Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Banki ügyek, kamat, hitel » A Magyar Nemzeti Bank miből...

A Magyar Nemzeti Bank miből származtatja a kihelyezett hitelek értékét? Kik a MNB betétesei, ha vannak egyáltalán? A Magyar Nemzeti Bank vesz-e fel kölcsönt más, nagyobb bankoktól?

Figyelt kérdés
Neki álltam tanulmányozni a pénzkibocsátásról és a résztartalék képzésről, valamint a pénz keletkezéséről és áramlásáról szóló jogszabályokat és rendeleteket, de egyelőre nem találtam meg azt a jogszabályt ami meghatározná, hogy a MNB mennyi pénzt adhat kölcsön és mi alapján. Tudna nekem valaki ebben segíteni?
2012. jan. 7. 02:03
 1/8 anonim ***** válasza:

Az MNB közvetlenül nem hitelez, csak a bankrendszert hitelezi (="kétszintű bankrendszer")


Betétesekre nincs szüksége, ilyenek nincsenek. A bankok ha hitelt vennének föl az MNB-től, akkor az ráírja az összeget a bank számlájára. Könyveléstechnikailag a bank tartozása a forrás, a banknak kihelyezett hitel az eszköz.


Forinthitelek esetén az MNB-nél nincs nagyobb bank :) Eltérő devizanemek esetén meg a kölcsönt devizaswapnak hívják. Időnként technikailag lehet rá szükség, de ha az IMF-hitelre gondolsz, azt nem a jegybank vette föl, hanem a költségvetés (a magyar állam)


Az MNB nem vesz fel kölcsönt

2012. jan. 7. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

No közben tovább olvasgattam és még jobban nem értem a dolog logikáját.


Elvileg a MNB is vesz fel kölcsönt a hazai bankoktól, mivel kéthetes kötvényeket bocsát ki, aminek az állandó állománya több, mint 3000 milliárd forint.


Ha a jegybank a (forint) pénz kizárólagos forrása és annyi pénzt tud hitelezni amennyire igény van, akkor miért "kereskedik" a pénzzel? Mégha a MNB-nak vannak is költségei, akkor is azokat fedezhetné minimális többletpénz kibocsátásával, aminek nem kéne százalékosan függnie a kihelyezett pénzektől (vagy az állam is fent tarthatná adóból, ami megint csak nem hitelből származtatott összeg és így nem táplálná az inflációt). Nem értem, hogy mi szükség van jegybanki kamatra. Nem-e paradoxon, ha központi pénzforrásként haszonért dolgozok, mint bármely más piaci versenyszereplő, miközben én teremtem meg a gazdaság szabályait?

2012. jan. 7. 11:13
 3/8 anonim ***** válasza:

Az MNB legfőbb célja az árstabilitás (inflációs cél) megőrzése.

Ennek a célnak az elérésében az eszköz a piacon lévő pénz mennyiségének a szabályozása. A piacon lévő forint mennyisége csökken ha emelkedik az alapkamat, nő ha csökken a kamat. Az MNB kamatdöntő üléseken vizsgálja felül az inflációs várakozás teljesülését, és dönt az alapkamatról. Ha az inflációs célt veszély fenyegeti, növeli az alapkamatot. Az alapkamatnak megfelelő 2 hetes kötvényeket bocsát ki, amelyet a bankok korlátlanul vásárolhatnak. Az MNB-nek nincs szüksége hitelre, ezzel a kötvénykibocsátással azt éri el, hogy 2 hétre pénzt vonjon ki a forgalomból. Ha a piacon kevesebb pénz van, kisebb az inflációs nyomás (nem lehet költeni, nincs miből)

Oké ez így?

2012. jan. 7. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. Így már kezd világossá válni.:)


Azt a részt viszont továbbra sem értem, hogy a jegybank miért kér kamatot a kibocsátott hitelek után.

2012. jan. 7. 12:29
 5/8 anonim ***** válasza:
Amíg van alapkamat, addig legalább annyit el kell kérnie a hitelek után, különben felvennék a hitelt, és visszatennék jegybanki letétbe: kockázatmentes jövedelem a banknak.
2012. jan. 7. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ez így viszont exponenciálisan növekvő eladósodáshoz vezet. A jegybanknak kiszolgáló szervként kellene működnie és nem hitelként kellene kibocsátania a pénzt, ha egy fenntartható gazdaságot akarnánk üzemeltetni.
2012. jan. 7. 14:53
 7/8 anonim ***** válasza:

Még egyszer :)

Azért fizet a jegybank kamatot a "hitelezőinek" azaz azoknak akik megvásárolják a kéthetes MNB kötvényt, mert addig is kivonja azt a pénzt a forgalomból.

Nézzünk egy tök egyszerű példát!


Holnaptól minden szolnoki alkalmazott fizetését megemelik 100%-al. Azon kapják magukat egyszer csak az emberek, hogy kétszer annyit költhetnek, mint az előző hónapban. Az üzletek tele lesznek vásárlókkal, az éttermekben nem lehet szabad asztalt találni. Mit csinálnak a boltosok és a vendéglősök? Felemelik az áraikat, mert így is megveszik magasabb áron a portékáikat, hisz van vevő elég. Azaz emelkedik az árszínvonal.

Igen ám, de eközben a helyi bank szokatlanul magas kamatot kínál a takarékbetétre. Hogy gondolkodnak az emberek? Hm... most mégsem megyek el étterembe kajálni, meg egy újabb farmert venni, ráérek később is, inkább megtakarítom a pénzt, most magas kamatot adnak érte. Hamarosan a boltokban, éttermekben ismét beáll az "egyensúly", azaz lesz ugyan elég vásárló, de nem annyi, hogy a boltos úgy emelhessen árat, hogy az ne riassza el a még megmaradt vásárlókat.

Mit csinált tulajdonképpen a bank? Pénzt vont ki a mindennapi életből, ezzel a húzásával megakadályozta a szolnoki áremelkedést.


Na pont ezt csinálja az MNB. Mivel az MNB-nek megvan az a joga, hogy bármennyi forintot kibocsásson,neki a kifizetett kamat nem kerül valójában semmibe, mert az infláció féken tartásával, a gazdaság stabilitásának megvalósulásán keresztül "nyeri vissza" ezt a "kifizetett" kamatot.

2012. jan. 7. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A jegybanki kamatfizetéstől nem nő az eladósodottság, a pénzmennyiség nő (többet fizet vissza, mint amit betettek).

Ez veszélyes inflációt azért nem okoz, mert egyrészt általában a GDP is nő, meg van egy "egészséges" 2-3%-os infláció, és a kettő összege fölötti résszel van csak gond. Másrészt nem közvetlenül a piaci szereplőkhöz kerül, hanem a bankokhoz. (De azért gyanús nekem, hogy ez összefüggésben áll a bankvezérek hatalmas bónuszaival és a márványpalota-bankokkal....)


A jegybanki hitelezéstől nőne az eladósodottság, de az nem jellemző, 87-89-ben volt az. Ma, ha jól tudom, vészhelyzeti eszköz, mondjuk ha megrohanják az ügyfelek az egyik bankot bankpánik esetén. Van olyan is, hogy "aktív repo" ilyenkor a jegybank állampapír-fedezetre ad pénzt a bankoknak. Ilyenkor ugye a fedezet is kamatozik, tehát ez sem egyértelmű.


De lényeg hogy pénzbőség van, tehát a ker. bankok nem szorulnak rá az MNB hiteleire, sőt inkább azok hitelezik őt. (Amire a pénzbőség visszafogása miatt van szükség) Ez világszinten így van, a pénzmennyiség jóval gyorsabban nőtt, mint a GDP:

[link]

illetve:

[link]

2012. jan. 8. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!