A kormány 12 egyetemet akar meghagyni. Vélemények?
Engem leginkább az buktat ki, hogy a Corvinust akarják megszüntetni, ahol már-már európai színvonalú oktatás van, ami elég ritka ebben a nyamvadt országban.
Az eduline csak ebben a témában, csak ma délután 5 cikket tolt ki a témával kapcsolatban. Ez ezt mondta, az úgy gondolja, persze a cikk fele kérdőjel, meg találgatás. Olyanok ezek az oldalak, mint egy intellektuális szennylap. Fontos dolgokkal foglalkoznak, de ugyanazt a szánalmas kiforgatós módszert használják, mint ahogy a Blikk kreál valami celebről történeteket.
Emlékszem régen is ment, hogy "2011-ben kellene kötelező emelt felvételihez", majd "2012-ben tuti, hogy kelleni fog", aztán most ott vagyunk, hogy 2013-ban lesz kötelező, de messze nem mindenhova. Szóval mire itt is döntés lesz, eltelik 2 év. Ráadásul a kormány eléggé kiakadt Hoffmann tündérbogárvirágszál Rózsikára a fasságai miatt, amiért a már visszadobott tervezetét akarta más formában újra áttolni a szavazáson.
19:18
"Jó, aki elmegy néprajzkutatónak, vagy valami más olyan munka művelőjének, amiből tudja, hogy 50.000 van és 10 kellene legyen, az ne csodálkozzon."
Ez egy hatalmas mítosz. Amikor szóba kerülnek az egyetemek, akkor mindig mindenki azt kezdi, már szinte automatikusan mondogatni, hogy milyen borzasztó sok a bölcsész és mennyire nem tudnak elhelyezkedni. Ezekből a szövegekből az átlagembernek az a benyomása, hogy Magyarországon a felsőoktatás nagy része bölcsészképzés, és alig van pl. mérnökképzés. Senki sem tudja a konkrét számokat, csak ismételgeti, amit másoktól hallott.
Ezzel szemben a valóság: pl. a jövőre tervezett keretszámok szerint az alapképzésben 40 600 diákot vennének fel, ebből bölcsész 4 100. (műszaki és természettudományos 15 000, informatikai 6 000).
Amikor a felsőoktatás szóba kerül, akkor mindenki reflexszerűen elkezd bölcsészezni, ami a felsőoktatás 10%-a.
Volt itt szó a rengeteg munkanélküli diplomásról. Tanultam statisztikát, úgy emlékeztem olyan kicsit több, mint a lakosság 25%-a diplomás Magyarországon, ez igazából nem sok (USÁ-ban, Nyugat-Európában 50% körüli- ez is hozzájárul a társadalom fejlettségéhez). És ezek között az egész lakossághoz viszonyítva kevés a munkanélküli.
De mondom nem írok ide hülyeségeket felmegyek a KSH (Központi Statisztikai Hivatal) oldalára és megnézem.
Ilyet, hogy diplomás nem diplomás részletes statisztikát nem találtam, csak szellemi/fizikai foglalkozásúak szerint, de nem kellett nagy logika hozzá, hogy a szellemi foglalkozásúak többnyire diplomások, a fizikai, pedig többnyire nem.
Megdöbbentő adatok fognak következni. 2010 negyedik negyedévében nagyjából ugyanannyi a szellemi és a fizikai foglalkozásúak száma. Megnéztem a nettó fizetéseket, hogy vajon van-e oka a szellemi (és ez alapján vélhetően többnyire diplomás) munkakörök népszerűségének. Az egyikben 170 ezer, a másikban 100 ezer Ft volt a nettó átlagkereset, szerintem mindenki tudja melyik melyikben.
Véleményem az, hogy nem szabad Magyarországon egy egyetemet sem bezárni, hanem nagymértékű színvonalas oktatásra van szükség, semmiképpen nem szabad a mostani alá menni. Ettől függetlenül a szakmunkásképzést is támogatni kell.
„Egy nemzet ereje a kiművelt emberfők sokaságában rejlik."
Széchenyi István
ma 20:46
Léteznek felmérések. Pl. az OECD szerint Magyarországon az egyik legalacsonyabb a diplomás túlképzés.
Arról is van felmérés, hogy a piacképtelen szakokon (pl. bölcsész) a végzősök 2-3%-a munkanélküli, és az elhelyezkedéshez kb. a végzettek 20%-ának átképzésre van szüksége. Piacképes szakokon természetesen gyakorlatilag 0 a munkanélküliség és 0 az átképzési szükséglet.
Amikor valaki felhozza ezeket a tényeket, akkor viszont egyesek mindig elkezdenek visítani, és közlik, hogy "nem a statisztikáknak, hanem a szemüknek hisznek". Gyanítom, hogy ezek irigy emberek, akiknek nem sikerült egyetemet végezniük, és szeretnék azt hinni, hogy ezen nem vesztettek.
Véleményem szerint az alapötlet helytálló lenne,de a helyzet megint nincs mérlegelve(ahogy ezt a Fidesztől megszoktuk).
Az I.Orbán kormány indította be azt a programot,hogy minél többen menjenek el egyetemre(mint ahogy már feljebb írták).
A hibájukat helyre akarják hozni.Ez dicséretes.
A gond ott kezdődik,hogy a szakközép iskolák és a szakmunkásképzők is szét vannak verve.
Már lassan ahhoz is diploma kell,hogy bolti eladó legyél.
Ugyanakkor ezzel javulni fog a bizonyítványok értéke,legyen az szakma,diploma,érettségi,de ez több éves előrelátás(5-6-7).
A kérdésem az,hogy addig mit fognak dolgozni az emberek amíg be nem áll az egyensúly.
Tehát én a szakmunkás bizonyítványok értékesebbé tételével kezdtem volna a feladatot és aztán léptem volna meg ezt.
20:56
"Véleményem szerint az alapötlet helytálló lenne,de a helyzet megint nincs mérlegelv"
Honnan tudod, hogy mi van mérlegelve, ha még semmiféle konkrét hivatalos közlemény nem született az ügyben, csak egy origós "hír"? :)))
Semmit sem tudsz arról, mi fog történni, de már az államtitkárok fejébe is belelátsz.
A válasz írója 53%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 22:08
Nem tudom,csak gondolom.
Honnan gondolom?
Onnan mert eddig szinte minden intézkedésükre ez volt a jellemző.
22:17
Onnan gondolod, hogy gyűlölöd a kormányt, mert fanatikus szoci vagy.
A válasz írója 53%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 22:51
Ha definiálod nekem,hogy szoci alatt mit értesz akkor igazolom/tagadom az állításodat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!