Szerinted van reális esély a revizióra?
A jövőben? Miért ne?
Nem fogjuk tudni hogy alakulnak majd a világ dolgai.
A Nagy Háború után élők sem tudták, hogy egyszer hamarosan jönni fog egy Második Világháború.
Manapság pedig ugyanolyan gyorsan kirobbanhatnak konfliktusok bárhol a világban. Nem egyszer volt olyan sem, hogy tényleg nem sokon, néhány emberen, vagy pillanaton múlott egy Harmadik Világháború is.
Az más kérdés hogy a történelmi pillanatot az akkor, a jövőben éppen Magyarországot irányító akármilyen demokratikus/diktatórikus államvezetés hogy tudja majd kihasználni.
Részlegesre is van esély. A románokat sem zavarta, hogy Erdélyben még akkor 40-45% nem volt román, Szlovákiában is 30% magyar volt, a nagy fővárosuknak, Pozsony lakosainak pedig csak 30%-a volt szlovák még 1945-ben is. Úgyhogy azt mondom még a részleges revízióhoz az sem biztos, hogy kelleni fog, hogy az adott terület magyar többségű legyen.
Persze ez most mind csak a elgondolás, de amellett hogy a jelent éljük meg, szerintem nyugodtan lehet ilyeneken gondolkodni.
Hosszabb, több évtizedes távlatban igen, van rá bizonyos esély.
Nem sokra persze, de Szlovákia déli, magyar többségű területeinek, valamint a Kárpátalja és esetleg az É-Vajdaság néhány határ menti magyar körzetének visszatérése Magyarországhoz végül is reális lehetőséggé válhat idővel. Szlovákia szerintem hosszabb távon nem tud két nemzetiségi problémával (magyar, cigány) eredményesen megbirkózni, a magyarok egyszerűen békésen visszaintegrálódnak majd az anyaországba, előbb gazdasági és kulturális, később politikai értelemben is.
Meg hát azt sem lehet hosszabb távon kiszámolni, hogy Románia sorsa hogyan fog alakulni, a konfliktusuk éleződni fog Moldova hovatartozása miatt Oroszországgal, Moszkva meg egyszer akár Románia darabokra szedésével is lereagálhatja ezt a kérdést. Alapvető geostratégiai érdekünk jóban lenni az oroszokkal.
Kárpátalja magyar részének visszatérése szintén az orosz nagyhatalmi politika függvénye, amennyiben az előbb-utóbb szétdobja alkotóelemeire Ukrajnát és a nagyobb, keleti részét annektálja. Innentől Kárpátalja hovatartozása nyitott kérdés lenne.
Kedves második, nehogy már egy harmadik világháborútól várjunk revíziót :) Most itt nem fejtem ki, hogy ha most kitörne a harmadik világháború, miért nem kaphatnánk vissza a területeinket (még ha nyernénk is), ha érdekel, írj privátban.
A revízió csak erős diplomáciával lehetséges. Az az öngyilkos, pacifista külpolitika, amit a kommunistamaradványok folytattak, esélyt sem ad erre. Még az sem nagyon, amit a mostani kormány csinál, ez is inkább csak arra törekszik, hogy csend legyen. És még erős diplomáciával is csak úgy, hogy a magyar többségű területeket visszacsatoljuk. Ezek viszont egyre csak csökkennek! Ezt a csökkenést kellene megállítani. Hogy hogyan, arra csak körvonalaim vannak, én nem vagyok szakpolitikus.
Attól függ mit értesz revízió alatt.
Az 1944-es határok visszaállítására jogi úton igen. (Ha nem is ma.) Katonai úton nem.
Az 1914-es határok visszaállítására nem. Legalábbis belátható időn belül még jogi úton sem.
A jogi út alatt nem az "ősi föld" elméletet értem, mert az úgy ahogy van, ökörség.
Hivatkozhatunk az etnikai arányokra, a nemzeti önrendelkezésre és hasonlókra. De ahhoz, hogy ennek legyen foganatja, négy dolognak kell teljesülnie:
1. Népesség: Növekvő pályára kell állítani a magyar népességet és legrosszabb esetben is egy igen magas szinten stabilizálni.
2. Gazdaság: Fel kell fejlesztenünk a gazdaságot, hogy jóléti állam legyünk é legalább olyan szinten legyen a gazdaság, mint azoké az országoké, akikkel szemen területi követeléssel lépünk fel, de inkább fejlettebb. Fejlett, stabil és növekvő.
3. Hadsereg: Ezt nem kell bevetni, de mégis nagyobb súlya van egy olyan ország szavának, aminek 40.000 fős,jól felszerelt, harca kész hadserege van mint aminek egy (titkárnőkkel együtt) 500 fős, lepukkant semmilye, mg akkor is, ha esze ágában sincs bevetni.
4. Érdekegyezés: Jogi úton csak úgy lehetséges a revízió, ha van egy magasabb fórum, vagy egy kellő erővel rendelkező harmadik fél, akinek szintén érdeke az igazságos rendezés. Jelen körülmények között ez lehet az USA, az EU, az ENSZ vagy valami hasonló szervezet. Viszont ők a két szép szemükért ezt nem fogják megtenni. El kell érnünk, hogy nekik is érdekük legye átrajzolni a határokat. Ha jóval fejlettebbek vagyunk a szomszédos országoknál, és az ő szövetségeseik, akkor már önmagában megéri nekik, mert egy szövetségesüket erősítik. De lehet adok-kapok elven is gondolkodni. Magyarország esetében erre nehéz konkrét példát hozni, de pl. Oroszország, ha ez lenne a célja, megtehetné, hogy felveti, hogy ha az EU elismeri ha Oroszország megszállja Ukrajnát, és ezt az ENSZ-ben is elfogadtatják az európai országok, akkor fele annyiért adja az olajat. Magyarországnak nem tudom milyen cserealapja lehet, de biztos ki lehet találni valamit. De van más megoldás is. Mégpedig ha az érintett országoktól közvetlenül "vesszük meg". Pl. felállítunk Magyarországon egy csomó kőolajtárolót, hatalmas mennyiségben vesszük az oroszoktól az olajat és ott tároljuk. Aztán ha(a mi hatásunkra, vagy anélkül) konfliktus adódik Oroszország és Románia között és az oroszok leállítják az olajszállítást Romániának, akkor felajánlhatjuk, hogy adunk mi olajat, ha cserébe népszavazást írnak ki Erdélyben a hovatartozás ügyében. A románok persze elsőre tuti beintenek, de ha elhúzódik a válság, előbb-utóbb bele kell menniük. Ez végeredményben nem zsarolás, mert nekünk nem kötelességünk segíteni, és a Helsinki-záróokmányt sem sérti, mert a románok önként írják alá a dolgot és nem magyar kényszer hatására.
A katonai akció nem járható út. A Helsinki-záróokmány garantálja az európai határok sérthetetlenségét. Átrajzolásuk csak közös megegyezéssel, mindkét fél beleegyezésével lehetséges. Ergo, ha fegyverrel megyünk bárki ellen, egész Európa és az USA ellenünk fordul. Akkora hadsereget pedig nem tudunk felszerelni, ami mindenkit megver.
Tehát az egyetlen járható út belátható időn belül a jogi, diplomáciai megoldás, de annak véghezviteléhez is évtizedek szükségesek.
"A válasz írója 71%-ban hasznos válaszokat ad.
A válasz megírásának időpontja: ma 15:23"
Teljes mértékben egyet értek.
Történelem szakos vagyok az ELTÉ-n. Bár leginkább a XIX. századi diplomácia- és hadtörténet, az I. világháború és a felé vezető út érdekel, valószínűleg ebből írom a szakdolgozatom is, de Trianon kérdése és revízionizmus is nagyon érdekel. Magyar létemre szerintem kell is, hogy érdekeljen valamennyire. :D
És te?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!