tehát teljesen felesleges, sőt káros.
Akkor kell csak lecserélni a pénzt, amikor tényleg kezelhetetlenül elinflálódik. Például a második világháború után több száz milliárd pengőből lehetett venni egy kiló kenyeret: ott tényleg olyan mértékben értéktelenedett el a pénz, ami mára hétköznapi életben használhatatlanná tette, és be kellett vezetni egy új pénznemet, amiben megszabták, mennyi korábbi pengőt "vált ki" az új pénznem. Ez volt a forint.
Persze, rontja a büszkeségünket, hogy a mi pénzünk nem ér annyit, mint például a dollár, de hiába írunk más számot és nevet a papírra, a reálérték (azaz a fedezet, a gazdasági teljesítmény, a GDP, ami mögötte van), ugyanaz marad, vagyis csak kevesebb papírt kell nyomtatnunk az eddigiek helyett, amire nagyobb címletet írunk rá.
Plusz: ahogy a pengő, majd a forint is elértéktelenedett, úgy ezzel is az lenne egy idő után.
a román lej azért lett erősebb, és azért lett ujragyártva, mert a gazdasági háttér, akkora erősődést mutatott, hogy az akkori lej-t be kelett váltani újfajta lej-re.
De lényegében nem a lejátváltás miatt lett erősebb. Hanem mert a régi lej megerősödött, és abban a formájában haszontalan volt.
Vagyis a gazdasági háttérnek köszönhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!