Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért északi és nyugati...

Miért északi és nyugati protestánsok országok a fejlett demokráciák?

Figyelt kérdés
Talán mert a protestáns keresztények az önálló iparkodást, boldogulást, a független gondolkodást hangsúlyozzák, és nagyon komolyan veszik az adófizetést?
2009. máj. 31. 18:30
 1/4 anonim ***** válasza:

neméppen.

Sem Luter, sem Kálvin nem vetette meg az eretnekek megégetését (csak nekik más volt az eretnek), a maguk kicsi valóságában ezek semmivel nem voltak kisebb mértékben dogmatikusak, mint a Katolikus egyház. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy anglia, mint az ipar bölcsője, ugyan szakított rómával, azonban maga az anglikán egyház gyakorlatilag semmiben nem különbözik a római katolikustól, csak éppen nem ismeri el a pápa fenhatóságát.


a dolog inkább ott van elásva, hogy a bigott katolikus spanyol birodalom rossz gazdaságpolitikája lehetőséget adott az ideológiai és/vagy politikai ellenlábasaik felemelkedésére.

2009. máj. 31. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
74%
a protestáns etika az egyénre helyezi a hangsúlyt. vállalnod kell a tetteid következményeit. nincs gyónás sem, pl. Isten úgy jelzi, hogy kiválasztott vagy, hogy sikeres vállalkozó leszel, stb. tehát igen is komoly vallási gyökerei vannak a ma sikeres protestáns országok eredményei mögött.
2009. máj. 31. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Svédországban a 17. században hoztak egy olyan rendeletet, hogy nem házasodhat az, aki nem tett vizsgát írás-olvasás-számolásból. Mintegy harminc év alatt leküzdötték az analfabétizmust az összes északi országban (Finnországot kivéve, hiszen ott nehéz volt megszervezni az iskolákat). A protestáns hagyományok tanulásra ösztönzik az embereket: nem véletlenül volt évszázadokon át a két legjobb iskola a debreceni és a sárospataki református kollégium Magyarországon...

A protestáns iskolarendszer, illetve a protestáns vallások bibliaközpontú, de nem bigott hozzáállása hozzájárult ahhoz, hogy széles látókörű, sokoldalúan művelt embereket neveljen ki, akiket nem lehet térdre kényszeríteni kiátkozásokkal vagy betiltásokkal (mint tették azt pl. a katolikusok Galileivel és társaival) - legalábbis protestáns vidékeken.


Ennek a hozzáállásnak volt köszönhető, hogy a protestáns emberek szélesebb körű műveltséget szereztek, véleményt formáltak olyan ügyekben, amikben a katolikusok szerint tilos volt (pl. az egyház életében is részt vettek presbiterként, egyházbíróként, stb.). A demokrácia a protestáns gyülekezeteken belül általános volt, hiszen ha valami nem ütközött bibliai szabályokba, akkor elfogadták, nem volt pápa, aki "ex cathedra" kijelentsen valamit, és az onnantól szent és igaz dolog legyen, aminek valóságosságát meg sem lehet kérdőjelezni.


Tehát a demokrácia a protestáns gyülekezetek életében alapvető fontosságú volt, a protestáns hitben nevelkedett emberek pedig természetesként fogadták ezt. Ezért nincs mit csodálkozni azon, hogy a protestáns országok élen járnak a demokrácia alkalmazásában.

2009. jún. 1. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Pl. Franciaország mióta protestáns? És Japán?


Valami ultra-brutál-leegyszerűsített Weber-kivonatot olvashattál, onnan származhat a feltételezésed, de sajnos mint minden túlzó leegyszerűsítés, ez sem egészen így van.

2009. jún. 1. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!