Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mit kéne másképp csinálnunk,...

Mit kéne másképp csinálnunk, hogy a magyarországi emberek plebs helyett demos-ként uralkodjanak az országukban?

Figyelt kérdés
A plebs cirkuszt és kenyeret akar, a demos pedig a demokrácia uralkodó osztálya. Nálunk mintha nem akarna uralkodni, hanem megelégszik egy birodalmi helytartóval vagy az őt leváltó kiskirállyal. Hogyan lehet belőlünk, választókból a helyzet ura?
2009. jún. 13. 20:44
 1/9 anonim ***** válasza:
sehogyan sem :D mivelhogy ez a demokrácia lényege néhány döntéshozó ember képviseli a többit és nem mindenki dönt hiszen akkor anarchia lenne
2009. jún. 13. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Néhány évtized múlva esetleg meghonosodhat már itt is a virtuális demokrácia teljes technológiai kelléktára - akkor majd esetleg (ha pl. egy népszavazás már egy fillérbe se kerül, csak egyetlen gombnyomásba mindenkitől). Addig marad ez.
2009. jún. 13. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Sehogy. Amíg az ún. választók olyan dolgokról kénytelenek dönteni, amihez nem értenek (pl. gazdaságpolitika), olyan tájékoztatások alapján, amelyek messze nem nevezhetők objektívnek, addig Platónnak lesz igaza: a demokrácia az elképzelhető legrosszabb államforma, mert ott azok fognak hatalomra jutni, akik a leginkább orruknál fogva tudja vezetni a népet (nem szó szerinti idézet, de a lényeg ugyanaz).
2009. jún. 14. 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

"A plebs cirkuszt és kenyeret akar"


Az nem a plebs volt, hanem az antik proletariátus vagyis lumpenproletariátus;


"a demos pedig a demokrácia uralkodó osztálya."


Arra is emlékszel, hogy a demokratia az ókori görögöknél mit jelentett?


Ugyebár Arisztotelész 6 kormányformát különböztetett meg, ebből 3 jó, 3 rossz. A demokratia a 3 rossz forma egyike.


A démosz uralma demokrácia, és az egy rossz dolognak számított a görög politikai gondolkodásban, szemben a politeiával. Csak az a kérdés, van-e értelme félig értett 2300 éves fogalmakkal dobálózni, amikor a jelenlegi politikai helyzetről érdeklődsz.

2009. jún. 14. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
a kérdés maga egy butaság mivelhogy a közemberek nem " uralkodnak " egy országban ahogy mondtad
2009. jún. 14. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A fejlett demokráciákban a kisemberek is uralkodnak annyiban, hogy a hatalom csúcsa nem önjáró, hanem értük dolgozik.

Ha a kisemberek nem így gondolják, akkor a csúcs ledől, és újat választanak. Biztos észrevettétek, hogy nálunk nem így van (a csúcs nem dől le, nem választanak újat, vagy ha mégis, akkor az új csúcs túl hasonló lesz a régihez - nem úgy, mint a fejlett demokráciákban).

Kérdésem arra utal, hogy a zsigeri választói magatartás is okolható ezért, tehát ha a bal- és jobboldali választó egymással és nem a pártjával fog össze, akkor plebs-ből demos-szá válhat, akinek az érdekképviseletére többé nem lehet legyinteni (még Arisztotelész és Platón sem emelne ez ellen kifogást).

2009. jún. 14. 19:02
 7/9 anonim ***** válasza:

"a csúcs nem dől le, nem választanak újat, vagy ha mégis, akkor az új csúcs túl hasonló lesz a régihez - nem úgy, mint a fejlett demokráciákban"


Az ún. "fejlett demokráciákban" a 70-es évek óta, néhol közel 100 éve nyavalyognak azon a politikai filozófusok és más szerzők, hogy a nagypártok mind túl hasonlóak egymáshoz, és ezért az emberek úgy érzik, hogy csak a szélsőségesek foglalkoznak a problémáikkal. Habermas, Michels, Mills: mondanak valamit ezek a nevek? Ezért tarolnak a szélsőségesek a holland, francia és osztrák választásokon.


Megint a szokásos provincializmus és félműveltség: nem tudod, mi van külföldön, hanem az az előítéleted, hogy Magyarország rossz, a külföld jó, és speciálisan magyar problémának képzeled azt, ami nyugaton ugyanolyan jellemző.

2009. jún. 14. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Az ipar, a jólét, az alacsony adósságállomány, meg a működő állami szolgáltatások különböztetik meg a fejlett demokráciákat hazánktól. Nem gondolom édennek a nyugatot, de ha olvasol külföldi sajtót, akkor feltűnhet néhány különbség: az újságok nincsenek mereven leosztva kormány és ellenzék között, mindegyik szokta bírálni mindegyiket az ügyek jellege szerint. Léteznek szinte objektív értelmiségiek, akik nem mondják feketének a fehéret vagy fordítva aszerint, hogy ki állította a dolgot. A nagy viták választási kampányban vannak, két kampány között dolgoznak és adóznak az emberek. Határozott törekvés irányul a közbiztonságra és a jogállamiságra. Még sok további különbség is van, tanulmányozzátok a BBC, az RFI, az NPR és a Deutsche Welle híranyagát.

Fenntartom, hogy gondolkodni kéne, és másképp cselekedni.

2009. jún. 15. 07:41
 9/9 anonim ***** válasza:

"Nem gondolom édennek a nyugatot, de ha olvasol külföldi sajtót, akkor feltűnhet néhány különbség: az újságok nincsenek mereven leosztva kormány és ellenzék között"


Ugye pl. nincs olyan, hogy Daily Telegraph (tory lap) és Guardian (labour lap)?


"Léteznek szinte objektív értelmiségiek"


Szinteobjektívek, objektívek és nemobjektívek a világ minden táján vannak. ha előre feltételezed, hogy a nyugat tele van "objektív értelmiségiekkel", akkor persze érthető, hogy azt gondolod, tele van, de meg is mérted? Fel tudod sorolni a nagy nyugati objektívértelmiségieket, vagy csak úgy gondolod, hogy biztos vannak?


"két kampány között dolgoznak és adóznak az emberek"


Lehet, hogy két kampány közt te nem adózol és nem dolgozol (lehet, hogy kampánymanager vagy? Demagóg szövegeid alapján nem kizárt), de ezt ne feltételezd a 4 millió magyar dolgozóról és 8 millió magyar adózóról általában.


"Határozott törekvés irányul a közbiztonságra és a jogállamiságra."


Törekvés itt is irányul rá, legfeljebb nem mindig sikeresen. Azzal együtt ne hidd, hogy a közbiztonság Budapesten sokkal rosszabb, mint a nyugati nagyvárosokban.

2009. jún. 16. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!