Miért voltál ügynök? Vagy miért figyeltek meg? Mesélsz róla?
Középiskolás koromban egyrészt a töri tanár ilyesmikről nem mesélt, másrészt akkor gyerekfejjel nem is érdekelt senkit a történelem, de főleg nem a közelmúlt történelme. Viszont így jó tíz évvel érettebben kíváncsibb lettem.
Szüleimet nincs lehetőségem kérdezni. Tv-ben és rádióban is keveset hallottam még erről. Ezért fordulok hozzátok!
Milyen könyvet, filmet, tv- vagy rádióműsort, netes oldalt ajánlotok, hogy felvilágosuljak a kommunista rendszerbéli sötét dolgokról?
Saját történetek is érdekelnek, talán így érthető meg legjobban. Megfigyeltél vagy megfigyeltek? Milyen volt ez és hogyan hatott az életedre és a családodra? Stb.
A kérdést okosodás céljából tettem, nem szeretném, ha vitafórum alakulna ki. (Nagyjából sejtem, hogy nem mindenki önként és dalolva lett ügynök, hanem volt akit kényszerítették, tehát nem mindenki elítélendő.)
Konkrétumok érdekelnek, akinek van személyes tapasztalata, kérem írja le!
Olyan szinten keveset tudok erről, hogy azt sem tudom, hogy mi szükség volt ezekre a megfigyelésekre? Igaz, hogy emberek tudta nélkül építették be a lakásukra a mikrofonokat(ez annyira elképesztő)? Csak vidéken is jellemző volt ez, vagy csak Pesten? Egyáltalán kiket figyeltek meg? Azt sem tudom, hogy időben mettől meddig tartott ez az egész?
Szóval alapvető dolgok is jöhetnek!
Köszönöm!
Engem közel egy évig figyeltek, provokáltak.'56 Nov 4.-én orosz fogságba kerültünk.Két napig úgy tudtuk agyonlőnek.Mikor szabadultunk a "vendégségből" aláírattak velünk egy nyilatkozatot, hogy semmibe se veszünk részt, ellenkező esetben visszavisznek, és agyonlőnek.Ezek után "napi" rendszerességgel figyeltek, provokáltak.Folyt a M.U.K.-ozás (márciusban újra kezdjük.Váratlanul elhangzott mellettem a muk, de sose reagáltam. Tudtam mi lesz a következménye ha bevisznek.Akik letették a fegyvert, és nem akarták újrakezdeni, azokat "békén" hagyta a hatalom.Többször érdeklődtem a történeti hivatalnál, de rólam nem találtak aktákat.Pontosan tudom, kik ültek egy évig a nyakamon.
Ha nagyon érdekel ez a téma, nem kell a múltba visszamenni, mert ugyanazok a folyamatok működnek a mai világban is.Ugyanúgy vannak besúgok, megbízok, áldozatok, mint az előző diktatúrában.Csak figyelni kell, észre lehet venni.
Nem figyeltem meg senkit,és engem sem figyeltek meg.
Mivel éltem abban az időkben,vannak tapasztalataim. A történészek sok esetben nem reálisan írnak ezekről a dolgokról. Befolyásolja őket a politikai hovatartozásuk.
A Rákosi- s a Kádár-rendszer is diktatúra volt. Bár a 60-as évektől a Kádár-rendszer "felpuhult".
A diktatúrák jellemzője,hogy nincs sajtó és szólásszabadság,de mindenképpen erősen korlátozzák. Csak az jelenhetett meg a médiában,azt adhatták elő a művészek,amit a médiáért felelős Aczél elvtárs előzetesen jóváhagyott.
Hivatalosan az mondták,hogy az egész nemzet egyetért a kormánnyal, a párttal,bár akadnak ellenségek is.
Minden diktatúra félti a hatalmát,és fél,hogy megdöntik,és szervezkednek ellene.
Ezért besúgókat tartanak.
Elsősorban az értelmiséget vagy jelentős pozícióban levő embereket figyeltek meg.
E célból a Belügy Minisztériumhoz tartózóan ügynökhálózatot építettek ki. A III/III. ügyosztály néven emlegetik ma. Volt aki,önkéntesen,de sokan kényszerből (egzisztenciális okból,családjukat féltve stb) lettek ügynökök. Az ügynökök az általuk megfigyelt személyekről részletes jelentéseket küldtek a főnökségre: szinte minden percükről,családjukról,barátaikról stb jelentettek.
De tulajdonképpen ezt a szerepet látta el a lakosság vonatkozásában a Pozsgai vezette Népfront is. Ők is hetente küldtek a központnak jelentéseket a lakosság hangulatáról,megnyivánulásaikról. Egy lakótársnőm titkárnő volt a Népfrontnál,tőle hallottam elég sok mindent,bár erről nem lett volna szabad beszélnie.
Lehallgatások,házkutatások,letartóztatások inkább a rendszerváltás előtti időkben voltak. Fiatal egyetemisták szervezkedtek titokban,és terjesztették az illegális kiadványaikat.. Közéjük tartozott pl. Demszky és Orbán is,másokkal együtt.
Talán egy kicsit érthetőbb számodra a dolog.
Ja, hogy ez akkor tulajdonképpen 56-ban kezdődött a forradalom után? Hogy nem akarta a hatalom, hogy újra forrongás legyen...?
Ezért volt az a Csinibaba filmben, hogy a Gálvölgyi nem mondta be az 56-os lottószámot a hangosbeszélőbe a tömbtársaknak?
Tényleg veszélyes volt kimondani az 56-ot?!
Igen, a Demszky... Jó pár éve esténként a rádióban olvastak fel ilyen "történéseket", és abban sokszor elhangzott Demszky neve. De akkor még fogalmam sem volt mi az a műsor, azt hittem valami kitaláció, valami fura novella. zzzzz
Volt a dolognak kispályás változata is.
Édesapám a 60-as és 70-es évek fordulóján volt egyetemista. Eredendően a családja "osztályellenség" volt, akármilyen egyetemre nem is mehetett volna emiatt valószínűleg (a nővére tanítónő akart lenni, de az nem lehetett), de ahová járt, ott mégiscsak ő lett az évfolyamelső, ami valami ifjúsági góré címmel járt együtt (nem tudom pontosan, milyennel). Ezért aztán szép bizalmasan megkérték, hogy akkor ő írjon már egy jellemzést az összes évfolyamtársáról.
(WTF???)
Apám nem volt az a kimondott irodalmár lélek, úgyhogy közölte az évfolyamtársaival, hogy olyan nincs, hogy ő ennyit önszorgalomból körmöljön, mindenki írja csak meg szépen magának ;). Azóta is őrzi a remekműveket.
Nem lett baja belőle, pedig biztosan visszajutott a dolog híre oda, ahová kellett, mert többet nem kértek tőle ilyet. Hogy csak mázlija volt-e, vagy akkor már ez jobban "belefért", lazább volt a rendszer, ezt már nem tudom, de szerintem ő maga sem.
Kérdező ne itt tájékozódj.Van aki még ma is fél.
Vannak hiteles emberek!Hasznos az ECHÓ tv és a HIR tv.
Az ECHO TV és a HÍR Tv minden,csak nem hiteles! Ott legfeljebb a régi arisztokraták utódai álmodoznak a háború előtti időkről. Bár már láttam olyan emberrel is műsort,aki 56-osnak mondta magát,de legfeljebb 6 éves lehetett abban az időben. Sőt,régebben egy volt nemzetőr beszélt egy szomszédjáról,aki szintén nemzetőrnek adta ki magát,de 56-ban még gyerek volt. Vannak emberek,akik szeretnek legendákat költeni önmagukról. Ezeket az említett két TV szereti szerepeltetni.
A 60-70-es években már enyhült a helyzet,ezért úszhatta meg a dolgot a kommentelő édesapja.
Alekszander Szolzsenyicin : Gulág
Ezt olvasd el ha tényleg érdekel a dolog , ott minden le van írva a kezdetektől részletesen.Hasonló volt a többi szocialista országokban is.
Annak idején minőségi ellenőr se lehetett az aki nem hű párttag.Azaz semmi se lehettél ha nem nyaltál szorgalmasan ,vagy ha nem megfelelő (munkásparaszt)családból kerültél ki.
Sokan jelentettek , félelemből mert meg tudták zsarolni őket.De legalább annyian önszorgalomból , irigységből vagy bármilyen okból bármit, bárkiről és akkor annak már annyi volt . Jött érte éjjel a fekete autó és 2 perce volt búcsúzkodásra csomagolásra.Veréssel , kínzással elérték , h bármit vallott bárkiről ha bírt még beszélni és bele nem halt.
Vigyázni kellet ám h kivel miről beszélget az ember mert soha nem tudhatta ki hallja és mit hall ki belőle.
Az ilyen önszorgalomból jelentgetők ma is itt járnak köztünk (amelyik még él), nem igazán lettek felelősségre vonva sajnos.Voltak próbálkozások , kis sikerrel.Általában jó kapcsolatrendszer jellemzi őket most is rendőrfőnökökkel , ügyészekkel stb.Mert benne van a vérükben a dolog.
És mi tűrjük, h itt rondítsák a levegőt hiába tudjuk róluk miket tettek, de valahogy mégsem lett rájuk bizonyítva semmi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!