Tényleg a "legvidámabb barakk" voltunk, vagy ez csak propaganda duma volt akkoriban?
"Ő nem tett ilyeneket."
Csak körmenetben akasztatta a hazájukért kiálló embereket az "élhető ország" megteremtése előtt.
Üdv!
Leftlegged Player :)
Nehogy már azt mondd, hogy szükségszerű volt százak - legtöbb esetben ártatlan emberek - felakasztása! (Persze a Moszkva nézőpontjából az volt, de ez engem nem érdekel.)
Kíváncsi vagyok, mit szólnál ahhoz, ha a mai helyzetből való kibontakozásnak az lenne az útja, hogy pl. a legutóbbi tüntetésen résztvevőket felkutatnák és halálraítélnék.
Üdv!
Leftlegged Player :)
Mivel fiatal(abb) koromban az összes szocialista országot (kivéve Albánia) többször is bejártam, így a saját tapasztalatomat írom le.
- NDK: viszonylag szép, tiszta, de a szocialista világ kirakat országa volt. Volt minden (élelmiszer, ruházat, tartós fogyasztási cikkek). Persze az is igaz, hogy amíg mi idehaza kb. 6 évet vártunk a Trabantra, vagy Wartburgra, addig ők ennek a dupláját várták: 12 évet. Viszont kimondatlanul is féltek: volt olyan, hogy egy kultúrteremből kivonult az összes kelet-német, miután átkapcsoltuk a TV-t a nyugat-berlini csatornára...
- Románia: Iszonyatos szegénység, kosz és rettegés jellemezte azt az időszakot. Az ABC-kben szinte más sem volt a zöldorsókonzerveken kívül. Bárhol megálltál autóval, legalább tíz mezítlábas gyerek könyörgött "bon-bon"-ért. Az utak ramaty állapotban voltak (felesleges volt a sebességkorlátozó tábla is). Az autók kipufogó füstje iszonyat büdös volt. Volt olyan időszakuk, mikor páratlan napokon csak a páratlan rendszámú autók közlekedhettek. Vagy, ha elérték a napi árammennyiséget, akkor akár délután 4-kor is lekapcsolták az áramot mindenhol.
- Bulgária: egy kicsivel jobb helyzet volt, mint Romániában. De majdnem ugyanúgy üresek voltak a boltok. Sokkal még a tengerpart sem volt ellátottabb. Emlékszem kértem egy Budapest(!) nevű tengerparti bárban whisky-t kólával. Whisky nem volt. Majd konyakkal kértem, ami szintén nem volt. Végül simán csak egy kólát kértem, amire ilyesmi volt a válasz: számo kola nyema (magában kóla nincs).
- Lengyelország, Csehszlovákia és Magyarország között szerintem nem igazán volt nagy különbség. Élelmiszerben nem volt hiány a három ország egyikében sem (kivéve a déli gyümölcsöket), viszonylagos szabadság is volt.
- Jugoszlávia: mint el nem kötelezett oszág, egész más kategória volt, mint a többi szocialista ország. Ők járhattak külföldre (értsd: nyugatra, akár dolgozni is), meg volt szinte mindenük. Oda jártunk ruházati cuccokért, hanglemezekért, újságokért (Playboy, Bravo... :), Napolenonért, rizscsokiért). A fizetőeszközüket (Dínár) Magyarországon a "dollárboltok"-ban is elfogadták.
Végülis nem tudom igazán, hogy melyik volt a legvidámabb barakk...
12:48
"Lengyelország, Csehszlovákia és Magyarország között szerintem nem igazán volt nagy különbség. Élelmiszerben nem volt hiány a három ország egyikében sem "
A többivel egyetértek, de Lengyelországot korrigálnám. Az 1980-as évek második felében Lengyelországban is nagy élelmiszerhiány és nélkülözés volt. Emlékszem, első osztályú éttermekben is "fiktív" étlapot hoztak, egyetlen fogásból lehetett "választani". A szállodákban egy-egy órára volt melegvíz. Hűtött italt nyáron nem lehetett kapni, egy mandarinka névre hallgató borzalmas, kátrányízű löttyött lehetett inni mindenütt. Az élelmiszerboltok kirakatát konzervpiramisokkal töltötték ki.
13:04
"Az 1980-as évek második felében Lengyelországban is nagy élelmiszerhiány és nélkülözés volt."
Elképzelhető sajnos, mivel náluk a balhé már 1980-ban kitört (Szolidaritás - Lech Walensza) és én utoljára akkor (1980-ban) voltam ott.
Viszont pénzük meg csak volt, hisz óriási lengyel-áradat volt abban az évtizedben Bulgária irányába. Akár vonaton (útlevélkezelő voltam sorkatonaként), vagy akár "Kispolszkival" (a túlmelegedés miatt) nyitott motorháztetővel lakókocsit vontatva. :)
"Persze a Moszkva nézőpontjából az volt, de ez engem nem érdekel."
Így utólag könnyen nem érdekel, de ha te lettél volna Kádár helyében és tudnád ha a magyar vezetés nagyon finnyáskodik, akkor Rákosit is visszaültethetik, akkor nagyon gyorsan produkálnál eredményeket. Kádár egyértelműen Machiavellit követte itt, gyors leszámolás és erőmutatás aztán 2-3 év múlva kiengedték a bebörtönzötteket és meghirdették az 'aki nincs ellenünk az velünk van'-t; és a nép már csak erre emlékszik.
"gyors leszámolás és erőmutatás aztán 2-3 év múlva kiengedték a bebörtönzötteket"
És az amnesztia hány halottat támasztott fel?
A gondolatmenetedet követve, ha én lettem volna Kádár, akkor életfogytig tartó börtönbüntetéseket szabok ki, amit aztán feloldhat az amnesztia néhány évvel később. Ehelyett az történt, hogy súlyosan koncepciós, a politikai indíttatást kriminalizáló perekkel túlnyomórészt ártatlanokat ítéltek kötél általi halálra.
Üdv!
Leftlegged Player :)
Ne feledd, hogy azok akiket kivégeztek, azok lőttek a jó kommunistákra (igen, a kommunista az egy pozitív jelző volt), meglincseltek párttagokat (más kérdés, hogy esetleg meg is érdemelték), fellázadtak az alkotmányos rend ellen; nem békés tüntetőkről beszélünk. A te megoldásod még így is jó lehetne ha nem kellene esténként jelentened Hruscsovnak hogy hogy áll a helyzet az országban.
"a politikai indíttatást kriminalizáló"
Abban a rendszerben ez a legfőbb bűn volt, Rákosi idejében már a gyanú elég volt hogy Recskre küldjenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!