Kiknek jó a neoliberalizmus?
Mert ugye sok nyugati gazdaságelemző és sok nyugati fejlett "nagytőkés" ország vezető gazdasági szakértői szerint csudajó!
De kérdezem, akik nem "nagytőkések" azoknak jó?
Valami hasonló párhuzamot érzek a neoliberális felfogás és a globalizmus előretörése esetén, mint az imerializmus.
Az az, vannak a nagy ipari tőkés országok, és gyenge "összeszerelő" országok.
Párhuzam:
Vannak az impériumok, és vannak a gyarmatok.
"A multi is kijönne a paradicsommal."
egyszerűen nem érted.
de, maradjunk a példánál.
a multi csak akkor tud kijönni a paradicsommal, ha van belőle tömegtermelés. ha viszont van belőle tömegtermelés, akkor ne a magyar családi vállalkozó akarjon megélni belőle, mert nem fog tudni.
"Az az,ilyen hogy akkor csináljon mást, az arogáns és kivitelezhetetlen."
nem az. így működik a világ. mindig is így működött. és mindig is voltak emberek, akik erről nem akartak tudomást venni. viszont a legújabb időkig ezek az emberek viszonylag gyorsan éhenhaltak. csak manapság gondolják azt egyesek, hogy jó gondolat az ilyeneket életben tartani.
""nem az. így működik a világ. mindig is így működött. és mindig is voltak emberek, akik erről nem akartak tudomást venni. viszont a legújabb időkig ezek az emberek viszonylag gyorsan éhenhaltak. csak manapság gondolják azt egyesek, hogy jó gondolat az ilyeneket életben tartani.
Az a baj hogy csak a nagyvonalakat nézed, miközben a részletekben van a probléma.
A multik a globalizmussak kaptak szárnyra.
Azelőtt ha egy ország többet akart termelni min t amit az emberálománya lehetővétett, de tőkével bírta, az bevándoroltatta az országába az olcsó munkaerőt.
Persze szembesűltek ennek nemcsak a termelésre gyakorólt hatásaival, de a szoc feszültségeivel is, az az a mérleg min két oldala pakolva lett.
De így a képzettebbek és hazaiak, át álltak magasabb technológiai szintű munkára.
Csak hogy azóta 2 dolog történt a világban.
1, Nem beviszik a munkaerőt,hanem a munkát viszik ki.
Az az, a hasznot realizálják és hazaviszik, és ahová viszik a munkát és a nagyon olcsó termékeket " mivel kevesebb munkaerőt alkalmaznak mint amennyit kiőlnek"
a szoc feszültséget meg otthadják az amúgy is alulfizetett rabszolga társadalmaknál.
Na ez az ami nem működik.
Ugyanis hiába termelnek olcsón, ha kieszik maguk alól a fogyasztást. Most pontosan ez folyik a világban, ezért csökkentik a szoc kiadásokat és azoknak adnak ahol a nagyobb fogyasztást realizálhatják.
Csak hogy ez véges lehetőség, és ez ismét a kommunizmus karjaiba löki az embereket.
Senkinek nem jó, de ezt kevesen értik meg.
"Megszűnik a közös erkölcsi felfogás. Szabadosság és önzés lép a régebbi szilárdabb erkölcsi érzés helyébe. Az egyének kíméletlen küzdelmet folytatnak egymás ellen az érvényesülésért és a hatalomért. De a szabadverseny már nem a tehetségeseket, hanem a kevésbé kényes erkölcsi felfogásúakat veti felszínre. A népképviselők már nem a népet, hanem az őket megvásárló tényezők érdekeit képviselik. Az üzleti életben az igazságos haszon eszméje eltűnik és a spekuláció lesz úrrá. Sokan munka nélkül óriási vagyonokat varázsolnak elő. A munkás élet ostobaságnak látszik. Szégyenletes valóság, hogy „aki dolgozik, nem ér rá pénzt keresni.” óriási tömegek jutnak koldusbotra. Az egyik oldalon a jólétben való dúskálás, a másikon szörnyű nyomor. Az ideális dolgok értékelése megszűnik és az anyagiasság teljesen elhatalmaskodik. Az összetartás érzése elsorvad. Nincs már semmi korlát, árulók, kalandorok, banditák szabadon garázdálkodnak. A magát másokért vagy eszmékért feláldozó hős bolond, mert az eszmékben való hit komikus. A közös meggyőződések, világnézet és a kölcsönös bizalom helyébe minden vonatkozásban a kétely lép. Az emberek elvtelenek és bizalmatlanok. Szilárd egyéni meggyőződések sincsenek. Minden ingadozó, bizonytalan és viszonylagos. Nincsen már többé közös mérték a dolgok értékelésére. Az egyének mindinkább egyéni alkotásokat hoznak létre, amelyeket végül csak maga az alkotó (pl. művész) képes megérteni és értékelni. Az életnek mindinkább csak a hátrányait látják. A blazírtság, életuntság pestisszerűen terjed. A születések száma ijesztően csökken, az öngyilkosságok száma megdöbbentő gyorsasággal növekedik. Nincsen már érdeklődés, lelkesedés, áldozatos akarat. Nincsen már kultúra, csak szenvedő, tülekedő, vagy mindentől megcsömörlött, unott emberek tömege. A halott érdeklődést csak perverz, idegizgató eszközök támasztják fel rövid időre. A kultúra megőrült."
Bácskay B. Béla: Rend vagy Káosz?
"A multik a globalizmussak kaptak szárnyra."
a multik igen, de a folyamat évszázadok óta jelen van.
magányos mesterek kontra céhek
céhek kontra manufaktúrák
manufaktúrák kontra gyárak
gyárak kontra multik
mindig ment a rinya, hogy jaj, most jött el a világvége, mint tönkremegyünk, mind meghalunk. aztán persze nem ez lett. az új mindig elterjedt, de sosem vált egyeduralkodóvá. ma is vannak magányos mesterek, vannak céh jellegű szerveződések, vannak manufaktúrák és vannak kis és középvállakozások nem csak itt, szerte a világban. mert lehet alkalmaszkodni a változáshoz.
"Azelőtt ha egy ország többet akart termelni min t amit az emberálománya lehetővétett, de tőkével bírta, az bevándoroltatta az országába az olcsó munkaerőt."
nem. egy ország nem azért áramoltat be munkerőt, mert neki nincsen, hanem azért, mert az életszinvonal fejlődése magával hozza azt is, hogy bizonyos munkákat az ország lakosai nem akarnak elvégezni. nyugat európában munkanélküliség van, mégis tőlünk mennek oda ki dolgozni. na vajon miért? azért mert az ottaniak azokat a munkákat nem akarják csinálni. idehaza a munkaképes korosztályban (18-65 év) az inaktívak aránya kb. 50%, mégis jönnek ide romániából kulimunkára (pl. a mezőgazdaságba) emberek dolgozni rengetegen.
"De így a képzettebbek és hazaiak, át álltak magasabb technológiai szintű munkára."
nem. max. egy részük. a többiek munkanélküliek lettek.
az első 1-2 generációt az olcsó munkaerő miatti fellendülésből táplálkozó szociális háló, meg a versenyképtelen vállalkozásoknak nyújtott állami támogatás a víz fölött tartja. a következő generáció azzal szembesül, hogy nincs munkája és állambácsi sem nyúl a hóna alá.
ekkor jönnek a szélsőjobbos pártok és azt mondják, a multik tehetnek róla, meg a bevándorlók. ez van szerte európában.
nálunk a multik meg a cigányok. pedig a 18-65 éves korosztály az 6 millió ember és ebből 3 millió dolgozik. a többi áll és tartja a markát segélyért (és ezek túlnyomó részt nem cigányok). és nem azért, mert nincs munkahely, a multi is kénytelen felvenni a románt, mert a magyar nem megy el dolgozni. nem is akar. ezért szar a gazdaság, nem azért, mert itt vannak a multik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!