Menjenek a bírák nyugdíjba?
Érdekelne a véleményetek, hogy jó dolog-e az, ha a bírókat is elküldik 62 évesen nyugdíjba?
Pályára léphete sok fiatal jogász, aki jelenleg munkanélküli?
Szükség lenne a tapasztalt, idős bírókra továbbra is (70 éves korukig)?
Sok nyugdíjas titkárnőt, irodavezetőt nem kéne ugyanúgy elküldeni és beengedni a fiatalokat?
Számomra ez a döntés abszolút érthetetlen. És közben már kiderült, az ügyészségeket is hamarabb nyugdíjaznák.
A cikk vége a legérdekesebb:
"A bíróságok igazságszolgáltatási tevékenységet látnak el"
"Az ügyészség az állam büntető igényét érvényesíti"
Mint tudjuk, az állam 3 hatalmi ágra bomlik:
1.törvényhozó
2.végrehajtói
3.bírói/igazságszolgáltatói
És ugye azt is sejtjük, hogy mi szűnik meg, ha egy kézben van ebből legalább 2? Igen, a demokrácia.
Ha legalább meg tudnák indokolni valami félig racionális dologgal. De semmi ilyesmi nincs. Magyarországon jelenleg bíró hiány van. Gyermekelhelyezési perek tolódnak heteket, hónapokat, mert túl sok a tárgyalandó ügy. És akkor most legyen még kevesebb bíró? Teljesen nonszensz.
Azt ne, tudom, hogy a Fidesznek van-e egy kamrába bezárva több száz frissen végzett pártkatona bírója, de amit idáig műveltek, azokból elég könnyen ki lehet olvasni, hogy 1. vagy hamar szereznek saját bírókat, vagy 2. hoznak olyan törvényt, ami szerint az országgyűlés kinevezésére akárkiből lehet bíró.
Azért ebbe vicces belegondolni.
Szerintem teljesen indokolt hamarabb nyugdíjazni őket.
Csak gondoljatok bele, főleg most, a jogszabályok napra napra változnak... Én nem hiszem el, hogy 70 évesen valaki ezt olyan szellemi frissességgel, teljes agykapacitással tudja követni, átlátni, mint mondjuk egy 40 éves bíró. Egy 70 éves embernek már berögzült szokásai, gyakorlata van, ragaszkodik a régihez...
Aztán a bírák részéről itt van ez az indoklás, hogy akkor ennyi meg ennyi bírót kéne nyugdíjazni, és akkor LELASSULNÁNAK az ügyek. Kétlem, hogy ennél lassabban történjen bármi, lásd pl. Kulcsár per...
És mielőtt rámsüt bárki bármilyen bélyeget: nem vagyok fidesznyik, ez az első olyan ötletük az utóbbi pár hónapban, amivel teljes szívvel egyet tudok érteni.
Új fejlemény, hogy utaltak arra, hogy esetleg kiterjesztenék az ügyészekre is, itt is ugyanez a véleményem.
"Pályára léphete sok fiatal jogász, aki jelenleg munkanélküli? "
Nem lehet bírónak kinevezni munkanélküli jogászokat mekdonálcos gyakorlattal!
A bíróvá válásnak meg van az útja.
fogalmazó-titkár-majd bíró
Ha a 257 bíró helyére titkárokat neveznek ki bírónak, akkor titkárokból is kevés lesz, arról nem is beszélve, hogy nem minden titkár alkalmas, illetve nem mind akar bíró lenni.
Eddig is bíró hiány volt. A táblabíróságok alig győzték ledolgozni az elmaradást, pedig alapvetően nem is ez lenne a dolguk. Ha ezt a 30 ezer ügyet át kell adni más bíráknak, az igenis lassítani fogja az ügyeket. Azoknak az ügyeknek az anyagait az ú bírónak újra át kell olvasni, ami ennyi ügynél időigényes.
Kérdés, hogy írják a törvénybe a bírák nyugdíjkorhatárát. Kötelezően? De hiszen a közértes néni is dolgozhat nyugdíj után. Sok tanár is azt teszi. Akkor a bírákkal kivételeznének.
Vannak olyan orvos ismerőseim, akik a nyugdíjkorhatár elérése után is tovább dolgoztak (nem nyugdíjasként). Ismerek gyári munkásokat, logisztikusokat, tanárokat akik tovább dolgoztak. A bírókat akkor miért nem illeti meg ez a jog? Egy sebészorvosnak még nagyobb is a felelőssége, mégis el tudta látni a munkát, akkor egy bíró is.
Másrészt a magas beosztású bírók mind elérték azt a kort, hogy most elküldjék őket. Ezzel a szabállyal hirtelen, nem elég tapasztalt embereket kell majd kinevezni egyes pozíciókba, aminek biztos, hogy nem lesz jó vége.
Ha ilyen szabályt szeretnének, azt alaposan elő kellett volna készíteni, kinevelni azokat az embereket, akikkel pótolják a hiányt. Néhány év alatt ezt meg lehetett volna tenni, de így belerondítanak a rendszerbe olyanok akik nem is ismerik azt.
"A cél lehet az hogy nyugdíjazzanak néhány az alkotmánybírót, felemelik a számukat 12 vagy 15-re"
Egyrészt ez a változtatás rájuk nem lesz érvényes, másrészt az alkotmánybírók számának 15-re emelését pont az alkotmánybírók kezdeményezték, mert sok a munkájuk.
"bírák ne egymást válasszák "
???
Az alkotmánybírákat az országgyűlés választja a képviselőcsoportok ajánlása alapján.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!