Mennyire jó hogy a jegybank (MNB) 100%-ban független az államtól és önálló életet él?
Azért kedves "anonimka"(ha már nem mersz felvállalni nevet de becézgetsz...) mert a jegybank feladata nem az hogy minden válságot megakadályozzon! A hegybank nem tudja visszafogni a költekezésedet vagy a hitelfelvételedet!! Sem a gyárak termelését visszafogni!
Max ha diktatúra lenne!
Az MNB csak korrigálni tudja a pénzmennyiséget! Nem mellesleg a gazdaságpolitika az állam feladata és nem az MNB-é! Nem mellesleg a 98-as Orbán kormány és az mszp is szívesen pörgette meg az inflációt mert azzal rövid távon javított a költségvetésen de hosszú távon nagyot szívott a gazdaság!
Egyébként gondolkozz már csak egy kicsit logikusan! A válságokat az emberek százmilliói és részben a kormányok(és csak kicsit az MNB) befolyásolják!!
Ez köztudott hogy hullámzásban élünk! Válság-fellendülés!
AZ emberek egyre többet vásárolnak és a gyárak egyre többet gyártanak és egyre nagyobb kapacitásokat építenek ki! Aztán jön valami! Az olajválság és így az olajárrobbanás, hitelválság/túlhitelezés(eladósodottság) stb és hirtelen kevesebbet költenek az emberek, akár drasztikusan is! Ekkor a cégek is megilyednek és leállítják a beruházást amivel az ezt kivitelező cégeknél érnek el kirugásokat. Majd a saját termelésüket is csökkentik ami leépítést jelent, hogy csökkentsék a bevétel eséséből eredő veszteséget! Na ekkor még jobban csökken a vásárlóerő és így tovább! Aztán ha elindul valamitől felfelé a gazdaság akkor ez megy visszafelé és önerősítően emelkedik!
Mivel a gazdaság nemzetközileg összefonódott így a láncolat is többé-kevésbé érint mindenkit. Vagy így vagy úgy.
Egyébként nem véletlen hogy külföldön nagyobb figyelem van az infláción! Hisz az a "szegény emberek adója"!
De most ez komoly hogy a világgazdaság működését amiről én 500-600 oldalas könyveket olvastam itt kell elmagyaráznom mert valaki szerint az MNB felelős az összeomlásért??
Ez vicc?
Olvass sokat és te is megérted!
Ja és még egy kis magyarázat a mai gazdaságpolitikára ami a fenti menet miatt érthető lesz!
Az ami a válságból visszafelé fordítja a folyamatot sok minden lehet de nincs egyértelmű dolog ami biztos működik. Van hogy az állami vásárlások felpörgetése vagy a bankok olcsó hitelei stb. Külföldön ez utóbbit probálták de nem jött be, ezért volt "pénznyomda" úgymond! Az se egy rövid válasz hogy ez miért nem sikerült...
A kormányunk a 2010-es 13.000 milliárdos költségvetést 2011-re és 12-re 15.000 milliárdosra pörgette fel állami vásárlásokkal! Gondolván hogy ez majd beindítja a gazdaságunkat. A gond az hogy a fogyasztók eladósodottsága(devizahitel válság) miatt csak az exportban bízhatunk!
500 milliárd kiesett a nagyobb adózás kiesése miatt(Orbán azt gondolta hogy ezért majd a gazdagok vásárolni fognak de csak részben hiteltörlesztésre fordították, részben valoszínű kivitték, de el biztosan nem költötték) miatt így 2500 milliárddal kellett többet beszedni(ez a manyup miatt még nem annyira volt fontos, de idén már igen)!
Ez egy kockáztatás volt! Az más kérdés hogy nagyjából a hiba egyértelműen látható!
Ha a világgazdaság felpörög idén akkor a pénz majd visszajön a felpörgő exportunkból. Ha viszont még 1-2 szűkös esztendő jön vagy csak lassabban pörög föl a dolog akkor beindul az adósságspirál!
Most úgy látszik a rosszabb verzió jött elő! A "szerencse" az volt hogy eddig nem csak hitelt költöttünk hanem manyup pénzt! De ha ez elfogy akkor keményebb adóztatásra kell számítani mint ami most van és az úgy visszafogja a gazdaságot hogy 20 évig benne rohadunk majd és már a fellendülés sem húz ki...
jozsika123
Ha ennyire zavar, hogy nincs kiírva egy xy kamunév a hozzászólásaim mellé, akkor hívj mostantól jozsika123-nak. Én nem mondtam, hogy az MNB a hibás a válságokért, viszont a jegybankrendszerben semmivel sem látom jobban garantáltnak, hogy bármilyen problémát jobban megold, mint az állam. A jegybankok rendszerét is irányítják valakik, és nem biztos, hogy ami nekik az érdekük, az nekünk, a mi országunknak is érdekünk.
"A jegybankok rendszerét is irányítják valakik, és nem biztos, hogy ami nekik az érdekük, az nekünk, a mi országunknak is érdekünk."
Például hol? Kik irányítják a jegybankok rendszerét?
Figyelmeztetlek, hogy ha azt mondod, hogy a "zsidók", vagy a "nemzetközi bankár-összeesküvés" akkor kiröhöglek.
Mellesleg kéne csinálni egy programot, ami figyeli a neten a közgazdaságról szóló vitákat, és azt, aki belinkeli a "Money as debt"-et, az mögé a program odaoson, és fejbecsapja egy lapáttal.
Hasznára válna az emberiségnek.
"ennyit az inflációról. Nagyjából összeköthető a dolog azzal, amikor a jegybankok függetlenedtek a kormányoktól, nem furcsa? :)"
Most ennyire komoly vagy? Az USA inflációval akarsz meggyőzni az ellenkezőjéről? Nézz már körbe az a háború előtti Európában, öregem! A jegybankok állami irányítás alatt voltak, nem is csoda, söpörték az utcán az értéktelen pénzt.
"A nagy gazdasági összeomlások és kudarcok szintén a 20. században váltak rendszeressé."
Hallottál már a hollandiai tulipán-lufi válságról? Vicces vagy, és szart sem értesz te semmihez csak benyögöd a cájtgájsztos baromságokat.
"Figyelmeztetlek, hogy ha azt mondod, hogy a "zsidók", vagy a "nemzetközi bankár-összeesküvés" akkor kiröhöglek."
Röhögj, ha jólesik, de igazából nem zárható ki ez a lehetőség sem. Egyébként nem mondom, hogy zsidók, azt sem, hogy összeesküvés, de az biztos, hogy a jegybank vezetői valakinek/valakiknek az érdekeit képviselik, és ezek nem feltétlenül az ország érdekeivel esnek egybe.
"Mellesleg kéne csinálni egy programot, ami figyeli a neten a közgazdaságról szóló vitákat, és azt, aki belinkeli a "Money as debt"-et, az mögé a program odaoson, és fejbecsapja egy lapáttal."
Gondolom, valami közgazdász ismerősöd azt mondta, hogy baromság az egész, te meg elhitted neki.
Tehát mivel vagy jobb azoknál, mint akik csont nélkül beszopják a Money as Dept-et? Merthogy a valóság az, hogy ez az egész nem teljesen légbőlkapott mese.
"Most ennyire komoly vagy? Az USA inflációval akarsz meggyőzni az ellenkezőjéről? Nézz már körbe az a háború előtti Európában, öregem! A jegybankok állami irányítás alatt voltak, nem is csoda, söpörték az utcán az értéktelen pénzt."
A USA központi jegybankjának létrehozása : 1913
A háború előtti nagy összeomlás : 1929
"Hallottál már a hollandiai tulipán-lufi válságról? Vicces vagy, és szart sem értesz te semmihez csak benyögöd a cájtgájsztos baromságokat."
Te vagy az, aki nem érted, amit én mondok. Nem azt állítom, hogy a jegybankok okozzák a válságokat és az inflációt, hanem azt, hogy semmit sem tudnak tenni az elkerülése érdekében. Tehát gyakorlatilag szükségtelen a létezésük.
ma 12:42
Látom nehéz eset vagy.
"A USA központi jegybankjának létrehozása : 1913
A háború előtti nagy összeomlás : 1929"
Most ez, hogy jön Európához? Európában a háború előtt is kemény inflációk voltak. Például a francia forradalom alatt, vagy akár a római birodalmat is említhetném. Amúgy az USA-ban az 1900-as éveket megelőzően is volt nagy infláció. Utána lehet nézni. Tudom, jó ráfogni, hogy ez a magánkézben lévő FED miatt van (ami egyébként fals).
"Nem azt állítom, hogy a jegybankok okozzák a válságokat és az inflációt, hanem azt, hogy semmit sem tudnak tenni az elkerülése érdekében. Tehát gyakorlatilag szükségtelen a létezésük."
Ha tudnád, hogy mi a JB-ok feladata, akkor nem mondanál ilyen baromságot.
A jegybankok most sem függetlenek sem az államtól, sem a politikától. Amitől (elvben) függetlenek, az mindenkori kormányzat rövidtávú poltikai/választási érdekei. Még egyszer, elvben.
A jegybanki függetlenség az elmúlt időszakban egyre erősödő dogma, amit a gyakorlati tapasztalatok nem maradéktalanul igazolnak.
Az elmúlt néhány év tanulságai alapján egyre erősebbnek látszanak azok a hayeki érvek, hogy a jegybanki függetlenség elve sok tekintetben illúzórikus, és érdemben hozzájárul a túlzott hitelállomány-növekedéshez, spekulatív buborékokhoz, és a megtakarítások szintjének csökkenéséhez. A jegybanki függetlenség mellett szóló érvek legfőbbike, ti. hogy a kormányok puszta választási szempontok alapján, rövidtávú monetáris eszközökkel serkentenék a gazdaságot - jelen világgazdasági helyzetben éppen a súlyos krízisből való kilábalás egyik eszközét vette ki a kormányok kezéből. Messzemenőkig jellemző, hogy míg az EU látszólag elvi alapon védelmezné a jegybanki függetlenség elvét - nálunk, addig az ECB éppen szédítő összegeket pumpál az eurozóna veszedelmesen billegő állampapírpiacaiba.
A probléma az, hogy a jegybanki függetlenség elve - sok más közgazdasági elmélethez hasonlóan - dogmává vált, és ezzel lehetetlenné tette validitásának puszta megkérdőjelezését is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!