A két világháború közti Magyarországon miért nem tört ki polgárháború Horthy emberellenes, ultrakonzervatív kereszténydiktatórikus politikája ellen?
Hogyhogy nem próbálták megölni Horthy-t, vagy robbantani a Parlamentet, mint a németeknél a Reichstagot?
Bármilyen jólértesült embernek világos lehetett abban a korban, hogy Horthy 1800-as évek beli politikája abszolút nem követi a nyugati polgárság felvilágosultságát.
mert csak te állítod hogy rossz volt
akkori magyarok virág esővel köszöntötték
"Volt egyfajta történelmi folytonosság is, amiből a döntései egyenesen következtek"
De nem vette észre az értelmiség, hogy Horthy úgy folytatta ezt a folytonosságot, mintha Magyarországon kívül nem lennének más országok, és tényleg csak a saját, régi rendszerünket lehet továbbfejleszteni sajátos módszerekkel?
Egyszer sem jutott eszükbe, hogy a korabeli USA és a Hitlerék előtti Weimar-i Németország mennyivel fejlettebb volt emberközpontúsági szempontból és talán inkább az ottani rendszert kéne követni?
nem olvastad el amiket írtunk?
Nem érdekelt kb. senkit, ameddig a dolgukat végezték! Magyarország mindig is tekintélyelvű volt, sohasem emberközpontú, akkoriban meg pláne, hogy azt sem tudták, hogy eszik vagy isszák ezeket az eszméket (legalábbis a szélesebb népréteg)
Az is fontos, hogy olyan típusú "értelmiség" amire te gondolsz, vagy olyan, amilyen más országokban, és későbbi korokban volt, létezett, az a Horthy korban nem létezett.
A korabeli "értelmiség" egybe esett a korabeli arisztokráciával, a polgári "nemességgel", és a katonai arisztokráviával.
Ezek pedig éppen tökéletesen támogatták, sőt üdvözölték Horthy politikáját.
Nem azért, mintha "gonoszok", vagy "tudatlanok" lettek volna, ez akkoriban természetes volt, része a korszellemnek. Lényegében Horthy nem is politizálhatott volna másként, annyira meghatározó volt a szellemi irányzat, amely leginkább volt revizionista, keresztény, és tekintélyelvű.
Egyikőtök sem élt a Horthy-rendszerben,csak amit hallottaok róla,azt mondjátok. Én viszont igen.
Az átlagemberek rosszul éltek a Horthy-rendszerben és egyáltalán nem istenítették. A munkásság és az uradalmi cselédek pedig a legnagyobb nyomorban. József Attila,Tömörkény,Móricz Zsigmond,Gárdonyi igazat írt az akkor időkről.A cselédség szabadkéményes egyszobás vályogházban élt, a pesti munkások közül pedig az 50-es évek végéig meglevő VAléria-telepen. Én még láttam a vonatablakból a fából-bádogból összetákolt "lakó"telepet.
Persze,amikor Horthy felvonult a fehér lován a kacagányba öltözött nemességgel,akkor kötelező volt ünnepelni.
Miért nem lázadtak fel ellene?
Nem volt rá lehetőségük sem. A gazdasági cselédeknek,napszámosoknak nem is lett volna vezetőjük.
A munkások között voltak ugyan kommunisták,akik megkíséreltek lázadni. De egyrészt nem volt szimpatikus a
kommunizmus,másrészt tanultak a 18-as kommun leveréséből.
Ami nem mellékes,hogy a legkisebb renitens megmozdulást a
csendőrség vagy a Prónay-különítmény kegyetlenül megtorolt.
Lázadni,vagy forradalmat szítani nem az elnyomottak szoktak,hanem az értelmiség! A Horthy-rendszer értelmiségének legtöbbje a nemesség soraiból került elő. Egyetemre még a mérnök,tanár gyereke is csak ritkán jutott, paraszt és munkásgyerek pedig még sokszor iskolába sem jutott el.
kedves 64-es! Te már éltél kb. az összes rendszer alatt!
Ezt mindenhol kihangsúlyozod! :D ezek után bocs ha nem hiszem el...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!