A Jobbikosok miért táplálnak erős rokonszenvet a Horthy-rendszerrel kapcsolatban?
Horthy Miklós hatalomra kerülése után hamarosan végetvetett a jobboldali szélsőségesek "kilengéseinek", és a korabeli szélsőjobb csak a kormányzó félreállítása, és a német megszállás után kerülhetett újra előtérbe.
Azt a típusú stílus pedig idegen volt a parlamenttől akkoriban, ami manapság előfordul.
A Horthy rendszer bizonyos tekinteten nem hogy diktatúra nem volt (a mai negatív értelemben a szocializmus után) hanem demokratikusabb is volt.
Más kérdés az, hogy akkoriban a társadalom felépítése más volt.
Mégis tartom, hogy az akkori rendszer az akkori Magyarország érdekeit jobban szolgálta, mint a mai rendszer a mai ország érdekeit.
Horthyak pedig kormányzóként nem volt akkora közvetlen befolyása a törvényhozásra, mint az ma sokan hiszik.
Flelős volt a miniszterelnök kinevezéséért, és a törvények aláírásáért, vagy elutasításáért, de nem diktált úgy mint diktáltak más, "valódi" diktatúrákban.
"A Horthy rendszer bizonyos tekinteten nem hogy diktatúra nem volt (a mai negatív értelemben a szocializmus után) hanem demokratikusabb is volt"
Minél volt demokratikusabb? A kádárrendszernél igen, a mostani rendszernél nagyon nem.
"Mégis tartom, hogy az akkori rendszer az akkori Magyarország érdekeit jobban szolgálta, mint a mai rendszer a mai ország érdekeit."
Ebben azért nem lennék biztos.
"Egyébként is milyen diktatúra, milyen önkényuralmi rendszer az, ahol a Kormányzó csupán egyszer küldhette vissza megfontolásra a képviselőháznak a törvényjavaslatokat"
Nem attól diktatúra egy rendszer, hogy hányszor küldheti vissza a tvjavaslatokat az államfő. Ráadásul Horthyt nem lehetett választással leváltani, ami antidemokratikus vonása volt a rendszernek.
Gönczöt a parlament választotta, a parlamentet pedig a választók. Titkos szavazással, ami nem volt a Horthy-rendszerben Budapesten kívül!
Ez részben igaz, de Horthy rendszer egyfajta "öszvérmegoldás" volt a királyság, és a modern államvezetési formák között. Ezért természetesen voltak autokratikus vonásai is.
Ezzek együtt sem igaz az, hogy a Horthy rendszer elmaradott, feudális rendszer lett volna. Illetve a maga korában nem volt sem elmaradottabb, sem feudálisabb, mint például az angol jogrend.
Például a felsőházban (mert akkor még volt) 38 hellyel bíró főnemesség törvényhozói szerepe jóval kisebb volt mint angliában, ahol a király bármikor adományozhatott nemességet, de a kormányzónak ez például nem állt jogában. (Bár ez nem annyira lényeges)
Fontosabb például, hogy az sem igaz, hogy a megművelhető föld nagyobb részével a nagybirtokosok kis rétege rendelkezett. A megművelhető föld 75%-a kis, és középbirtokok között oszlott meg.
Zavaros idők voltak azok, más világ is, Horthy rendet tett annyira, amennyire tudott.
Szerintem ma is jobb lenne egy Horthy-kaliberű ember, mint akármilyen mai párt. Még azt se bántam volna, ha tényleg dinasztiát alapít...
A jobboldal pedig egyáltalán nem egységes, van ott kereszténytől ősmagyarhitűig, Horthy-nosztalgiázótól Szálasi éltetőig...
11:57
"Ez részben igaz, de Horthy rendszer egyfajta "öszvérmegoldás" volt a királyság, és a modern államvezetési formák között."
Nem. Horthy rendszere egy autoriter és demokratikus elemeket vegyítő rendszer volt, aminek a márkaneve királyság volt.
Ma menedzselt demokráciának hívnánk, ilyen pl. a Putyin-rezsim.
"Ezzek együtt sem igaz az, hogy a Horthy rendszer elmaradott, feudális rendszer lett volna."
Ki állított ilyet? Árnyékboksz? :)))
"A megművelhető föld 75%-a kis, és középbirtokok között oszlott meg."
Demagógia. Ugyanis voltak birtok nélküliek (kb. 1,5 millió), valamint a középbirtokosok, kisbirtokosok és törpebirtokosok összevonása elkendőzi azt, hogy e rétegek között és ezeken belül milyen hatalmas különbségek voltak.
A hárommillió koldus is demagógia, de az is demagógia, amit te írsz.
Szerintem amikor 80 éve történt dolgokról beszélünk, akkor nyugodtan lehetne mellőzni a demagógiát.
Amiket említek inkáb általános kritikák voltak a Horthy rendszerrel szemben az elmúlt évtizedekben.
A demagógia pedig onnan ered, hogy éppen Horthy életrajzát olvasom, és ezen mint vezérfonálon tájékozódom. Nyilván az író (Horthy) természetes módon elfogult a rendszerrel szemben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!