Izrael tényleg kilőtt egyy malév gépet a 70es években? Ha igaz miért nem hallottam erről az utóbbi 20 évben semmit? és ha ki lőnek egy repülőt az vehető had üzenetnek vagy az ország elleni támadásnak?
"1975 augusztus 19. – A csehszlovák légitársaság Prága–Teherán járata – máig tisztázatlan körülmények között – Damaszkusz mellett felrobban."
Wikipédia.
Arra még nem válaszoltam, hogy ez tekinthető-e egy állam elleni támadásnak. A ma uralkodó felfogás szerint igen, ez is az állami szuverenitása elleni támadás. Ezt különösen megerősíti, hogy a nemzetközi jog 2011. szept. 1. után egyértelműen elfogadta az ilyen terrorcselekményeket is olyan támadásnak, ami arányos állami ellentámadásra adhat alapot. A NATO például az Egyesült Államokat ért terrortámadást az washingtoni szerződés 5. cikkelye szerinti, egy állam szuverenitása elleni támadásként értékelte, és erre hivatkozva hozta létre a Földközi-tengeren azóta is működő, hadihajók járőrözéséből álló Operation Active Endeavour (OAE) nevű műveletét. Mindmáig ez a NATO egyetlen, 5. cikkelyen alapuló hadművelete.
Szept. 11. előtt ez nem volt ennyire egyértelmű, bár akkor is sokan ezt az álláspontot képviselték. Persze ha támadásnak is tekinthetünk egy állami vagy nem állami terrorakciót, az még nem jelenti azt, hogy feltétlenül válaszolni kell rá. A 80-as években a Szovjetunió például lelőtt egy utasokkal teli, Amerikába tartó dél-koreai utasszállító repülőt, de akkor ennek katonai következményei nem lettek.
Az OAE műveletről itt lehet pl. olvasni:
amit tudni: 1975 szept 30án a Malév 240es Budapest–Bejrút járata Bejrút mellett hivatalosan ismeretlen okból bekövetkezett robbanás után a tengerbe zuhant. A feketedobozt soha nem találták meg (legalábbis hivatalosan, gyakorlatilag ha megtalálták volna, és az bizonyítja, hogy a gép háborús cselekmény miatt zuhant le, akkor a biztosító nem fizetett volna), és a pilóták beszélgetését se "sikerült" rögzíteni, mert a bejrúti rányítótoronyban épp azon a frekvencián épp elromlott a felvevőgép.A holttesteket nem szállították haza.
Emellett azt is érdemes kiemelni, hogy Libanonban akkor polgárháború dúlt, emiatt a légitársaságok 3 kivétellel felfüggesztették a bejrúti járataikat - a 3 kivétel, ahol valami miatt ragaszkodtak a bejrúti járatokhoz a Malév, egy kelet-német és egy osztrák légitársaság volt.
Amit erőteljesen sejteni lehet: a gépen fegyvereket szállítottak a Jordániából Libanonba áttelepült (Jordániából a jordán király által kiűzött) PFSZ-nek (az egyik legnagyobb palesztin fegyveres tömörülés), és voltak olyan hírek is, hogy magasrangú PFSZ vezetőket is szállítanak.
Ebből következően az alábbi elméletek, lehetőségek voltak:
- Izrael lőtte le a gépet, hogy ne jusson le a fegyverszállítmány a PFSZ-hez
- A PFSZ-szel akkoriban szintén harcban álló Szíria lőtte le a gépet hasonló okból
- a libanoni keresztény fegyveresek lőtték le, vagy robbantották fel egy felcsempészet bombával a gépet, hogy a Jordániából Libanonba áttelepülő muzulmán PFSZ megerősödését megakadályozzák
- egy másik, a PFSZ-szel rivális palesztin csoport szedte le a gépet
- a szállítmány valamilyen okból maga robbant fel.
ha tudsz angolul, akkor ez elég jól körbejárja a témát:
vagy magyarul nem olyan jól körbejárva, de a furcsaságokra elég jól kitérve:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!