Mit szólsz az új felsőoktatási törvényhez? Engem nem is a röghözkötés, hanem törvény másik fele akasztott ki, miszerint ha kifutsz az időből, vissza kell fizetni az oktatás költségét.
A röghözkötésről megoszlanak a vélemények. Sztem egy kissé elhibázott döntés, de azért látni mögötte némi rációt. Én is amondó vagyok ugyanis, hogy aki külföldre megy úgyis, az nyugodtan tanulhatna külföldön is ennyi erővel. Persze azzal egyetértek, hogy pont az ellenkezőjét érik el, mert így még kevesebb orvos lesz. Ugyanis eddig elképzelhető volt, h valaki jobb reményekkel telve orvosnak tanult, és a sz*r helyzet ellenére mégis itthon maradt. Most ezek a jobb remények szertefoszlanak, mert a törvény egyértelműen arra utal, h a fizetés nem fogja elérni soha a külföldi szintet.
Nade, a másik. A képzési idő 1,5szörösének letelte után, nem elég h kirúgnak az egyetemről, de még vissza is kell fizetned X összeget, ami 2-3-5-10 millió is lehet. Mindezt úgy, hogy még egy diploma sincs a zsebedben, ergo valahonnan az égből essen a lábad elé a pénz, vagy mi?
Az már csak hab a tortán, hogy rendkívül egyoldalú, ugyanis azt semmi nem szabja meg, hogy az egyetemek milyen arányban buktathatnak, mennyire lehet nehéz stb. Vagyis, az egyetem ÉRDEKE lesz az, hogy az elején elhúzza a mézesmadzagot, könnyű tárgyakkal, majd bekeményítsenek. A BMEn már most is ez van, vannak tárgyak ahol 70-80%os bukási ráta, annyira kiegyensúlyozatlan a rendszer, hogy van olyan tárgy amiből egy átlagos képességű ember 7-8szor bukik átlagosan (kérdőív adatai), míg másokból átmegy akár még 5össel is, elsőre.
De ami még ennél is durvább, az az egyetem mellett munkát vállalni kényszerülők helyzete. A dékánunkkal volt egy beszélgetés, ahol ő elismerte, hogy számolgatás alapján, az egyetemet időben (azaz pl a 7 félévest 11 félév alatt) elvégezni, félmunkaidős állás mellett FIZIKAI KÉPTELENSÉG, még akkor is, ha az ember 0 órát alszik egy héten! Ez nonszensz.
És most nem azokról beszélek, akik állítólag bulikban mulatják az év nagyrészét, megjegyezném, ez eddig is azokon az egyetemeken volt jellemző (Corvinus, főiskolák), ahol amúgyse nagyon hallani pl. bukásokról.
Vagyis, az új törvénnyel, én már nem is tudom, hogy korrupció, vagy csak simán szakmai hozzá nem értés miatt (hát egyik rosszabb mint a másik), megint a bankok járnak jól - Diákhitel 2.
@bumbi02: "Nem fizettetném vissza az eddigi képzést, hanem egyszerűen onnantól kezdve nem támogatnám a képzését..."
Na ennek még sokkal inkább lenne értelme!
bumbi02 és utolsó:
eddig is ez volt. 9 félév után átraknak költségtérítésesre. mellesleg most is ez lesz. csak eddig elmehettél közbe dolgozni, most meg felvehetsz évente fél milla hitelt!
ja és bumbi02
bocs ha úgy érezted h lenézem a főiskolásokat, de szó sincs ilyenről de taláne gyetértesz velem h azért különböznek.
nemtudom h a haverjaid mekkora zsenik, de némelyik karon 2.09-es átlag fölött tavaly már ösztöndíj járt, ami azt jelenti, h a kar 60%-a még a 2est se éri el. azonban ha ők megbuknának csak még nagyobb hiány keletkezne a szakmákban.
én csak azt mondtam, h sokan az egyetemistákat a GDF-esekkel v mittoménkikkel azonosítják (újból mondom nem akarok megsérteni senkit), akik még soha nem hallottak olyanról, h van vizsga, amin 100ból 0 (!!!) ember megy át. mindez persze egy olyna egyetemen, ahol van 6-os átlag is, szóval elvileg bárki teljesítheti...
de ha azt mondom h vki lefutja a 100 métert 10 mp alatt, akkor te meg máris dögölj meg meg hülye vagy ha csak 12 alatt tudod? abba senki se gondol bele, h aki 6-os átlagra csinálja, az egyszerűen különleges képességű?
", sztem régen rossz ha valakinek 1,5 évvel csúszik a tanulmánya"
ezt már kiveséztük, h ehhez 1 bukás is elég. amihez pedig a zh, és pótzh sikertelensége kell, tehát itt végülis 2 sikertelen eseményről van szó.
amúgy én egyetértek azzal, h ne legyen az h 10-20 évig ott vannak az egyetemen az emberek, mint régen. csak azt mondodm, h akik ezt a törvényt hozták közük sincs ahhoz, h milyen állapotok uralkodnak ma egyes egyetemeken.
Vagy épp az a probléma, hogy csak "bizonyos" helyeket vettek figyelembe.
Van olyan is, ahol az ember bemegy vizsgázni, 20 percet jó pofizik a tanárral, az anyagból kb semmit nem tud, de 5össel kijön.
Nem túl arányos a rendszer néhol.
Mind1, nem akarok nagyon belemenni a vitába, de nincs olyan hogy megtanulhatatlan... Tudom hogy vannak olyan vizsgák ahol nem a tudásra osztályoznak hanem ahogy esik úgy puffan.. egy ilyenen sikerült nekem is buknom elsőre..
Amúgy csak azért kommenteltem ide mert már idegesít hogy nem te vagy az első BME-s aki "leszólja" azt hogy jaa, ez csak főiskola a tied.. Én meg szóljam le a BME-seket hogy milyen mikro meg makro zh-kon buknak meg mérnöki karosok? Nem teszem, mert nektek nem az a "profil" egy mérnöki képzésen.
Nem lehet összehasonlítani két iskolát. Pl egy BGF-es pénzügy számvitelt jobban elfogadnak mint egy Corvinusost, vagy teszem azt turizmus vendéglátásból is BGF_eseket szeretik munkavállalók...
Meg van melyik iskolának mi a profilja, Kaposvári Egyetem agrár képzései jók, de az összes többi egész lagymatag..
Lényeg lényeg, én egyetértek az olyan törvénnyel amelyik tudásalapon szortíroz a felsőoktatásban,mert tényleg sokan vagyunk. De az ilyen koncepció nélküli húzunk egy vonalat hogy 100 jogász .. az ilyet nem.
Emellé maximum azt tudnám behozni hogy a vizsgaszabályzatot a tanár részére szigorítanám hogy ne lehessen megcsinálni hogy tudástól független buktat meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!