Valós az a párhuzam, amit felfedezni vélek a múlt évszázad és a jelen között?
1) 1895-ben milleniumi ünnepség, csakúgy, mint 2000-ben.
--------------
2) Az 1920-as években Bethlen kormányzása alatt a kritikus gazdaság miatt külföldi hitelek felvételéhez kellett folyamodnia a költségvetési hiány és a rések betömésére.
-------
3) A '30-as években már az Országgyűlés hárompólusú volt: az erős, jobboldali konzervatív uralkodó párt, az ellenzéki baloldali szociáldemokraták, és a szintén ellenzéki szélsőjobboldali pártok különböző csoportosulásai.
Az ezen évek szociális és társadalmi problémáiról így ír Kovács Imre a Néma forradalom c. könyvében az 1930-as évekről:
"Az elöregedő társadalomnak nincs feszítő ereje, sem robbanásra váló készsége. Az öreg társadalom megelégedés, megnyugvás és kiegyenlítődés után vágyik. Nélkülöz minden különösebb lendületet. Belső ösztöneit elhallgattatja, külső körülményekre, izgalmakra nem reagál. Hite, lelkesedése nincs; ideálokért nem harcol. Az öreg társadalom a halál dermedtségével, utolsó állomás egy nemzet életében. Sajnos, a magyarság ideérkezett, és megfiatalítani nem lehet. A statisztika és szociológia rideg törvényei sivárnak és kegyetlennek jelzik a jövőt: az elöregedett csonkaország után jön az elgyengülő és elnéptelenedő csonkaország..."
Kodolányi János így összegzett a Néma forradalom kapcsán:
"A végtelenségig való alkalmazkodás kezdődik a szaporaság gyors csökkenésében, majd folytatódik az ideológiai menekülésben: a kollektívum összetartó erkölcsi gerendázata megrohad, széthull... Közösségi morál helyett uralomra jut az egyéni immoralitás, az egyén többé nem a közösségen keresztül keresi és találja meg a boldogulását, hanem maga útját járja, beáll az anarchia. Felbomlanak a közös kultúra életet adó formái... Átveszi sivár uralmát a 'carpe diem' elve, a pillanatnyi haszon, kényelem, az önző érvényesülés cinikus világa. Végezetül pedig a legsivárabb, legbetegebb közöny."
A társadalmi viszonyok, a külpolitikai helyzet, az országgyűlés rétegződése.
Ugyanaz a pálya, ugyanazok a problémák. Talán érdemes lenne jobban megismernünk ezt a korszakot, hogy a régi korok államférfiainak döntéseiből és tetteiből példát vehessünk a mai életünkre, a becsúszott hibákból pedig tanuljunk, hogy immár végigvihessük azt az utat, amelybe oly sokszor belekezdtünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!