Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a vélemények Horthy Miklós...

Mi a vélemények Horthy Miklós kormányzóról?

Figyelt kérdés
A vélemények mellé indoklást is kérek :D

2012. ápr. 19. 21:51
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Többé-kevésbé az előző válaszolóval értek egyet (milyen jó, hogy engem nem lehet lepontozni :D). Tényleg egy nehéz, anarchikus helyzetben vette át az ország irányítását (de ehhez nem a románok segítségét vette igénybe, hanem az angolokét és franciákét!), és a lehetőségekhez mérten stabilizálta is az ország belpolitikai helyzetét. Az egy dolog, hogy üldözte a kommunistákat, de valljuk meg őszintén: rá is szolgáltak a Tanácsköztársaság "emlékére".


Szerintem a gond az volt, hogy Horthy a '40-es évekre kiöregedett, de túlságosan ragaszkodott a hatalmához ennek ellenére is. Jelentős mértékben befolyásolhatóvá vált, sok esetben előfordult, hogy pl. Bárdossy a saját szakállára hajtott végre politikai manővereket, így sodródtunk be a háborúba is. A háború elején Horthy két lehetőség közül választhatott: vagy szembeszegül és hagyja, hogy a németek megszállják az országot, vagy többé-kevésbé csatlósuk lesz. Horthy az utóbbit választotta, de az előbbi megoldással se járt volna jobban az ország, az egyetlen pozitívum az lenne, hogy a háború után Magyarország talán megtarthatta volna a bécsi döntésekben megszerzett területeket.


Szerintem Horthy alapjában véve jóindulatú ember volt, csak kissé szűk látókörű politikus. Viszont az az igazság, hogy kormányzósága idején soha nem volt sok választása, semmilyen kérdésben.

2012. ápr. 20. 13:54
 12/17 anonim ***** válasza:
0%

Olyan nincs, hogy nincs választás. Csak valljuk be, Horthy nem volt elég nagy formátumú államférfi ahhoz, hogy felismerje a választási lehetőségeket, és ebben kétségtelenül az öreg korából adódó egyre növekvő tehetetlensége is közrejátszott.


A németekkel szemben is lehetett volna máshogy politizálni és taktikázni. Egy darabig lehetett volna barátkozni netán a területek visszaszerzése érdekében, de amikor nyilvánvalóvá vált, hogy megbuktak, nagyon gyorsan le kellett volna válni róluk. És nem kellett volna mindig vakon teljesíteni a követeléseiket, az elvárásaikat a barátkozási időszakban sem.


A leváláson nem feltétlenül valami látványos szakítást értek, különösen az elején, hanem például az időhúzást, a csendes szabotálást, és a Szovjetunió felé fordulást még időben, és határozottan. Sztálin diplomáciai úton megüzente Horthynak, hogy ha Magyarország nem küld katonákat Hitler szovjetellenes háborújába, akkor megtarthatjuk Észak-Erdélyt. (És ennek lett is volna reális esélye. Jugoszlávia és Csehszlovákia esetében nem, mert ők sokkal több piros pontot szereztek. De Romániával akkor még Sztálinnak se volt jó viszonya, sőt neki is voltak területi követelései, amihez a magyart hozzá lehetett volna csapni.) Megtehettük volna, hogy nem küldünk katonákat, csak magyarázkodunk, esetleg anyagilag segítünk. Csak hát ehhez 1942-43-ban már fel kellett volna ismerni, hogy Hitler szénája nem áll jól, és a teheráni konferencia után a magyar ügyekben már kizárólag Sztálin volt az illetékes.


És akkor nézzük még a nagy mítoszt, a zsidók deportálását. Igaz ugyan, hogy ezt Hitler követelte, de a magyaroktól sem állt ez olyan távol. Gondoljunk az évekkel korábban meghozott zsidótörvényekre, a nyílt állami antiszemitizmusra! Az 1944-es megszállást követően a németeknek arra sem apparátusa, sem kapacitása nem volt, hogy a zsidókat eltakarítsa Magyarországról. Ezt 100 %-ig a Horthy vezetése alatt álló magyar apparátus hajtotta végre, a túlnyomó többségük nagy lelkesedéssel. Muszáj volt ebben a magyar hatóságoknak közreműködni? Nem. Végre tudták volna hajtani a holokausztot a németek? Nem. Akkor miről beszélünk? Különösen 1944-ben, amikor már csak hónapok voltak hátra a teljes összeomlásig. És az is jól mutatja Horthy mozgásterét, hogy 1944. nyarán a budapesti zsidók deportálását le tudta állítani. Ha akkor le tudta, akkor a megindítást is nyugodtan elszabotálhatta volna. Nem azért állította le egyébként, mert megszólalt a lelkiismerete, hanem azért, mert a nyugati nagyhatalmak megüzenték neki, hogy háborús bűnödként fogják felelősségre vonni, ha nem állítja le. Tehát csak a saját bőrét mentette.

2012. ápr. 20. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 mustafa33 ***** válasza:
Horthy ha ellenál Hitlernek, a német megszállás elkerülhetetlen lett volna (nem a végén, de az elején). Mi lett volna ennek a következménye? A holocaust három ével hamarabb érte volna Magyarország zsidóit és még tragikusabb lett volna (ez baj). Másik oldalon viszont a magyar katonák áldozata elmaradt volna. Megúsztuk volna a Don kanyart és a többi vágóhidat, megúsztuk volna a málenkij robotot, a gulágokat, Budapest (mint ellenséges város) ostromát. Az angolszászok baráti bombáit nem úsztuk volna meg. Úgy ahogy a csehek. Viték a cseh fiúkat a reichbe munkára, de nem lágerekbe, hanem "szabad" munkára a hátországba. Azután amikor mindennek vége volt, csináltak egy operett felkelést Prágában, amikor (micsoda szörnyűség) 5 napig csak száraz szalámit ettek és langyos sört ittak a barikádokon (Vlaszovék támogatásával a németek ellen !?). Ezzel a "cseh" forgatókönyvel a gyöztesek oldalára kerültünk volna.
2012. ápr. 20. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 mustafa33 ***** válasza:
Ja, még annyi, Mussolini és Franco sem adták ki a zsidóikat. Az olasz zsidókat a németek a megszálás után 90 perc alat intézték el (adminisztratíve), a Ducenak voltak zsidó törvényei de likvidálásra ki nem adta őket. (Franco meg maga is maronita származású volt állítólag.)
2012. ápr. 20. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
39%

9/13. Hamis képet festesz Horthyról.

Éltem már akkor is,tehát nem a történelem íróktól szereztem az értesüléseimet.

Horthy nem volt jó államfő. A gazdasági talpraállás sem az ő érdeme volt,hanem a minisztereié! Ő csak reprezentált,vadászott,parádézott,semmi több. Nem volt több szerepe a gazdaságirányításban,mint ma egy Köztársasági Elnöknek.

A rendszer pedig csak azoknak volt jó,akik arisztokraták,földbirtokosok,nagytőkések voltak. A munkásoknak,parasztoknak nem.

Kérdező,nézz szét a neten,hogyan nézett ki Pesten a Valéria-telep! Ahol munkások ezrei éltek bádogviskókban. A 60-as évekig állt a telep,a mai Puskás Stadion helyén, a vonatablakból nézve felfoghatatlan volt,hogy ezekben emberek élhetnek.

2012. ápr. 20. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 touch98 ***** válasza:
Boccs ezútán törlöm a karimat de öszintén "basszátok meg nézzétek már utána a 2.Világháború körüli helyzetnek" by: Horváth András. Horthy pozitív személy volt jó kapcsolata volt az antantal kihúzta az országot a szarból lehetöséget adott a revizióra Énis ugyanígy tettem volna a helyébe. Elöbb utóbb bekerülünk egy háborúba nélküle is .
2012. jún. 11. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

akik ennyire negatívnak vélik, ti kérdezem én tőletek: mit tettetek volna a helyében????


És az AKKORI körülményeket vegyétek figyelembe, ne a végkifejletet!!!

2012. júl. 15. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!