Ki legyen az új miniszterelnök?
Bokros szvsz a legjobb közgazdász Magyarországon, és rohadtul lesz*rja a népszerűségi mutatókat, ezért tartanak tőle sokan. Én őt nem preferálom, mert ő közgazdásznak tényleg a legjobb, csak nem vesz róla tudomást, hogy a számok mögött emberek vannak, tehát szociális érzékenysége 0. Biztos jól mutat a havonta fizetendő 10000Ft-os eü hozzájárulás papíron a költségvetésben, és ha mindenki be is fizetné, akkor tényleg néhány éven belül 5*-os egészségügyi ellátást lehetne belőle csinálni, csak Bokros itt se veszi figyelembe, hogy az ország nagy része ezt képtelen lenne megfizetni. Azzal viszont egyetértek, hogy a "potyautasokat", azaz akinek nincs TB-je ne lássák el ingyen. Most csak az egészségügyet emeltem ki, de minden ágazatban hasonlóak a problémák Bokros programjával.
Bokros akkor lenne jó, ha mellé raknának még valakit aki azért "féken tartaná".
A jelenlegi helyzetben bárkit is jelöl az MSZP, annak egy feladata lesz: egy év alatt a lehető legtöbb szavazatot beszerezni a pártnak, azaz komoly intézkedéseket ne várjunk tőle. Gyakorlatilag Gyurcsány marad a főnök csak kicsit háttérbe vonul.
Éppen ezért kivételesen 100%-ban egyetértek a FIDESZ-el abban, hogy előrehozott választásokat kell tartani. Az EU parlamenti választásokkal egy időben tartva nem jelentene túl nagy extra kiadást, és akkor lehetne egy hiteles kormány, akinek van támogatottsága. Egy új választással szinte 100%, hogy kiszorulna a parlamentből az SZDSZ, és az MDF is (bár utóbbiak már most is csak függetlenként vannak), így nehéz lesz a FIDESZ-nek megszerezni a többséget a feloszlatáshoz. Esetleg néhány becsületesebb MSZP-s, vagy MDF-es képviselő szavazatával sikerülhet.
Feltenném a kérdést, hogy az "ország" helyzetét hogyan lehet elválasztani az "emberek" helyzetétől, mint azt egyes hozzászólók teszik. Az ország, az nem mi vagyunk, hanem valami egyéb, ami itt lebeg fölöttünk? Nem hinném.
Ugyanolyan furcsa elgondolás ez, mint a "közgazdászi szakértelem" szembeállítása az "emberek" érdekeivel. Valójában a közgazdaságtan az "emberek"-ért van, az emberek nem valami gonosz démonok, akik elrontják a közgazdászszakma észszerűségét.
Tévedés, hogy Bokrossal az volt a baj, hogy népszerűtlen intézkedéseket kellett tennie. Tett olyan intézkedéseket, amikre szükség volt, hasznosak voltak, bár a lakosságot átmenetileg kellemetlenül érintették. Ide tartozik az egyszeri 9%-os forintleértékelés és a vámpótlék bevezetése. (A csúszó leértékelés már kifejezetten megkönnyebbülésként érintette a vállalkozókat, mert kiszámíthatóbbá tette a helyzetüket, és a vámpótlék is helyzetbe hozott bizonyos vállalkozásokat.) Ellentétben a mítosszal, nem tartozott a feltétlenül szükséges intézkedések közé a tandíj, a fogorvosi kezelések finanszírozásának hírhedt "reformja" stb. Ezek minimális megtakarításokat hoztak ahhoz képest, hogy mennyire károsan érintették a lakosság szociális helyzetét.
Bokrost nem azért utálta a lakosság, mert "hideg és érzéketlen" volt, és nem is azért, mert a nép buta, mint egyesek szeretik mondogatni (ők magukat persze nem sorolják a néphez.) Hanem azért, mert neoliberális ideológiájától vezérelve egy sor olyan intézkedést vezetett be, melyekre csupán gazdasági szempontból nem volt sok szükség, de amelyek népszerűtlenek voltak. Amikor Bokrosra a lakosság nemet mondott, ezzel Bokros társadalomátalakító projektjére mondott nemet.
Bokros legalább annyira politikus, mint amennyire közgazdász. Ezt sokan elfelejtik, és maga Bokros is hajlamos arra, hogy politikai értékrendjét puszta "szakértelemként" kínálgassa a politikától már megcsömörlött közönségnek.
Vona Gábor.
Úgy rendet vágna az országban hogy csak na.
Nem lopna senki, talán a gazdaság is élénkülne.
Az ország külföldi megítélése és a külpolitikánk is javulna idővel.
Bokros Lajost szeretném.
Orbán Viktor semmiképpen, mert véleményem szerint miatta tartunk ott, ahol. 2001-ben Ő indította el a költekezést és azt a mentalitást, hogy ne csináljunk semmit az országért, tömjük a zsebünket és mellette pazaroljunk átgondolatlanul, mert ha értelmes dolgokat csinálunk (amit előtte Bokros megtett) akkor nem fognak minket megválasztani. A választásokat elvesztette, és megoszotta az országot és azóta is folyamatosan ahelyett, hogy dolgozna, csak hőbölög. Gyurcsánynál bármi jobb, hiszen elvesztette minden hitelét. Na de ebben a hitelvesztésben is oroszlán része volt a sokak által istenített Viki atyánknak. Nem egy közgazdász professzorom fogalmazta meg, hogy az ország 12 éven keresztül a Bokros csomag eredményeiből élt. És még csak véletlenül sem kettő intézkedés volt helyes. Ebben rejlik Bokros zsenialitása, hogy a sok intézkedés sokak által felfoghatatlan módon egésszé ált össze és kijelölt egy irányt Magyarországnak, ami pár éven belül kiemelkedő pozíciót eredményezett itt a térségben számunkra. Hadd mondjam, hogy a mostanra vezető utat pedig éppen Orbán Viktor jelölte ki. Bokros leszarta, hogy mit akar a négy gyermekes anyuka egymagában. Az igényeink különbözőek, én pl. az ingyen sört támogatnám. Ő azt tartotta szem előtt, hogy mindenki megélhessen a szó szoros értelmében és a gazdaság olyan irányba induljon, hogy rövid időn belül megtérüljön ez az áldozat. Mit gondoltok Japán vagy Németország honnan indult? Jah, igen tudom, ők áldozat nélkül, kézhez kapták a sikert. Ez az álom honfitársaim. Amig álmodunk, nem lesz eredmény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!