Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A Horthy-korszakban mennyire...

A Horthy-korszakban mennyire volt Magyarországon amerikai kultúra?

Figyelt kérdés

Pl. lehetett Coca Cola-t kapni?

Mentek korabeli amerikai filmek a mozikban pl. Shirley Temple filmjei?

Volt annyira népszerű az amerikai kultúra, mint a Hitlerék előtti Weimári Németországban?


2010. dec. 31. 00:47
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:

Mint most. New York kávéház és más hasonló nevek mutatják, hogy Amerikát "trendinek" tartották.


Akkoriban még nem volt McDonalds és Burger King, de volt Budapesten amcsi gyorsétterem, a "Quick".


A jazz, és a swing közkedvelt volt, akárcsak az amerikai filmek és kalandregények. Akinek meg csak halvány elképzelése van a korról, vagy még az sincs, az nem tudom, minek szól hozzá.

2010. dec. 31. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:

13:38: Zenetörténelmileg csak picit pontosítanék:

A swing közkedveltsége Amerikában 1930-astól 60-as évekig terjed. Főleg a háborús korszakban lett "világtermék", előtte nem annyira volt jelentős a hatása európában. Épp hogy az európai kultúra fejtett ki hatást az afro-amerikai zene átalakulására. (G. Gershwin: Egy amerikai Párizsban 1928) Igy a Horthy korszak második felére tehető a swing-es jazz kialakulása ott. Az első felére inkább a ragtime, dixieland korszak lehetne jellemző, amit korai jazz korszaknak hív a zenetörténelem.

Magyarországon ezzel egy időben Dohnányi, Bartók, Kodály, Winer voltak aktívak. Operett, műdal, népzene, cigány és magyar nóta volt jellemző. (relative friss volt a zeneakadémia, a szinház, zenés darabok) 1925-ben indult a rádió, 1938-ban csak 4%-nak volt rádiója (tehetősebb réteg). Viszont a mozik vidéken is olcsók voltak, ezáltal nagyobb hatást fejthettek ki (évente kb 35-40 hangosfilm, és zenéik). Figyelembe véve, hogy pl zeneoktatásban mind a mai napig Kodály módszer jellemző itthon és nem az amerikai metódus, nem gondolnám hogy túlzott amerikai hatás megmutatkozott a zenei szakmában vagy közéletben akkor. Viszont erősebben jelen volt, mint az azt követő inkább üldöző korszakban (II.világháború után).


Zárójelben tenném hozzá, nem a kérdéshez tartozik szorosan... de azt gondolom hogy a most következő korszakunkban, oktatás szintjén frissíteni kellene, átvéve nem a kulturális, de a zeneelméleti alapokat máshonnan (pl amerikából). Mert rendszerváltás előtt a zene oktatás metodikáit politikailag nyomták el, igy a világ egy kicsit elszaladt. Ezt azért írtam hozzá, mert szerintem nem a múltban kéne csak kutakodni, bár nyilván fontos ismerni a történelmünket, de előre is kell tekinteni.


Quick étterem: Belga és 1968-ban alapították, a cég weboldalán 1971 szerepel mint nyitás éve (két európai étteremmel). Szóval valószinüleg valami másra gondolhatsz.

2011. jan. 2. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

"Quick étterem: Belga és 1968-ban alapították"


1938-ban már volt, így is hirdették, hogy "új, amerikai stílus".

2011. jan. 2. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

ma 21:58:

Bevallom nem találom a forrását annak amit írtál. Nincs véletlen egy linked rá?


(Pl francia stílusú étterem nyitásáról találtam cikket '38-ból.)

2011. jan. 2. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!