Ha nem lett volna a Bokros csomag akkor mit tudna ma felmutatni a fidesz 98-02 között? Hisz a nehéz döntéseket még az elődeik tették meg.
"2002-2006 között?"
Akkor legyünk pontosak 2001-2010.
Bokros az 1995-ös és 1996-os év gazdaságpolitikájára volt döntő hatással. 1996 tavaszáig volt hivatalban. Utána Medgyessy következett, elég vicces elképzelés, hogy Bokros szelleme titokzatos módon tovább működött évekig a háttérben, miközben már rég nem ő irányította a pénzügyeket.
Hogy Bokros csomagja, aminek jelentős részét egyébként kidobta az alkotmánybíróság, inkább hasznos vagy inkább káros volt-e, az szakmai körökben máig vitatott. Egyáltalán nem olyan egyoldalúan pozitív Bokros megítélése, mint azt a szoci propaganda próbálja beállítani.
Bokros államadósságcsökkentésének egyébként a fő eszköze a privatizáció felgyorsítása volt. Magyarul az állami tulajdont szаrért-húgyért eladogatták. Lehet amellett érvelni, hogy nem volt más lehetőség, de ezt valami zseniális gazdaságpolitikai húzásként reklámozni erős túlzás.
Voltak Bokrosnak jobb fogadtatású intézkedései is, pl. a csúszó leértékelést sok vállalkozó üdvözölte, ugyanakkor nem minden közgazdász tartja egyértelműen jó lépésnek azt sem.
Bokros további fontos intézkedése a vámpótlék bevezetése volt, ez pedig a GATT-ba ütközött, így csak ideiglenesen vezethette be.
Mivel 1998-ra a Bokros-csomag legfontosabb elemei közül már csak egy volt életben, az is kismértékben (a csúszóleértékelés), ezért eléggé demagóg dolog úgy beállítani, mintha a Bokros-csomag"ra" építhetett volna bárki 1998-ban. Akkorra a Bokros-csomag már rég történelem volt. Lehet, hogy hasznos intézkedéscsomag volt, de demagógia azt híresztelni, hogy minden jó ebből származott.
23:57
Milyen "a nehéz döntések"-ről hadoválsz?
Most lett világos számomra, hogy fogalmad sincs, mi volt a Bokros-csomagban.
"Milyen "a nehéz döntések"-ről hadoválsz? "
A nehéz döntés az amit egy párt se nagyon akar meglépni mert rombolná a támogatottságukat. Vagy csak véletlen, ohgy választás után tették ezeket meg. Elég erős megszorításnak lehet nevezni ami eredménnyel is járt.
És mi is a nehéz döntés eredmény? Népszerűtlenség.
"Az 1995. március 12-én bejelentett kiigazítási csomag megmentette az ország fizetőképességét[1] és a rákövetkező években helyreállt a magyar gazdaság megbomlott külső és belső egyensúlya, megteremtve a felzárkózó országokra jellemző gyors gazdasági növekedés újraindulásának alapjait. Az intézkedéscsomag ugyanakkor az életszínvonal jelentős zuhanásával járt és névadója számára példátlan népszerűtlenséghez vezetett."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!