Ha most tudjuk magunkat hitel nélkül finanszírozni akkor eddig miért nem ment?
Már nem tudjuk,de laikusként az a véleményem,hogy ha nem privatizáltak volna annyi állami tulajdont, abból is lenne állandó profit.Persze sokan azt mondják,mert az import olcsóbb,de akkor talán magasabb lenne a foglalkoztatottsági ráta is és határokon belül mozogna a pénz nagyobb része,ami stabilabb gazdaságot és jobb életszínvonalat jelent.
Ma már nincs egy épkézláb gyár sem magyar tulajdonban,lásd a Rába gyárat is eladták.
És nem utolsó sorban hozzáértő vezetők kellenének,nem olyanok,akiknek csak a nyelvük hosszú.
A privatiációnak meg nem volt alternatívája Magyarországon, ezt tisztázzuk már azért. Akkor sem, ha egyértelműen rengeteg stilki volt körülötte.
A szocializmusból egy leamortizált, versenyképtelen gazdaság- és iparszerkezetet, legatyásodott infrastruktúrát örököltünk, ezt hazai tőke hiányában egyszerűen nem tudtuk volna önerőből korszerűsíteni. Nem volt más út, mint a külföldi befektetők.
Persze, de milyen áron? Bagóért, csak vigyék, adót nem kellett fizetniük. Ha kicsit óvatosabban privatizáltak volna, nem itt tartanánk. Ráadásul alap, hogy a stratégiai erőforrásokat nem privatizáljuk. Az MSZP még azt sem tartotta be, lásd EON.
Mellesleg ha igaz az, amit az orosz gázról írt valaki (lehet benne valami), azért a jelenlegi kormányok is benne vannak ebben rendesen. Más, alternatív erőforrásra átállni képtelenség. Nem támogatják, sőt pár éve az áfáját is átsorolták. Jelenleg egy családi ház geotermikus fűtése 4 millió forint, és mire megtérülne, tönkremegy. Akkor a kisembernek még mindig jobban megéri gázzal fűteni. Ezzel kéne valamit csinálni!
Most sem tudjuk magunkat hitel nélkül finanszírozni, hiszen folyamatosan kötvényeket bocsátunk ki (a kötvény hitelviszonyt megtestesítő értékpapír), ráadásul a kibocsátott kötvényeink kamatai jóval magasabbak (mivel a piacon a kiszámíthatatlan, borzalmas gazdaságpolitika következtében csak magasabb kamattal hajlandóak a befektetők megvenni a kötvényeinket), mint amekkora kamatért az IMF-től kapnánk hitelt.
Elmondom, mi történik most: nyilvánvaló, hogy az az ország érdeke, hogy az IMF-el minél hamarabb megkezdődjenek a tárgyalások. Ezt Orbánék is tudják, nem teljesen hülyék, tudják azt, hogy a piaci 9%-os kamat helyett az IMF 3-4%-os kamata sokkal jobb lenne. De az IMF-nek feltételei lennének, csak úgy adnának hitelt, ha látnák, hogy az vissza lesz fizetve, tehát tartósan 3% alatt maradna az államháztartási hiány. Így tehát az IMF csak úgy adna hitelt, ha megszorításokat vezetne be a kormány. Orbánék azonban- az összes többi politikushoz hasonlóan- csak azt nézik, hogy 2014-ben tudjanak nyerni, a megszorításokkal nagy népszerűség-veszteséget szenvednének el ezért húzzák az időt, ameddig csak lehet.
Csakhogy ezzel a jövőnket zálogosítják el...
A privatizációnak azért nem volt alternatívája mert az iparunk gazdaságtalanul működött és minden piaci kapcsolatunk az oroszokhoz és a keleti blokkhoz kötött minket. Ők viszont szintén bajban voltak így nem vásároltak. És deviza hiányában nem tudtunk volna fejleszteni!
Másik oldalról ennek az a feltétele amit sokan csak mellékesen említenek. A vezetés!!! vagyis hogy olyan vezetői legyenek az állami cégeknek akik piacgazdaságban tudnak gondolkozni és ügyesen tárgyaljanak a külföldi vevőkkel, ugyanakkor tisztességesn és korrekten vezessék a céget. Aki ismeri a magyar viszonyokat az itt a végén már erősen mosolygott... Hisz ismerjük a fidesz hogy adta el bagoért az állami TSZ-eket vagy az mszp rengeteg mindent. Gondoljátok meg ha egy egész nemzetgazdaság szinten lopnak!!
Jellemzően az állami cégekből most is rengeteg pénz megy ki a pártközeli magáncégekbe! Nem azért rossz ha állam a tulajdonos mert az jaj de rossz hanem mert sajnos bizonyított tény hogy a korrupció és az adók elherdálásának a melegágya!!! Szóval termelő cégek NE legyenek állami tulajdon!!!
Viszont bizonyos cégek igen! Mert a közlekedés egy része vagy a víz és csatornázás jó ha nagyrészt állami kézben van! Nem teljesen de nagyrészt. Legyenek befektetők de az államnak döntő beleszólása legyen mindenbe!
Ugyanakkor amíg a gáz állami kézben van addig adópénzen olcsóbb a gáz és nem történik meg a változás amit írtam! vagyis hogy olyan fűtés legyen ami valóban gazdaságos!! jelenleg jó drága de az állami támogatás miatt még mindig olcsóbb mint más! Viszont a különbséget akkor is kifizetjük! És minek építene bárki geotermikus erőművet Magyarországon ha az állami támogatásos olcsó gázzal kell versenyeznie ami bukta! De áramerőművet is most zártak be azért mert az import felé tolódunk el sajnos. Ami nagy hiba...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!