A Horthy-korszakban mennyire volt Magyarországon amerikai kultúra?
Pl. lehetett Coca Cola-t kapni?
Mentek korabeli amerikai filmek a mozikban pl. Shirley Temple filmjei?
Volt annyira népszerű az amerikai kultúra, mint a Hitlerék előtti Weimári Németországban?
Mint most. New York kávéház és más hasonló nevek mutatják, hogy Amerikát "trendinek" tartották.
Akkoriban még nem volt McDonalds és Burger King, de volt Budapesten amcsi gyorsétterem, a "Quick".
A jazz, és a swing közkedvelt volt, akárcsak az amerikai filmek és kalandregények. Akinek meg csak halvány elképzelése van a korról, vagy még az sincs, az nem tudom, minek szól hozzá.
13:38: Zenetörténelmileg csak picit pontosítanék:
A swing közkedveltsége Amerikában 1930-astól 60-as évekig terjed. Főleg a háborús korszakban lett "világtermék", előtte nem annyira volt jelentős a hatása európában. Épp hogy az európai kultúra fejtett ki hatást az afro-amerikai zene átalakulására. (G. Gershwin: Egy amerikai Párizsban 1928) Igy a Horthy korszak második felére tehető a swing-es jazz kialakulása ott. Az első felére inkább a ragtime, dixieland korszak lehetne jellemző, amit korai jazz korszaknak hív a zenetörténelem.
Magyarországon ezzel egy időben Dohnányi, Bartók, Kodály, Winer voltak aktívak. Operett, műdal, népzene, cigány és magyar nóta volt jellemző. (relative friss volt a zeneakadémia, a szinház, zenés darabok) 1925-ben indult a rádió, 1938-ban csak 4%-nak volt rádiója (tehetősebb réteg). Viszont a mozik vidéken is olcsók voltak, ezáltal nagyobb hatást fejthettek ki (évente kb 35-40 hangosfilm, és zenéik). Figyelembe véve, hogy pl zeneoktatásban mind a mai napig Kodály módszer jellemző itthon és nem az amerikai metódus, nem gondolnám hogy túlzott amerikai hatás megmutatkozott a zenei szakmában vagy közéletben akkor. Viszont erősebben jelen volt, mint az azt követő inkább üldöző korszakban (II.világháború után).
Zárójelben tenném hozzá, nem a kérdéshez tartozik szorosan... de azt gondolom hogy a most következő korszakunkban, oktatás szintjén frissíteni kellene, átvéve nem a kulturális, de a zeneelméleti alapokat máshonnan (pl amerikából). Mert rendszerváltás előtt a zene oktatás metodikáit politikailag nyomták el, igy a világ egy kicsit elszaladt. Ezt azért írtam hozzá, mert szerintem nem a múltban kéne csak kutakodni, bár nyilván fontos ismerni a történelmünket, de előre is kell tekinteni.
Quick étterem: Belga és 1968-ban alapították, a cég weboldalán 1971 szerepel mint nyitás éve (két európai étteremmel). Szóval valószinüleg valami másra gondolhatsz.
"Quick étterem: Belga és 1968-ban alapították"
1938-ban már volt, így is hirdették, hogy "új, amerikai stílus".
ma 21:58:
Bevallom nem találom a forrását annak amit írtál. Nincs véletlen egy linked rá?
(Pl francia stílusú étterem nyitásáról találtam cikket '38-ból.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!