Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Milyen szerepe van a Köztársas...

Milyen szerepe van a Köztársasági elnöknek, ami miatt van értelme?

Figyelt kérdés
És úgy tudom, hogy szinte semmi értelme, szóval mi változna, ha egyszerűen nem lenne?

febr. 8. 00:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
83%
Olyasmi, mint máshol a király, csak nem örökletes. Egy legfőbb tekintély, akinek azonban túl sok dolga nincs.
febr. 8. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
48%

Lényegében valóban semmi értelme/haszna, nélküle is menne minden.

Egyedül talán sólyom volt aktív, a jelenlegit meg sokan nem is tudják megnevezni. Elvileg 'a nép egységének a kifejezése, és az államszervezetek demokratikus működése feletti őrködés" a feladata.

febr. 8. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
83%

Ha megnézed más országok berendezkedését, mindig kettős szereop van az ország vezetőinek élén. Van egy nagyobb hatalommal, döntési jogkörrel rendelkező valaki és egy másik, amelyik valamennyire háttérbe szorul.

A franciáknál a köztársasági elnök vezeti az országot és a miniszterelnöknek a nevét is alig hallani a médiában, mert inkább hivatalnok szerepe van, a kormányt kell koordinálnia és nem ő az első számú döntéshozó az ország ügyeinek tekintetében. Nálunk pont fordítva van, a miniszterelnök vezeti a kormány és egyben az országot, a köztérsasági elnöknek javarészt inkább protokoll feladatai vannak. De a köztársasági elnök szerepe nem csak ennyi, a törvényesség őre és ha háborús helyzet alakulna ki akkor ő lenne a hadsereg főparancsnoka és nem a miniszterelnök. Békeidőben a köztársasági elnök más vezetőkkel találkozik, konferenciákon képviseli az országot, részt vesz ünnepségeken - emellett viszont minden parlamenti törvény hozzá fut be és az ő hivatala kell ellenőrizze, hogy a parlament döntései nem ütnek-e valamilyen nemzetközi egyezményt, másik törvényt, az alkotmánynak megfelelő és a törvények, szabályok szerint lett elfogadva. Ha így volt akkor aláírja, ekkor lehet kihirdetni hogy életbe is léphessen, ha nem akkor visszaküldi a parlamentnek. Olyan esetben is visszaküldheti amikor csak nem ért egyet valamiféle döntéssel, de akkor a parlamentnek nem kell kötelezően megváltoztatnia, csak figyelemmel a köztársasági elnök megjegyzéseire újra kell tárgyalni és elfogadni. Ha megint a köztársasági elnök elé kerül a törvény ugyanúgy, akkor már a köztársasági elnök köteles aláírni.

A mi politikai vezetésünk ilyen, nálunk a miniszterelnök hatalma erősebb a hétköznapi döntésekben. Sok más ilyen ország van az EU-ban is.

febr. 8. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
31%
Itthon semmi, alairogep
febr. 8. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
85%
Pl ő menedzseli a miniszterelnök kiválasztását választás után. Kitüntetéseknél is van szerepe. Visszaküldhet törvényeket parlamentnek. Stb. Elnök mindenhol van (vagy uralkodó)
febr. 8. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
Alaír
febr. 8. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Pl. kapásból ő kéri fel a miniszterelnököt kormányalakításra. Fura lenne ha a kormány kérné fel saját magát, vagy Orbán bekiáltaná hogy ő lesz a miniszterelnök és kész. Ezekhez kell egy magasabb jogkörrel rendelkező személy, aki jogilag az ország élén áll, és ő tűzi ki a választásokat, ő kéri fel a győztes pártot a kormányalakításra, ő kéri fel a miniszterelnököt és így tovább. Tehát van szerepe, csak ezek a szerepek a választások között a háttérbe szorulnak. A feladatait akkor is el kéne látnia valakinek ha a pozíciója megszűnne, ilyenek pl. az úgynevezett elnöki rendszerek, mint az USA is. Ott nincs külön köztársasági elnök meg miniszterelnök, hanem egy személy van, aki mindkét pozíció feladatait ellátja.

Ezeken kívül ő a legfőbb közjogi méltóság, ő képviseli az országot. Ő írja a lá a törvényeket, ezzel ő lépteti őket hatályba. Ő képviseli az országot nemzetközi utak alkalmával, stb. De pl. ő a hadsereg főparancsnoka is és háborús helyzetben ő mondja meg hogy mit csinál a haderő. Szóval azért vannak neki feladatai, csak ezek nem olyan dolgok amik az átlag embert érintik és a legtöbbet nem is gyakorolja rendszeresen. Hogy mégegyet említsek, pl. ő ad kegyelmet is. Az is fura lenne ha Orbán mint egy párt tagja és a hatalom birtokosa adhatna kegyelmet, visszaélésekre adhatna okot. Jobb ha ezt egy elméletben független köztársasági elnök végzi (most tekintsünk el attól hogy jelenleg ő is fidesz báb, mert a köztársasági elnökről mint címről, általánosságban beszélünk)

febr. 8. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
37%
Hogy elmondhassuk, hogy a Föld legdrágább tolla a miénk.
febr. 8. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
74%
Egyébként, mivel a Köztársasági elnök a Magyar Honvédség főparancsnoka, simán megpuccsolhatná Orbánt.
febr. 8. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat!
febr. 8. 07:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!