Úgy tudom az olaj világpiaci ára a libiai események miatt csökkent. Magyarországon a benzin ára mégis nő! (nem a jövedéki adó miatt) Hogy van ez?
Egyrészt a világpiaci ár mozgását nem lehet azonnal érvényesíteni az üzemanyagárban. Ha a MOL még magasabb áron szerezte be a jelenleg a finomítókban feldolgozott olajat, akkor többért fogja neked is adni. Majd mikor már az új, olcsóbb olajat fogja feldolgozni, lejjebb megy a benzin ára is.
Másrészt pedig a magyar autós a magas üzemanyagárak ellen csak úgy tiltakozik, hogy az interneten, a benzinkúton vagy baráti társaságban hőbörög. Mivel nem tesz semmi mást és nem bojkottálja az olajvállalatot (mer' hát neki dolga van, ő nem teheti le az autót, tegye le más, aki megteheti), ezért ők nincsenek rászorulva, hogy mindig a lehető legolcsóbban adják, mert úgyis van rá kereslet.
Az első válaszban sok az igazság. Meg a nem igazság. Ha így menne, akkor elég lenne a világban figyelni a termelést, fontos eseményeket, valutaárfolyamokat, beszerzést, majd egy adott helyzetből ki lehetne számítani előre, mi lesz a benzin ára Magyarországon.
De nem lehet kiszámítani, mert a politika, a vállalati haszonszerzés is beleszól. Sokszor nem ment lejjebb a benzin ára, amikor a fentiek szerint kellett volna.
És van még egy tényező. Nem a benzin (gázolaj) kútnál fizetendő ára az érdekes. Hanem az, hány forintba kerül 100 km út megtétele azonos körülmények között. Erre azt mondom, hogy Észak-Európában elég tartósan 130-150% az üzemanyagár, tehát jóval drágább. Több ezer km-t viszont kicsivel olcsóbban, vagy azonos összekért autózom. Hol járok jobban?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!