Támogatnátok, hogy mindenki minimálnyugdíjat kapjon, plusz a gyerekei adójának 20%-át?
És mi lenne az elvált szülőkkel? Igazságosnak tartod akkor is, ha bármelyik szülő bántalmazta a családot, a gyerekeket? Megérdemli egy ilyen szülő, hogy ezzel támogassák, ha a gyerekét mondjuk verte, és a gyereke más segítségével lett ember? Egy kicsit jobban át kéne gondolni az ilyen ötleteket, mert sajnos nem mindenkinek jutnak jó szülők. Nekem se jutott jó apa, annyit és abban fogok neki segíteni, amit kaptam, nem többet, nem sokat, és hála a viselkedésének, még az örökségemet is vissza fogom utasítani tőle, vagy felajánlom jótékony célra, egy fillért nem fogok magamnak eltenni belőle.
Amúgy ki találta ki ezt?
Nem csodálkozom az alacsony lelkesedésen, de ha belegondoltok, húsz év múlva mindenkinek minimálnyugdíja lesz, mert ennyit bír majd el a rendszer.
Csökken a lakosság, kevesen dolgoznak, még a minimálnyugdíj is alacsonyabb lesz a mainál. Ha ez nem tetszik, vállaljatok gyereket, nem a pénzért, hanem a társadalom életképességének megőrzéséért.
Nem jó kifogás, hogy a dologtalan nagycsaládosok így meg úgy: akinek nem dolgozik bejelentett módon a gyereke, az a javaslatom szerint ugyanúgy nem kap plusz nyugdíjat, mint akinek nincs gyereke. Ezért igazságos az ötlet.
Forgassátok tovább a fejetekben, mert ez lehet a jövőtök.
Azt kell mondanom, hogy egyáltalán nem reagáltál a számtalan buktatóra amire az eddigi válaszolók felhívták a figyelmet. Ezek megoldása nélkül egyszerűen nem működne a rendszered, sőt aktívan ártana a legtöbb családnak.
Igazából pedig a normális emberek között ez ma is működik szabályozás nélkül is: én is szoktam az öregeimet segíteni ha szükségük van rá, akinek ezt törvénybe kell foglalni, ott már más baj is van.
Kérdező, a magánnyugdíjpénztárat (önkéntes és kötelező) pont ezért találták ki, hogy ne az állami minimálnyugdíjon tengődjön az, aki rendesen dolgozik. Állami nyugdíjjárulék 1,5%, magánnyugdíjpénztár (a kötelező) 8% és lehet az önkéntes, amit magad határozol meg, de van ott is egy minimális összeg. Ne a gyerekektől függjön a nyugdíj, mert nem igazságos, mert:
- van, akinek egyáltalán nem lehet gyereke
- van, akinek hamarabb meghal a gyereke (egyik volt tanárnőm egyik gyereke balesetben halt meg)
- van, akinek beteg gyereke születik, akit gondozni kell, és lehet, hogy soha nem fog tudni dolgozni
- van, aki bántalmazza a gyerekeit és a párját (megérdemli a támogatást?)
- a sokgyerekesek élnek jól (ma ezek a kisebbség segélyeken élő rétege, azért emeltem ki, hogy nem mind, mert van köztük is, aki tisztességes, és csak 3-4 gyereke van legfeljebb, és dolgozik rendesen)
- nem ösztönözne a minél jobb munkára, hiszen mindenki ugyanannyi alapnyugdíjat kapna a munka után (függetlenül attól, mennyit dolgozott le), viszont silány munkának silány az eredménye (nagyobb hibaarány lenne a vásárolt termékekben és szolgáltatásokban, emiatt még több dolgot hoznának be külföldről és a magyar piac még ennél is jobban elértéktelenedne)
stb.
Gondold végig TE még egyszer.
"Csökken a lakosság, kevesen dolgoznak"
10%-os a munkanélküliség. Dolgoznának az emberek, ha lenne hol.
Pár szokásos mítosz előbukkant, ezeket jó lesz helyrerakni.
"A legnormálisabb az lenne, ha nem kötelező járulékot fizettetnének az emberekkel, hanem mindenki a jövedelmét úgy fektetné be idősebb korára, ahogy akarja. Akkor tényleg a pénz kamatozna, és nem a következő generációnak kellene befizetni az idősek járadékát"
Sok hiba van ebben az egyébként tetszetős és népszerű elgondolásban. Az első az, hogy a befektetések sohasem olyan biztosak, mint az állami adóztatás és szétosztás, amely a lakosság munkáján és az államhatalmon alapul, nem pedig üzleti sikereken és kudarcokon. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a befektetésalapú nyugdíjrendszer nem veheti fel a versenyt a felosztó-kirovóval biztonsági szempontból. Ha befeketetésjellegű lenne a nyugdíjrendszer, akkor a csődbe menő nyugdíjpénztárakat úgyis az államnak kellene folyton kimentegetnie. Az is tévedés, hogy ha "a pénz kamatozik", akkor "nem a jövő generációt terheli meg". Hát már hogy a fenébe ne. A pénz nem szül vagy osztódással szaporodik. Ha valaki a jövőben kamatokból él, akkor sem pénzt eszik, hanem ételt, akik mások előállítottak. A kamatokból élőt is a dolgozók tartják el, csak más mechanizmusokon keresztül, mint a felosztó-kirovó nyugdíjrendszer esetében.
"húsz év múlva mindenkinek minimálnyugdíja lesz, mert ennyit bír majd el a rendszer."
Ez is tévedés. Nő a várható élettartam, ezért gyorsan nő a nyugdíjasok száma. Tehát emelni kell a nyugdíjkorhatárt, az élettartam növekedésének megfelelően. Ekkor sohasem terhelődik túl a nyugdíjrendszer. Még azt is megjegyzem, hogy ha csökken az aktív korúak aránya, az még nagyon sokáig nem fogja jelenteni a gazdasági aktivitás csökkenését, hiszen óriási munkaerőtartalékok (munkanélküliség) vannak az országban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!