A Jobbikosok miért táplálnak erős rokonszenvet a Horthy-rendszerrel kapcsolatban?
Horthy Miklós hatalomra kerülése után hamarosan végetvetett a jobboldali szélsőségesek "kilengéseinek", és a korabeli szélsőjobb csak a kormányzó félreállítása, és a német megszállás után kerülhetett újra előtérbe.
Azt a típusú stílus pedig idegen volt a parlamenttől akkoriban, ami manapság előfordul.
Azért, mert a Jobbik nem is tekinti magát szélsőjobboldali pártnak. Ha jól tudom, ők magukat nemzeti radikálisként határozzák meg, vagyis jobboldali beállítottságúak, nem férnek bele a békés jobbközép ideológiába, de hivatalosan nem is hőbörgő, erőt demonstráló, állandóan háborúra készülő szélsőjobbosok. Az már más kérdés, hogy a tetteik alapján hogyan ítélik meg őket, ott néha mellélőnek...
Szóval mivel ők csak "egyszerű" jobboldali párt, ezért nekik nem probléma, hogy a szélsőjobboldalt nem engedték teret nyerni a Horthy-rendszerben. Viszont a rendszer ideológiáját közel állónak érzik a magukéhoz. A trianoni békeszerződés revíziója, a magyarságtudat erősítése, a környező népek módszeres utálata, a közélet, kultúra nemzeti eszmékkel való tudatos megtöltése és a konzervatív világrend mind-mind olyan dolog, ami a Horthy-rendszer jellemzője volt és ők is fennen hirdetik.
Egyébként sincs sok választási lehetőségük: ezt a rendszert kivéve nem volt az országban olyan társadalmi rend, ami legalább külsőségeiben jobboldalinak és demokratikusnak volt mondható.
A Jobbik éppen azt mondja ami jól hangzik.
Bár néha ráhibáznak, lásd az arab (főleg Irán) mániájuk.
Érzelempolitikát folytatnak, mindig mindenre van hibás, de ha ők hatalomra kerülnének, hipp hopp minden problémát megoldanának, mert mindent rosszul csinált eddig Magyarország.
"A Jobbikosok miért táplálnak erős rokonszenvet a Horthy-rendszerrel kapcsolatban?"
Általában az jobbikos, akinek nem sok fogalma van a történelemről. A Jobbik-szerű pártokat a Horthy-rendszerben folyamatosan bomlasztották, vezetőiket olykor bebörtönözték.
ma 23:10
Már a 60-as években az akkori komcsi történettudomány sem tartotta "diktátornak". Leragadt a történelemszemléleted az 50-es években.
23:03
"Ha jól tudom, ők magukat nemzeti radikálisként határozzák meg, vagyis jobboldali beállítottságúak"
Vagyis? A kettőnek semmi köze egymáshoz (nem következik a "nemzeti"-ből a jobboldali és viszont).
A Jobbik nem tartja magát jobboldali pártnak. 2010-ben azzal kampányoltak, hogy ők nem bal, nem jobb, hanem nemzeti párt. Nem véletlenül nevezték át a JOBBIK-ot JMMP-ra (Jobboldali Ifjúsági Közösség --> Jobbik Magyarországért Mozgalom Párt).
A Jobbik nem jobboldali párt, hanem szélsőjobboldali. A szélsőjobboldali nem "nagyon jobboldalit" jelent, hanem azt a fajta idegengyűlölő, rendpártiaskodó, populista politikát, amit a Jobbik folytat.
"Viszont a rendszer ideológiáját közel állónak érzik a magukéhoz."
A Horthy-rendszer ideológiája a konzervativizmus volt, mégpedig olyan vaskalapos konzervativizmus, amihez képest a Fidesz egy radikális haladó párt. Kb. Antall József konzervativizmusa, de jó sok rendpártisággal és nacionalizmussal leöntve. Mit gondol a Jobbik Antall Józsefről? Nem sok jót.
"ők nem bal, nem jobb, hanem nemzeti párt."
csak én érzem ebben a hatalmas paradoxont?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!