Sok fizikai munkás miért hiszi azt, hogy csak a fizikai munka munka? AZ ami kézzel foghatót gyárt.
"az IQ nem függvénye semminek.
ezt mindenki tudja, aki egy kicsit is foglalkozott már ezzel a kérdéskörrel.
Annak meg pláne nem, hogy mérnök lesz-e belőle..."
Szerinted kiből lesz előbb mérnök? akinek 130-as az IQ-ja vagy akinek 90-ven? AZ intelligencia egy eléggé mérvadó dolog a jövőre tekintve. Azok akik reál szakokra járnak azoknál elvárt egy minimum 115-120-as IQ. Ugyanis ezeken a szakokon meg kell érteni az anyagot. Ehhez viszont kell egy legalább átlagos intelligencia.
AZ IQ egy eléggé fontos dolog.
Az IQ nem intelligenciát mér
"Szerinted kiből lesz előbb mérnök? akinek 130-as az IQ-ja vagy akinek 90-ven? "
Bármelyikből, attól függ, hogyan tanul.
Mi ez az új dolog, hogy az intelligencia nem számít? Eg egyetem elvégzéséhez igenis kell IQ.
Csak menny be egy középiskolába. Ott is erősen el lehet választani egy matek órán a szellemi képességeket. És az intelligencia ezt a szellemi képességet nagyon tükrözi. Nem abból lesz az értelmiségi akinek alacsonyabb mint az átlag.
És semmi köze sincs a fajelmélethez. AZ teljesen másról szólt. Itt a szellemi képességekről és a szülők genetikai állományáról van szó amit átörökít az utódra.
Ugyanis egy magasabb intelligenciával rendelkező családnak az esetek többségében magasabb intelligenciájú gyerek fog születni.
Nem véletlen, hogy sok természettudós családban a testvérek, gyerekek is természettudományi pályát kezdtek el. És itt kiemelném a fizikát, amihez viszont elég erősen kell intelligencia. vagy valaha láttál már alacsony intelligenciájú fizikust. Ők éppen nem erről híresek. ÉS itt megint vissza jön a reál szakok és a mérnöki képzés. De meg lehetne említeni a programozókat is. Ahhoz is kell egy bizonyos mennyiségű intelligencia. Ezen felül rendszerelmélet, probléma megoldó képesség, altgoritmizáláshoz megfelelő tudás.
Persze nem törvényszerű, hogy minden magas intelligenciájú (120+) ember ilyen és ehhez hasonló szakokra megy, de arányában nagyon magasnak kell lennie.
Nekem 130 felett van az IQ-m, mégis folyton bukdácsoltam matekból.
Egyébként ennek az az egyik oka, hogy Magyarországon sokáig nem volt divat a szellemi munka. A másik pedig, hogy a fizikai munkások szerint a fehérgallérosok erkölcsileg nem túl makulátlan emberek, ezért a "jómunkásember" életstílusban könnyebb a saját-létező, vagy nem létező- becsületességükre kenni minden sikertelenséget(nagy az EQ-juk).
Az igaz, hogy a diplomások nem ehetnek az agrármunkások nélkül, viszont az agrármunkásnak meg nem lenne munkája diplomások nélkül.
Ugyanígy, a kőművesek nélkül nem lennének házak, de mérnökök nélkül meg nem lenne munkája a kőművesnek. Szóval azért megvan az egymásrautaltság.
Talán az utóbbi időben egy kicsit a diplomások felé billent a mérleg, mivel a fejlett világban egyre nagyobb szerepe van a terciernek, a fizikai munkát pedig könnyebb pótolni gépekkel.
""Szerinted kiből lesz előbb mérnök? akinek 130-as az IQ-ja vagy akinek 90-ven? "
Bármelyikből, attól függ, hogyan tanul."
Nem csak attól függ. AZ intelligenciának igenis fontos szerepe van abban, hogy kiből lesz mérnök. Rengeteg fizikát, matematikát kell tanulniuk. Ehhez viszont a többség hozzá se tud szagolni. Nem még azok akik az átlag alatt vannak.
Nehogy azt akarjuk már bebizonyítani, hogy az intelligencia nem fontos. De fontos.
Elmész közgazdászokhoz, mérnökökhöz, informatikusok, orvosokhoz. Látod azért rajtuk, hogy erősen szellemi munkát végeznek és ehhez kell azért bizonyos szintű intelligencia.
Elmész egy gyárba. Ott azért kevésbé fogsz találkozni ilyen magas intelligenciájú emberekkel. De ezt tükrözi az is, ha bemész egy kocsmába, kiből fogsz többet látni? Gyári munkásból vagy mérnökből. Persze mind a kettő eljár szórakozni de az előbbi sokszor napi rendszerességgel, a közeli kocsmába. ÉS ehhez kapcsolódik az intelligencia. ZA intelligens ember felfogja, hogy az itallal magát teszi jobban tönkre. Persze itt közrejátszik a munkakörülmény és az életének a minősége. (anyagi tekintetben)
De itt van egy elég érdekes dolog:
"Az intelligencia részben öröklött tulajdonság. Régebben sok vita folyt arról, hogy mennyire tekinthető öröklöttnek, és sok kutatás folyt ez ügyben.
A XIX. század végétől eluralkodott az az elmélet, hogy az emberiség intelligenciája veszélyben van. Ugyanis a szegény családokban több gyerek születik, mint a gazdagabbakban."
Miért is van az, hogy a szegényebb családokban több alacsony intelligenciájú gyerek születik és a gazdagabban több. Régen és még most is a magasabb intelligenciájú ember le tudott diplomázni és ezzel egy bizonyos családi egzisztenciát tudott magának teremteni. Egy jó anyagi hátteret.
Míg a szegényebbek nem voltak annyira kvalifikáltak és ehhez hozzájátszott az intelligenciájuk.
És ehhez egy cikkrészlet
"Az egyik máig vitatott kérdés a pszichológiában az, hogy milyen mértékben öröklődik az intelligencia. (Bár, az igazat megvallva, a pszichológiában jóval több a máig vitatott kérdés, mint amire megnyugtató válasz van - ettől izgalmas.) H. J. Eysenck 1962-ben azt állította, hogy 80%-ban felelős egy egyén IQ-jáért az öröklődés, és 20%-nyit változtathat ezen a környezet. Nos, a legtöbben ezt a 80%-ot túlzottnak gondolják, és amellett érvelnek, hogy annak, hogy valaki milyen környezetben él, hogy társai, iskolái stb. mennyire inspirálják vagy fogják vissza, sokkal nagyobb mértékben határozza meg azt, miként fog teljesíteni az intelligenciateszteken.
Akármi is legyen a pontos szám, azt mindenki elfogadja, hogy az IQ-t valamilyen mértékben meghatározza az öröklődés. Ha ehhez hozzávesszük még azt is, hogy Amerikában a feketék körében végzett felmérések szerint a kisebbséghez tartozók átlagos IQ-ja 10-15 ponttal alacsonyabb, akkor, úgy tűnik, tudományos megalapozást nyer az a nézet, hogy a feketék "alacsonyabbrendűek" a fehéreknél. Ez azonban koránt sincs így.
Egyrészt elvileg támadható az okfejtés: attól még, hogy bizonyos mértékben öröklődik az intelligencia, minden további nélkül lehetséges, hogy a különbségekért egyáltalán nem ez felelős, hanem csakis az, hogy a feketék rosszabb környezetben élnek. (Egyrészt gazdasági-társadalmi helyzetük, másrészt az ellenük irányuló előítéletek miatt. Hiszen gondoljuk meg: ha a tanárod azt gondolja rólad, hogy mivel fekete vagy, butább is vagy, akkor az általa tanított tantárgyból valószínűleg gyengébben fogsz teljesíteni. Hacsak bosszúból nem tanulod meg mindenkinél jobban - de azért lássuk be, hogy erre kevesen képesek.)
Hogy ez nem csak elméletileg lehetséges, hanem valóban így is van, azt elég sok kutatás támasztja alá. Csak egyet, a leglátványosabbat említeném: Japánban egy hagyományosan lenézett, kivetett népcsoportnál ugyanígy 10-15 ponttal alacsonyabb átlagos IQ-t mértek. Viszont azok a gyerekek, akiknek e kisebbségbe tartozó szülei Amerikába vándoroltak ki (ahol persze nem éltek velük szemben ilyesféle előítéletek), már teljesen átlagos eredményeket produkáltak a teszteken. Hasonló eredményekre vezetett a jó helyzetű fehér szülők által örökbefogadott fekete gyerekek vizsgálata is. "
De azt azért le lehet szögezni és ezzel mindenki egyetért, hogy nem abból lesz az értelmiségi aki kevésbé "okos".
"Talán az utóbbi időben egy kicsit a diplomások felé billent a mérleg, mivel a fejlett világban egyre nagyobb szerepe van a terciernek, a fizikai munkát pedig könnyebb pótolni gépekkel."
Erre egy nagyon durva adat.
AZ Egyesült Államokban a 70.-es években még a munkák 23%-hoz kellet diploma. Ez 2008-ra 57% lett.
"Nekem 130 felett van az IQ-m, mégis folyton bukdácsoltam matekból. "
Ennek köze van ahhoz, hogy van akit egyáltalán nem érdekel és nem ilyen beállítottságú.
DE bemész egy iskolába, ott az fogja jobban érteni a matematika/fizika anyagot akinek magasabb az intelligenciája. Persze ez abban az esetben van így ha mind a kettőt az a szakterület érdekli. Hidd el láttam már erre sokszor példát.
"Az IQ nem intelligenciát mér "
az IQ nem az intelligencia quotiens-nek (intelligencia hányados) a rövidítése?
"Eg egyetem elvégzéséhez igenis kell IQ. "
nem, szorgalom kell hozzá és bizonyos szakokon tehetség is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!