Egyetértetek Hankiss Elemér magyar közéletről írt elemzésével?
Nagyon jó a könyv: Csapdák és egerek, Magyarország 2009-ben és tovább.
Kiválóan megfogalmazza, hogyan estünk a saját vermünkbe, és hogyan lehetne kimászni belőle.
Vélemények? (Nyugi, nem kapok könyvterjesztői jutalékot.)
Megpróbálom: Magyarország sokrétű válságban van, amit a rendszerváltás utáni túl szabad kapitalizmus és a veszni hagyott egzisztenciák sokasága, valamint az öncélú politikai marakodás okoz. A sokféle érdekeltség között elvesztek a közös érdekek, csapdába került az egész ország.
Az egyén bizonytalan, sértett, nem bízik a társadalomban, és érzelmi alapon szerveződő, negatív csoportokhoz csapódik. A pártok klientúrája irányítja a gazdaságot és a közéletet is, eltorzítva a piacot, a versenyt, a szabad tájékoztatást. A kormányok átláthatatlan döntéseket hoznak, nem a közérdek vezérli őket.
Az egyén csak a saját ügyeskedésében bízik, nem áldoz be saját rövid távú érdeket a hosszú távú közérdekért. Ezért nem működik a gazdaság, a demokrácia, a közélet, a média, az igazságszolgáltatás, stb.
A kiút a közérdek visszavezetése a társadalom tudatába, a szolidaritás a leszakadó, elszegényedő rétegekkel, zéró tolerancia a normaszegőkkel szemben, új társadalmi szerződés megkötése, hogy a Magyarország nemzetközi helyét kitűző jövőkép társadalmi vesztesei számíthassanak a nyertesek támogatására.
Ez nem kimerítő összefoglalás, nem én vagyok a szerző. Talán kedvet adtam az elolvasásához. Szerintem átgondolt, jól megfogalmazott, óvatos optimizmust nyújtó mű.
Kérdező, köszi az összefoglalást! Az első válaszoló vagyok.
Mostanában gyakran szoktam gondolkodni ilyesmin, és sajnos én is így látom a helyzetet.
Köszi, hogy feltetted ezt a kérdést! Elgondolkodtató.
A harmadik válaszolónak köszönöm a linket.
Leírok pár saját gondolatot, ami talán kicsit összefügg Hankiss Elemérrel:
Nem rég felmerült bennem, hogy jó lenne követelményeket felállítani a politikusokkal szemben. Ma bárki lehet politikus, és túl nagy a szabadságuk. ...Néhány napja olvastam egy tanulmányt Forgách Ferenc, a magyar Tacitus életéről. Forgách Báthory István rokona volt. Elmondása szerint Báthorynak nagy szerepe volt az ország szétszakadásában. Furcsa, hogy mennyire nem ez a kép élt bennem Báthoryról. Talán érdekes és talán kicsit abszurd gondolat, de mi lenne, ha visszaállítanánk a királyság rendszerét? Báthoryról a mai "kiskirályok" jutottak eszembe, akik tönkreteszik az országot, marakodnak, rombolnak. Erős irányító kézre lenne szükség. Pl. az ötszáz éve létező rendszer értéke, hogy képesek voltak az emberek bízni egy olyan szakrális uralkodóban, mint Mátyás király. Az ő idejében élte Magyarország a virágkorát. Ha belegondolok, a ma élő politikusok közül csak egy olyat tudnék mondani, akiben tényleg megbízom: ő a volt fizika tanáromat, egy jóindulatú, jó szándékú kis ember. ...Ez a majdhogynem "kétpártrendszer", amiben élünk, nem vezet ki a válságból (válság alatt nem a gazdaság, hanem a rendszer válságát értem). Egyik "nagy" párt se jobb a másiknál. Ugyanúgy tehetetlenek és felelősek a mai helyzetért. Én úgy látom: vagy egy harmadik erős, újító, ösztönző pártra van szükség, vagy egy drasztikus, alulról jövő átalakulásra. Ami biztos: a változásra való igény termelődik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!