Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Román-e a magyar nemzetiségű...

Román-e a magyar nemzetiségű román állampolgár? Szlovák-e a magyar nemzetiségű szlovák állampolgár? Sértő-e, ha annak nevezik?

Figyelt kérdés

Szerintem román/szlovák is az ott élő magyar, de attól még magyar nemzetiségű. Lehet kettős a kötődése, attól nem lesz románellenes vagy románáruló. Sem szlovákellenes vagy szlovákáruló.

Ha Romániában románkodnak, Szlovákiában szlovákkodnak, az miért "magyarellenes", ha az imént mondtam, hogy az ott élő magyarok románok/szlovákok is egyben? Szerintem eljött a kultúrák és népek békés egymás mellett élésének ideje. S persze a többetnikumú magyar társadalom is nyugodtan magyarkodhat, nem? Mit gondoltok erről?


2009. máj. 25. 22:31
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Nem román. Román állampolgár, de magyar nemzetiségű. Így a kérdés az, hogy mi alapján definiálod. Ha az állampolgársága alapján, akkor román. Ha a nemzeti hovatartozása alapján, akkor magyar. Ezt nevezik kulturális identitásnak, ami a nemzeti kisebbségek esetében nagyon fontos.


Én erdélyi magyar vagyok, és nem román. És ha valaki románnak nevez, akkor azt sértőnek érzem. Ettől még nem vagyok románellenes, csak éppen nem vagyok román. Ahogy egy magyarországi román nem magyar, hanem magyarországi román. Mindkettő hozzátartozik az identitásához, és ő kell legyen az, aki ezt eldönti.


A népek békés egymás mellett élése nem azon múlik, hogy _te_ minek akarod őket nevezni, hanem azon, hogy hagyod, hogy _ők_ annak nevezzék magukat, aminek érzik. Szóval hogy úgy szólítsd őket, ahogy ők szeretnék. :) Ha magyarnak nevezik magukat, akkor annak. Az állampolgárság alapú definíció a francia sovinizmusra vezethető vissza, és eléggé elévült már amúgy.

2009. máj. 25. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
80%

Nem könnyü, de nem lehetetlen meghatározni, hogy ki minek-kinek minösül. Svájci állampolgárság van, svájci nemzetiség nincs (például). Ugyanis Svájcot négy nemzet(nép)képviselői lakják;német,francia, olasz, rétoromán. 4 hivatalos nyelv van természetesen.

Nagy Britannia és Észak-Iroszág(Egyesült Királyság lakói; angol skót, ir, walesi, francia(Csatorna szk.) De nem tanácsos például egy skótot, (wales-it irt stb leangolozni mert esetleg pofáncsap.Brit állampolgár, de megsértődik, ha leangolozzák.

De milyen nemzetiségü az angol királynő? A királyi család jelszava; "Dieu et mon droits"(Isten és az én jogom) francia. A család eredeti neve Szász-Koburg-Gotha( német)(jelenleg Windsor de ez felvett név)A királynő anyanyelve angol.

A francia állam álláspontja szerint Franciaországban nincsenek nemzetiségek. Az Elzász-lotharingiai németek (1,2 millió ember), a bretonok baszkok, provanszálok olaszok(Nizza,Savoya), occitánok stb ezt nem fogadják el.

- Még egy példa; Kanadai állampolgárság van, kanadai nemzet(iség) nincs. Kanadát két nép lakja angolok és franciák(Quebec)Két hivatalos nyelv van természetesen.

2009. máj. 25. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim válasza:
85%
Én Szerbiában, Vajdaságban élek.Eléggé vegyes nemzetiségűek a felmenőim: magyarok, ukránok, szerbek, lengyelek és még amiről nem tudok.Tehát, az anyanyelvem magyar és magyarnak vallom magam.Magyar nyelvű iskolát fejeztem.Igenis sértőnek nevezem, ha leszerbeznek.Attól hogy ide, Szerbiába születtem, még megmaradok magyarnak.Ezek a gondolataim tömören.
2009. máj. 25. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
57%

Volt 8 dédszülőm: ebből 2 magyar kisnemes (ők a legmagyarabbak , bár igaz, ami igaz, tót származásúak, s pár száz éve kaptak csak nemesi rangot Heves megyében), 2 horvátországi (az egyik dédnagyanyámat Spániknak hívták, titokban mindig azt remélem, hogy szegről-végről véve rokona vagyok Gabriela Spanicnak, aki szintén horvát származású), 2 sváb dédim Pécs környékéről. A szlovák dédnagyanyám pedig cselédként dolgozott egy zsidó családnál, így született meg a nagyapám....


Mindennek ellenére magyarnak vallom magam, szeretem a kultúránkat, és azt hiszem, hatalmas baromság a nemzetisége miatt megkülönböztetni a másikat, s örülök annak, hogy az EU szimbolikusan eltörli az európai országok közti határokat.


(Mellesleg úgy vélem, hogy egy szomszédos országban élő magyar szerencsésebb helyzetben van sok Magyarországon élő magyartól: például egy Ausztriában élő "rokonunk" könnyen elsajátíthatja a németet gyermekkorában, s ezért sokkal könnyebben meg tudja tanulni a többi indogermán nyelvet is.)


És még egy lábjegyzet: a magyar egy hatalmas keverék nemzet. Keveredett a vándorlások által más népekkel, keveredett a Kárpát-medencében élő emberekkel, elég csak abba belegondolni, hogy az ősmagyarok mongoloid vonásokkal rendelkeztek, és általában a B és az AB vércsoport volt rájuk jellemző. A mostani magyarok nagyobbik részénél a vércsoportok és a genetika azt mutatja, hogy inkább vagyunk genetikailag európai származásúak, mint ázsiaiak.

2009. máj. 26. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
46%
Ez definíció kérdése. Angolul van nationality és ethnicity. A romániai magyar a román nemzet része, tehát a nationality-je román, viszont az ethnicity-je meg magyar.
2009. máj. 26. 08:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Szuper válaszok, nagyon köszönöm.

Arra akartam kilyukadni, hogy ha bennünket bánt, ha lerománoznak/leszlovákoznak/leszerbeznek, meg kéne értenünk a magyarországi kisebbségeket, akiket sérthet, ha tömören lemagyarozzák őket. A "Magyarország a magyaroké" választási szlogen kétfélét is üzenhet: 1. a többségi magyaroké az ország és a jog, a többiek lapuljanak; (ez nem demokratikus, európai gondolat) 2. a magyar több etnikumú és kultúrájú közösség, tagja minden normakövető magyar állampolgár, és legyenek ők fölényben ebben az országban (erre sértődhet a kisebbségi, hogy ő magyar állampolgár, de emellett cigány, zsidó, horvát, szlovák, szerb, román, stb.).

A kétértelműséget az okozza, hogy nincs a "svájci", "kanadai", "brit" vagy "elzászi" gyűjtőfogalomhoz hasonló bevett szavunk a közbeszédben. Javaslom a "pannon" vagy "pannóniai" szavak bevezetését (pl. A Magyar Köztársaság a pannonoké.) Ha lelkesít a téma, regisztrálj az ovobacsi.hu portálon. A magyar pannonok békében élnek a sváb pannonokkal, a horvát pannonokkal, de súlyos ellenvetéseik vannak a zsidó pannonok és a cigány pannonok gyakorlatával/életmódjával kapcsolatban, ezeket ilyen szóhasználattal meg lehet kulturáltan is vitatni.

2009. máj. 26. 09:22
 7/14 anonim ***** válasza:
5%
Érdekes dolog, hogy csak a régi Magyarország területén élő magyarok tartják sértőnek, ha az állampolgárságuk alapján nevezzük őket! Kivétel: az Ausztriában élők, ők nem sértődnek meg, ha valaki pl. azt mondja róluk, hogy: "a múltkor haza jöttek látogatóba az osztrák rokonok", akik természetesen magyar nemzetiségűek! Az Amerikában élő (magyar!) "nagybácsik" se sértődnek meg, ha a magyarországi családtagjaik pl. azt mondják, hogy: "nyáron jön az amerikai nagybátyám"!
2009. máj. 26. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Magyar a nemzetiségük, román az állampolgárságuk. Vagy kettős.De tudják nagyon sértően mondani. És én se amarikaizom a kettős állampolgár magyar gyerekekekt, ha itt élnek Magyarországon. A magyar nagyapjuk amerikai, mert ő kinn él éppen.

nincs ebben semmi, de ha olyan hangsúllyal mondják, akkor mégis taplóság.

A cigány is cigány, ő mondja, mégis le tudom cigányozni úgy, hogy kést rántson. Nem?

2009. máj. 26. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
90%

08:14-nak

Bocs, kijavítanálak: a romániai magyar a román POLITIKAI nemzet része (és ezt fontos hangsúlyozni), KULTURÁLISAN pedig magyar. A politikai nemzethez való tartozás teljesen önkényes (ahova éppen születsz), ezért szokták a kulturális identitást alapul venni. Ha megkérdezel egy erdélyi magyart, hogy minek vallja magát, fogadni merek, hogy nem románt fog mondani.


Az angol megkülönböztetés nem pontos, ugyanis akkor mit csinálsz a citizenshippel? Szóval ez úgy van, hogy a national minority (nemzeti kisebbség): ide azok tartoznak, akik kisebbséget alkotnak valamelyik/több országban, de más országban ők a többség (pl. magyarok).


És van az ethnicity/ethnic group, amely azokra vonatkozik, akik kisebbséget alkotnak valamelyik/több országban, de NINCS saját országuk (pl. romák). A citizenship pedig az, ami az útleveleden van, vagyis az, hogy melyik politikai nemzethez tartozol. Ezzel ugye az a gond, hogy hála a 19. századi nemzetállamoknak (meg az azt követő agymosásnak), aki egyszer Romániában született, arra azt mondják rá, hogy román. Ami tömören fogalmazva hülyeség.


"amerikai nagybácsi" = erdélyi/romániai unokatestvér

Azzal, hogy "amerikai", nem azt mondtad, hogy angol az anyanyelve, hanem hogy abból az országból jön. Ahogy az "erdélyi unokatestvérem" sem sértő, mert földrajzi helyre utal. A "román unokatestvérem" (aki közben színmagyar) viszont teljesen mást jelent. És hát persze a hangsúly, igen.

2009. máj. 26. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Ez a válasz is jelzi az ellentmondást: románnak nevezni egy Romániában született magyart "baromság". De magyarnak nevezni egy Magyarországon született románt teljesen természetes, értse ő bele magát a "magyar" jelzőbe - gondolják sokan. Még meg is sértődünk, ha ő nem szívesen érti bele magát ebben a jelzőbe. Sajnos ez így nem logikus, nem igazságos. Ezért kéne egy gyűjtőszó, ami nem sért, nem rekeszt ki, hanem valóban egyesít. Ezt közben külön kérdésként is kiírtam, válaszoljatok inkább arra.
2009. máj. 26. 11:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!