Mik a kapitalizmus előnyei és hátrányai?
hátrányai: az össznépesség 5%-ának kezében összpontosul minden vagyon 90%-a, a maradék 10%-on osztozik a 95%, ha valaki az utolsóba kategóriába születik, ami valószínű, akkor 1:1000000 az esélye, hogy ott is marad élete végéig, közben nyilván el van lehetetlenítve, különben nem dolgozna sz*rért-h*gyért.
előnyei: ? (ezt majd kifejti valaki más:)
Előny:
Aki elég tehetséges (és gátlástalan), abból bármi lehet.
Hátrány:
A cél a maximális profit.
A megtermelt cikkek nem, vagy nehezen javíthatók.
Évről évre minimális fejlesztéssel dobják piacra szinte ugyan azt a terméket.
Új, hatékonyabb technológiák visszatartása a régiekből való összes haszon kisajtolásáig.
Előnyei (ha jól működik): minden munkát a hasznossága alapján díjaznak, ha az emberek igényelnek egy adott terméket, akkor azért sok pénzt kap a gyártó, ha nem, akkor viszlát. Gyorsabban fejlődik a technika és általában az egész gazdaság. Ha valaki kitalál valamit, ami tetszene a népnek, akkor nem kell mindenféle bizottságokon keresztülvinnie, hanem egyből árusítani kezdheti.
Hátránya: Ha lusta vagy dolgozni és azt is elvárod, hogy az ételt is állambácsi rágja meg helyetted, akkor megszívtad.
"ami valószínű, akkor 1:1000000 az esélye,"
"Tehát van esély"
Szerintem meg nem kéne itt bonyolult gazdasági rendszereken gondolkodni, hanem csak becsületesnek, tisztességesnek kéne lenni és szeretni a másik embert.
Ennyi. Ahol ez megvan, ott boldogok az emberek, ahol pedig nincs, ott lehet akármilyen fejlett is a technika, az emberek egyre jobban gyűlölik a másikat.
kapitalizmus lényege a pénz illetve a verseny.
ez egy nagyon jó dolog, volt.
amikor ez az egész elkezdődött, akkor valóban mindenki egyenlő esélyekkel indult el a játszmában. Így mindenkinek rendes esélye volt feltörni.
kb 10-20 év alatt viszont azok lettek a legerősebbek, akik az elején kezdték még. A gond, hogy ezek után nagyon nehéz egy új embernek, pl egy új generációnak feltörnie, ha a nagyok nem akarják.
a gond, hogy az emberek befordulhatnak annak láttán, hogy más 1000x nagyobb eséllyel indul velük szemben, olyan emberek akik nagyon régen nem voltak jobbak mint ma bárki más. ez a fő gond.
pedig 10-20 évvel ezelőtt sok nem gazdag ember is befutott rendesen.
pl Bill Gates és Steve Balmer igaz Gates nem volt mélyszegény, de pl Balmer tudtommal nem gazdagon kezdte.
Ott van John Carmack aki számítógéplopással indította az életét.
google alapítói. stb.
lehet még ezer céget felsorakoztatni aki 10-20 évvel jár elől a friss ötletgazdákkal szemben. Ezek a nagyok pedig gond nélkül megvásárolják, lenyomják az újakat, persze vannak kivételek.
ergó ez az egyenlőtlenség nem egyenlő a rangi egyenlőtlenségekkel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!