EU? Hogyan tovább? Egy ország vagy inkább csak szövetség?
Már most azt mondja mindenki, hogy európai, hogyha Európán kívüli helyen tartózkodik, olyan pedig sohasem lesz, hogy "és nem magyar", mert hogyha Európán belül van, akkor már azt mondja, hogy magyar, német, olasz stb, úgy mint ahogy hogyha Magyarországon van, akkor azt mondja, hogy budapesti, pécsi, nyíregyházi, stb...
Ugyanúgy, mint Amerikában.
Egy texasi kisvárosban élő ember egy mongol számára nyugati, számunkra amerikai, egy argentín számára észak-amerikai, egy kanadai számára USA-beli, egy USA-beli számára texasi, egy texasi számára Johnville-beli, egy Johnville-beli számára Park street-i. stb...stb...
Én eddig voltam Lengyelországban, Angliában, Japánban, USA-ban is életemben és mindenhol magyarnak mondtam magam, nem európainak.
Nekem teljesen természetes volt, hogy magyar vagyok. Nekem ebbe beletartozik az is, hogy európai vagyok, mert ugye Magyarország Európában található. Aki ezt nem tudja, az eléggé mélyponton áll. :)
Japánban persze tudták hol vagyunk és örülnek is nagyon a magyar embernek. Az USA-ban pedig magyarlakta környéken voltam 2 hetet rokonoknál, így ott pláne mindenki tisztában volt vele.
Vannak a hipernacionalisták, de te hiper- mi vagy, Ákos?
„Már most azt mondja mindenki, hogy európai, hogyha Európán kívüli helyen tartózkodik...”
Ahogy a dolgok alakulnak tényleg egyre inkább csak tartózkodási helyet jelent az „európai”, az identitásból nem sok van, az is egyre kevesebb.
Szerintem is jobb lenne egy országként az EU, de az nem jelentené, hogy egy kultúra lenne. Csakhát ahhoz a hipernacionalistáknak fel kellene nőnie.
Amúgy Európán kívül - de néha még itt is - senki nem fogja tudni, hogy egyáltalán hol a halában van Magyarország. Európán kívül európai vagyok, EU-n belül magyar. Amúgy is már a kultúrák annyira összemosódtak a modernitásnak köszönhetően, hogy beszélhetünk európai kultúráról. Aki mást állít, az ne beszéljen USA kultúráról se, mert ott is vannak eltérések, főleg észak és dél között.
Főleg, hogy szinte az emberiség egész történelme alatt az volt a megszokott dolog, hogy az emberek szabadon járhattak-kelhettek a különféle országok, birodalmak között.
Az határátkelőhely egy XX. századi fogalom, ami az első világháború miatt alakult ki, hogy a háborús helyzet miatt tudják ellenőrzni és korlátozni az országok a szabad mozgást. A háború vége után aztán meg annyira kevésbé bíztak egymásban, hogy hiába volt béke, megtartották ezt az állapotot. Most azonban, hogy Európában ennyire rendeződtek az ellentétek, teljesen természetes, hogy a Schengeni határok képében visszaállítják az 1. világháború előtti állapotokat.
Híres mondás, hogy 1910-ben egy ellenőrzés nélkül, egy lényeges hivatali előkészület nélkül elutazhattál Párizsból Moszkvába, ez még ma sem lehetséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!