Mi abban a meglepő, hogy rengeteg nagy cég Budapest és agglomerációjába települ?
Ez az ország központja, itt él az lakosság ötöde és az ország GDP-ének a 40% ez termeli. A többi külföldi befektető is inkább oda akar menni ahol a többi nagyvállalat található (pl bank, informatikai vállalat). Itt található reptér, aránylag elfogadható tömegközlekedés, politikai vezetés.
Ez az ország egyik legerősebb húzóterülete.
Bp egy vízfej, és mindíg is az volt.
Pld
Amiket felsoróltál az meg van Debrecen esetén is, még is hatalmas a munkanélküliség, és harmada-fele a fizetés!
Persze sok olyan cég van Bp-n akinek csak a központi képviselete van BP-n és semmilyen termelés vagy logisztika nem folyik ott. "Persze ebből is van Bpnek bevétele"
Már ez megy több mint 150 éve. (Ipari forradalom)
És az is megérthető, hogy a kisvárosok azért nem olyanok mint a nagy. Pl a mi városunkból rengetegen elmennek. (30000 fős város) Az ok, hogy semmi nincs. 3-4 szórakozóhely, de semmi más. És pl diplomásként meg teljesen lelettettlen lenne itt elhelyezkedni. Én is ugyanúgy el fogok költözni mint más rokonaim.
Az a meglepő,hogy külföldön nem így van. Mesterségesen duzzasztják fel Pest lakosságát. Sehol nem vezet minden út a fővároson keresztül,mint nálunk. Más országokban nem csak a főváros kap aránytalanul sok pénzt,hanem a vidéket is fejlesztik. Az sem egészen igaz,hogy ott termelődik a GDP legnagyobb része. Nagyon sok vállalatnak csak papíron van Pesten a székhelye,de a munka nem ott folyik.
Budapest vízfej az országon. Minden pénzt odanyomnak,sokszor pazarlóan. Lásd a BKV,vagy a 4-es metró. Miközben vidéken a minimális dolgokra sincs pénz. Pl. az iskolákat nem tudják fűteni.
"Semmi, elvégre ott van a legbüdösebb."
Mi ez a sok ellenszenv BP ellen?
A cégek oda szeretnek települni, ahol jó az infrastruktúra: utak, egyéb szállítási lehetőségek. És persze sok az ember, lehet válogatni (lehet azt mondani, hogy ha nem tetszik a rendszer, tizen állnak sorban majd). Plusz a képzés is sokat számít. Az ország legjobb, legmodernebb egyetemei Bp-n vannak, és ráadásul szép nagy számban. Más nagyvárosokban 1, maximum 2 egyetem van, abból mondjuk az egyik nagyobb, a másik viszonylag speciális képzési irányú.
A másik erős terület Győr és környéke. Ez egyértelműen a jó földrajzi helyzetnek köszönhető, rengeteg a német-osztrák betelepült cég, a többi meg ahogy írták már: jött magától. Gyurcsányék (sőt ez még Hornék idején kezdődött) talán egyetlen értelmes ötlete volt az autópályák fejlesztése. Kár, hogy nálunk duplájáért sz*rabb minőségű autópálya épült az Alföldön, mint máshol hegyekben. Sajnos nem annyira váltotta be a hozzáfűzött reményeket, nem kezdtek a befektetők tömegesen Kelet-Magyarországra beruházni (sokszor hangoztatom, hogy nálunk minden másképp működik, mint az elvárható lenne).
Nem meglepő, csak nem előnyös:
Az lesz a vége, hogy Budapesten és környékén lesz egy marha zsúfolt massza, ahol az emberek 90%-a utál élni, mert élhetetlen, zsúfolt, de mégis kénytelen, mert csak ott kap munkát, míg lesz a "vidék", az ország területének 90%-a, ahol kellemesen lehetne élni, csak éppen meló nincs. Ha a vidéki városokban lenne meló, akkor lenne pénze az embereknek és akkor lenne jobban szórakozási lehetőség is. A kormánynak is ezt kéne támogatnia!
Egyébként valóban valamennyire régen is így volt, de a folyamat az elmúlt 20-25 évben gyorsult fel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!