Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért független a jegybank?...

Miért független a jegybank? Miért akarják, hogy a jegybankelnök ne esküdjön fel a magyar törvények betartására?

Figyelt kérdés

Úgy tudom 38 milliárd eurónyi tartalék van a Magyar Nemzeti Bankban. És most itt szenved a kormány külföldön mindenhol, hogy olyan hitelt kérjen, amit föl sem akar venni, 20 milliárdot, amikor van 38 milliárd tartalékunk.

Szóval, mire jó az, hogy nem nyúlhat hozzá senki a tartalékhoz csak a senkitől sem függő nemzeti bank elnöke. Ha jól értem, mivel senkinek nem felel a pénzért és független, akár elmehetne Las Vegasba elkaszinózni az egész 38 milliárd eurós nemzeti tartalékot.

Ha senki sem mondhatja meg a jegybankelnöknek, hogy mit tegyen, és még a törvények sem vonatkoznak rá, az nekünk mire jó, miért jó, ha egy ország tartalékait olyan ember kezeli, akit nem lehet számonkérni?


2012. jan. 19. 22:18
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A függetlenség nem azonos a számonkérhetetlenséggel.

Az ügyekről nem a jegybank elnöke dönt egyszemélyben, hanem a Monetáris Tanács, a tevékenységérő beszámol az országgyűlésnek, és ellenőrzi az ÁSZ (Állami Számvevőszék) és a Felügyelő Bizottság is.


Az ország deviza/aranytartaléka pedig nem azért van, hogy elköltsük, hanem azért, hogy fenntartsa az árstabilitást (nagyon leegyszerűsítve, hogy a Ft bankjegyek mögött legyen valami, ami az értékét biztosítja, és nem hiperinflálódik. Erre tipikusan jó az arany pl.)


Itt nagyon alapszinten olvashatsz a pénzügyi intézményekről:

[link]

[link]

2012. jan. 19. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az első megválaszolta,hogy a Jegybank Elnöke kitől függ!

Azt is,hogy miért kell a devizatartalék.

A kormány olyan hitelt kér,amit állítólag most nem akar felvenni,de bármikor felveheti és fel is fogja venni,ha szükség lesz rá.

A pénzért felel,és semmiképpen nem vehetne ki pénzt,és nem mehetne el vele Vegasba.

A Nemzeti Bankban,de más bankokban is igen szigorú előírások vannak a pénz kezelésére.

Még a bank vezetője,így a Jegybank Elnöke sem mehet be SOHA egyedül az értéktárba,még akkor sem,ha ellenőrzést tart. Sőt,még a pénztáros sem csak másodmagával.

2012. jan. 19. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

"Miért független a jegybank? "

Azért, hogy ne lehessen felhasználni politikai célokra. Tehát ne a mindenkori kormány szabja meg a Nemzeti Bank monetáris politikáját.


"Miért akarják, hogy a jegybankelnök ne esküdjön fel a magyar törvények betartására?"

Ezt senki nem akarja - ez csak politikai célú csúsztatás. A jegybank elnöke, alelnökei, igazgatótanácsa, felügyelőbizottsága MIND olyan személy, vagy szerv, amelyekre igenis vonatkoznak (most is) a magyar törvények.


"Szóval, mire jó az, hogy nem nyúlhat hozzá senki a tartalékhoz csak a senkitől sem függő nemzeti bank elnöke."

1. Ez a tartalék FEDEZETKÉNT szerepel a papír bankjegyek mögött. Ezen kívül arra való, hogy a Bank ezzel be tudjon avatkozni a gazdasági folyamatokba. Azaz ha például esik a forint, akkor ennek a valutának az eladásával (forintra konvertálásával) csökkenteni tudja az inflációs folyamatot. Ha ez a tartalék megszűnik, akkor hasonló esetben a Nemzeti Bank tehetetlen.

2. A Nemzeti Bank elnöke SEM nyúlhat hozzá. Nem egy személyben dönt. A Bankot a monetáris tanács vezeti, és a beavatkozásokat, a pénzalap felhasználását titkos szavazással döntik el.


"Ha jól értem, mivel senkinek nem felel a pénzért és független, "

NEM jól érted. NEM az elnök független, hanem a Bank.


"Ha senki sem mondhatja meg a jegybankelnöknek, hogy mit tegyen, "

De, a Nemzeti Bank monetáris tanácsa hozza a határozatokat, amelyek az igazgatóra is kötelezőek.


"és még a törvények sem vonatkoznak rá,"

De bizony vonatkoznak. Ha nem tartja be a monetáris tanács döntéseit, azért keményen felelősségre vonható.


"miért jó, ha egy ország tartalékait olyan ember kezeli, akit nem lehet számonkérni?"

Ez valóban nem lenne jó, éppen ezért számon lehet kérni - például azon a nemzeti banki monetáris tanácson keresztül, melynek Fideszes tagjai is vannak, tehát éppen a kormány érdekeit is képviselik benne...


[link]


Pedro

2012. jan. 19. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Olvasom az oldalt és találtam egy nagy múlasztást. A svájci frank hitelezés fölfutásánál a jegybanknak a svájci frankhoz kellett volna "horgonyoznia" a forint árfolyamát, árfolyamrögzítéssel. És nem lenne az ami most van. Ez a baj szerintem a függetlenséggel, hogy igazán azt csinálnak amit akarnak. Egyértelműen ez az ország érdeke lett volna.

"Az MNB által 1995 és 2001 között követett csúszó leértékelés az árfolyamrögzítés egy speciális fajtája. A hazai monetáris rendszernek 2008. február 25-ig részét képezte egy árfolyamsáv, ennek nagy szélessége azonban lehetővé tette, hogy a sávon belül a jegybank az inflációs célkövetésre alapuló monetáris politikát folytasson. 2008. február 26-tól az MNB tisztán inflációs célkövetésen alapuló monetáris politikát folytat." Ez után jött a pokol a devizahiteleseknek.

2012. jan. 19. 22:52
 5/7 anonim ***** válasza:
25%

Ez a 38 milliárd eurónyi tartalék messze nem fedezi a forgalomban lévő forintot.De nem is arra van ,hogy elköltsék.A forint értékét a mögötte lévő gazdasági potenciál adja.

A MNB azért lett létrehozva ,hogy a fortint értékstabilitását ,biztosísta és védje. Nem teszi és mivel hogy független nem is lehet rákényszeríteni.így a forint ki van téve teljesen védtelenül annak, hogy a külföldi forint ellenes spekulációk eredményesek tudnak lenni. Hogy ez kinek az érdeke ? Hát nem nekünk.

Másik feladata volna adott estekben a magyar gazdaság élénkítése a fejlsztésének az elősegítése. Eszébe sincs ,hogy tegye és erre sem lehet rávenni .Miért? Kinek (kiknek)az érdeke ez?Hát nem a magyaroknak.

Simor off-shore cégeiről is kellene beszélgetni vele így sokszemközt.

Na meg azt sem értem ,hogy miért rosszalja az Eu bizottság, hogy Simor fizetését havi 8 milló ft-ról vacak 2 milló forintra csökkentették OV-ék. Mert abba már van beleszólásuk.

Az MNB a mostani állapotában nem több mint egy jelkép.A kiszolgáltatottságunk és a saját hazánkban történő megaláztatásunk jeképe.

Ezen próbál változtatni OV nem kis politikai elleszéllel és anyagi ellenérdekekkel küszködve.

Mert más országok nemzeti bankjainak valahogy nincs ennyire megkötve a keze.Egy két kivételtől eletkintve.

2012. jan. 19. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Szerényen ismét megjegyzem, hogy az "azt csinálnak amit akarnak" enyhén barokkos túlzás. Tudom, hogy most az az irányvonal, hogy "olvasszuk be a Nemzeti Bankot", de azért legyünk tisztában a tényleges helyzettel is.


"Az MNB legfőbb monetáris politikai irányító szerve a monetáris tanács. A 2007 júliusától érvényes szabályok szerint a monetáris tanács legalább öt-, legfeljebb hét tagú testület. Tagjai: az MNB elnöke, mint a monetáris tanács elnöke; az MNB elnöke által javasolt egy alelnök; további tagok, akiket hat évre a köztársasági elnök nevez ki. Ez utóbbiak esetében négy fő kinevezésére az MNB elnöke tesz javaslatot, amelyet - egyetértése esetén - a miniszterelnök terjeszt a köztársasági elnök elé, a többi tagot pedig a miniszterelnök az MNB elnökének véleményét kikérve jelöli."


Ez itt fentebb azt jelenti, hogy a bankot irányítók:

1. az elnök (most éppen Simor András, akit le akarnak darálni)

2. egy alelnök, akit az elnök javasol,

3. négy tag, akiket az elnök javasol, és a MINISZTERELNÖK egyetértése esetén nevezik ki,

4. a többi tag, akiket a MINISZTERELNÖK jelöl.


Mivel a tagok közöl jelenleg négy Fideszes, kíváncsi vagyok, hogy is van az, hogy a kormánynak nincs beleszólása az MNB ügyeibe? Talán a miniszterelnök által kinevezett tagok SEM értenek egyet a kormány szándékaival? Hát végülis EZEK banki szakemberek - a kormány tagjai meg nem azok...


"A felügyelő bizottság tagjai az Országgyűlés által választott elnök, és további három tag; a pénzügyminiszter képviselője, és egy általa megbízott szakértő. A felügyelő bizottság tagjainak megbízatása az Országgyűlés megbízatásának időtartamára szól..."

Na tessék. Szegény kormány, ugye nincs is beleszólása semmibe?


"Az elnök kinevezésének és eltávolításának lehetőségei tekintetében, a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően, jogi oldalról igen korlátozottak a politikai hatalom lehetőségei."

Na ez a nemzetközi gyakorlat nem tetszik a nem ortodox gazdaságpolitikusoknak - akik közül ugye EGYIKÜK SEM banki szakember...


Bravó!


Az idézetek innen valók:

[link]


Pedro

2012. jan. 19. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A devizatartalék az nem egy olyan tartalék, mint a pénz, amit betettél a fiókba, és bármikor elköltheted. A devizatartalékot a magyar bankbetétesek pénze adja ki - te beteszed a pénzed a bankba, a bank beteszi a pénzt a jegybankhoz, a jegybank pedig átváltja devizára, aztán amikor ki szeretnél venni a pénzedből, akkor a jegybank visszaváltja a devizát forintra, kifizeti a pénzt a banknak, a bank meg kifizeti neked. Leegyszerűsítve mondom, de így van.


Tehát a devizatartalék az nem egy félretett pénz, hanem a magyar bankbetétesek pénzéből áll, tehát a te pénzed is benne van, ha van bankszámlád. Azt elkölteni tehát annyi lenne, mintha az emberek és a cégek félretett pénzét költené el az állam: másnap összeomlana az egész ország, sőt, még aznap, ha ezt megtennék.


Nézz csak utána a devizatartalék mibenlétének, de ne a napi sajtóban, mert ott szinte mindig hülyeséget írnak erről, hanem komoly közgazdasági szakirodalomban.

2012. júl. 25. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!