A mostani iskolai tantervben miért nincsen semmilyen tananyag a kommunizmusról, amikor fél évszázadig az ország vezető ideológiája volt?
Aki akar az otthon tanuljon róla, de nem szabad belevinni a tananyagba.
Amiket elvétve tudok, öregektől, véleményem szerint jobbis hogy nem a sz*rházi akkori diktátorokról kell tanulniuk a diákoknak.
19/F
"Mert 12.-es (illetve 8.-os) tananyag."
Csak történelemből, de nem tanulják a Tőkét és a Kommunista Kiáltványt.
"Tőkét és a Kommunista Kiáltványt."
Mindent nem taníthatnak. Megemlítik és akit érdekel az elolvassa. (legalább röviden) Megemlítik ki írta. És azoknak az életéről van nagyobb hangsúly fektetve. Pl Marx.
És mindenben összeesküvést kell látni.
Ausztráliát, Indiát, Afganisztán, Irak létrejöttét se nagyon boncolgatják.
"Izrael állam létrejöttéről is mélyen hallgatnak a tananyagokban."
Talán, mert semmi közünk Izraelhez? Egyébként akit érdekel elolvashatja... Én elolvastam, ha gondolod elmondhatom. A holokausztot is csak egy órában tanítják, és csak annyit, hogy bűnbaknak kikiáltott népek szervezett diszkriminálása.
Különben rengeteg dolgot nem tanítanak (és "nemzeti" barátaink amit tanítanak sem tanulják meg hehe:D) az ókorról csak annyit, hogy görögök rómaiak meg az ókori civilizációk csak úgy futólag. Igazán taníthatnának egy s mást pl. a zsidó kultúráról, és nem lennének összeesküvés elméletek a Talmudról a youtubeon. (A Talmud egyébként egy 6. századi zsidó jogi mű, nem tudom miért kellene független globalista nézeteket vallania, mutasson az ókorból vagy akár napjainkból egy népet amelyik ne helyezné magát a többi fölé valamilyen módon.)
16/f
Megemlítik.
A mélyebb ismeretek átadása nem feladata a középiskolának.
Továbbá mit vársz, hogy majd kommunistává nevelnek itt mindenkit?
miért is kéne kommernek lenni?
A kommunista kiáltvány egyetemi tananyag (mondjuk történelem és szociológia meg esetleg filozófia szakon), a Tőke pedig még az sem.
A Tőke egyike azoknak a könyveknek, amikre ezrek hivatkoznak, de gyakorlatilag senki sem olvasta. Az ún. "kommunisták", akik Magyarországon egy néhány ezer fős szubkultúra, ők sem olvasták a Tőkét. Magyarországon lehet vagy 10 ember, aki olvasta. De lehet, hogy annyi sem. Esetleg vannak pár százan, akik olvasták az első kötet jelentős részét meg pár fejezetet a másik két kötetből.
Amúgy meg:
"fél évszázadig az ország vezető ideológiája volt"
Ez tévedés. Először is, 40 év volt az, nem 50. (1949-89).
Másodszor, nem a marxizmus volt a vezető ideológia, hanem az első 7 évben a sztálinizmus, utána egy "marxizmus-leninizmus"-nak nevezett izé, a 70-es évektől kezdve pedig ugyan még mindig marxista-leninistának nevezte magát az uralkodó párt, de a gyakorlatban teljesen felpuhították, majd félredobták az egészet. A külsőségek maradtak meg belőle, a vörös zászló, meg a kisdobosok hat pontja, meg a mozgalmi dalok :)))
Amúgy a 70-es években ha valaki túl sok Marxot olvasott, az már gyanúsnak számított, mert még a végén az izgágája észreveszi, hogy mennyire kevés köze van Marxhoz az uralkodó rendszernek. Voltak hivatalos, udvari értelmiségiek, akik bizonygatták, hogy iiigen, ez, ami van, ez tényleg maga a vegytiszta marxizmus-leninizmus, de aki tényleg tanulmányozta Marxot, abból gyakran "gyanús elem" lett.
A 70-es évek végétől meg már végleg megváltozott az ideológiai széljárás, "fejlett szocialista társadalom", "konvergenciaelmélet" és más effélék voltak a kedvelt fogalmak, munkásosztályról vagy kommunista mozgalomról vagy a kapitalizmushoz képesti felsőbbrendűségről már alig esett szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!