Bokros-csomag vagy a fidesz megszorításai durvábbak?
A Bokros-csomag azért hatott, mert vámokat vetett ki. A többi megszorítással viszonylag kevés bevételre tett szert. Most a vámunió miatt már nem nyúlhatnak a vámokhoz, viszont emlegetik mindig a Bokros-csomagot, mint mentsvárat.
Úgy emlékszem később a kismamáknak kompenzációt fizettek emiatt.
"A mai Magyarországon a fizetési mérleg többletet mutat, az államháztartás hiánya pedig alacsony."
Akkor minek ez a sok adóemelés és plusz adó amikor minden rendben van?
Ez a megszorítás durvább szerintem. Itt nem csak a reálbéreket kell nézni, vagy a lakosságot közvetlenül érintő elemeket, hanem bizony a "minket nem érintő" brutális különadókat (bank, hipermarket stb.), a magánnyugdíj-pénzek elrablását (ez önmagában 3 000 milliárd), és magát a tendenciát is. A Bokros-csomagnak volt egy egyértelmű pozitív tendenciája, volt értelme az áldozatnak, mert utána felszálló pályára került az ország, volt mit és miből költeni az utána jövő Orbánéknak. Ez a megszorítás-sorozat viszont nem serkenti, hanem megöli a növekedést, kiűzi azokat a gazdasági szereplőket, akiktől az ország gyarapodása elsősorban függ. És van még egy nagy probléma. Bokros-csomag csak egy volt, utána évekig semmi. Most nem múlik el hónap, hogy egy újabb csomag ne jönne. Hol egy jövedékiadó-emelés (a gázolajé nagyon brutális, de ott van a szokásos cigi és pia is), hol egy csipszadó, hol egy áfaemelés, hol egy 35 %-os áfa ötlete, aztán nő minden lehetséges adó a regisztrációs adótól az illetékekig, jönnek az új adónemek (ebadó, baleseti adó) stb. És látjuk, hogy mindez nem old meg semmit, csak arra jó, hogy egy hónap múlva jöjjön a következő.
Ja és még lehagytam az előző felsorolásból a közszolgáltatások leépítését, az egészségügyből a brutális pénzkivonást, aminek naponta rengeteg kézzel fogható áldozata van, a gyógyszerár-emelést, a felsőoktatás fizetőssé tételét, a gimnáziumok és a felsőoktatás brutális mennyiségi visszaszorítását.
Van aki úgy gondolja, hogy mindez megold valamit? Ettől jobban fogunk majd élni 1-2, 5 vagy 10 év múlva?
A Fidesz megszorításai erkölcsileg mindenképpen durvábbak, illetve gyalázatosabbak, ugyanis elsöprő győzelmüket, amit ők "fülkeforradalomnak" titulálnak, éppen annak köszönhetik, hogy éveken keresztül folyamatosan kritizálták, gáncsolták az akkori kormányt, amikor az a megszorítás eszközéhez folyamodott. Azt szuggerálták az emberek fejébe, hogy a kormány aljas szándékból, az emberek sanyargatásának céljával csökkenti a kiadásokat, illetve növeli a bevételeket, és tüntetésekkel, médiahecckampánnyal, meg népszavazással kényszerítette ki az ilyen intézkedések visszavonását. Kormányra kerülve sokkal súlyosabb megszorításokkal élnek, ugyanakkor minden eszközzel igyekeznek bezárni azokat a kapukat (lásd. szakszervezeti demonstrációk betiltása, népszavazás ellehetetlenítése), amelyeken keresztül ők bojkottálhatták a korábbi kormányokat.
Amit a Fidesz művel, az a cinizmus és aljasság netovábbja, észre kellene venni.
17:43
"A Bokros-csomag azért hatott, mert vámokat vetett ki. A többi megszorítással viszonylag kevés bevételre tett szert."
A vámpótlék fontos intézkedés volt, de a csúszó leértékelés és a bérek "elinflálása" volt igazán fontos.
Bevételek az erősen felgyorsított privatizációból származtak. Ez is Bokros idején kezdődött, bár elvileg nem a Bokros-csomag része.
"Most a vámunió miatt már nem nyúlhatnak a vámokhoz"
Tkp. akkor se lehetett. Magyarország GATT-országként csak a vészhelyzetre hivatkozva vezethette be a vámpótlékot, és csak max. 2 évre.
Sem a vámpótlék, sem a forintleértékelés, sem a tömeges privatizáció nem lenne ma járható út. Ezért teljesen értelmetlen manapság a Bokros-csomaggal példálózni.
"Úgy emlékszem később a kismamáknak kompenzációt fizettek emiatt."
Azok pár milliárdos tételek, amik csak gumicsontnak voltak bedobva akkoriban.
17:45
"Ez a megszorítás durvább szerintem. Itt nem csak a reálbéreket kell nézni, vagy a lakosságot közvetlenül érintő elemeket, hanem bizony a "minket nem érintő" brutális különadókat (bank, hipermarket stb.)"
Nagyon érdekes okfejtés.
Ha a bankadót és a hipermarket-adót áthárítják a lakosságra a bankok és hipermarketek, akkor az azt jelenti, hogy magasak lesznek az árak, azaz lemegy a reálbér.
De szerinted viszont nem a reálbért kell nézni. Akkor mit? Össze-vissza süketelsz.
17:44
"Akkor minek ez a sok adóemelés és plusz adó"
Sok? A 2% áfaemelés sok, ami kb. 1%-kal növeli majd az inflációt? Tőlem nevezhetjük soknak, de a Bokros-csomaghoz képest ez semmi.
"amikor minden rendben van?"
Nincs minden rendben, de nincs 1994-hez hasonló helyzet is. Milyen szép is lenne, ha képes lennél a világot árnyalatokban látni, tudnád, hogy nemcsak "minden rendben" és "katasztrofális helyzet" lehetséges, hanem közte még sok más is.
ma 17:49
Túl hosszú hozzászólásodat összefoglalom egy mondatban:
"Gyűlölöm a Fideszt, hörr!!"
A tartalom ugyanannyi maradt, de így kevésbé dagályos :)))
17:54 Hozzászólásaid összefoglalva egy mondatban:
"Nyalom a Fidesz s@ggét, nyam-nyam!"
"a magánnyugdíj-pénzek elrablását (ez önmagában 3 000 milliárd), "
Ezt kitől "rabolta el" az a csúnya Fidesz? Kinek a tulajdona volt az a pénz? Kinek a pénze lett volna, ha nincs a mnyp rendszer? Válaszolj magadnak a kérdésekre (nekem nem kell, én tudom a választ), és gondolkozz el. A válaszokat ne gyűlöletből, hanem reálisan add meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!