Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A demokrácia szinte soha nem...

A demokrácia szinte soha nem valódi demokrácia?

Figyelt kérdés
A demokrácia szinte soha nem valódi demokrácia... ez csak egy tökéletes módja annak, hogy egyesítsék az erőket, kihasználják mások tudását, és vagyont szerezzenek, miközben mindenki azt hiszi, hogy valami nagyobb dolog része...
ma 11:29
 1/8 anonim ***** válasza:
70%
Definiáld, mi az a valódi demokrácia, illetve hogy miért pont az!
ma 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
47%
Pontosan sajnos
ma 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Parlamentben csak szavazogépek ülnek. Nincsenek viták a parlamentben. Kormánypártiak igenre nyomogatnak, ellenzékiek nemre.
ma 11:36
 4/8 A kérdező kommentje:
Svájcban az állampolgároktól kérdeznek, és online tudnak szavazni az emberek. Az az igazi demokrácia!
ma 11:38
 5/8 anonim ***** válasza:
83%
Svájc áll hozzá a legközelebb.
ma 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Inkább tudják mindenhol hogy az emberek többségének nem szabadelvűségre van szüksége. Itt magyarországon ez pl túl van tolva, ami lezülleszti a társadalmat a legszélsőségesebb szintekre, ezt használja ki a fidesz. Nyilván mindenhol a pénz a lényeg, de van ahol a jóléti állam fenntartása alap követelmény.
ma 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Az az igazi demokrácia!"

Az online világ előtt is létezett demokrácia, és a közvetett demokrácia is demokrácia. Az a baj a svájci móddal, hogy az embereket állandóan mindenről tájékoztatni kell, ráadásul elég mélyen ahhoz, hogy fel tudják mérni a döntések rövidtávú és hosszútávú következményeit, ezáltal pedig felelősségteljes döntést tudjanak hozni. Ez Svájcban lehet hogy működik, de egy nagyobb országban már nem. Nem lehet sok száz millió embernél ilyen szintű részvételiséget bevezetni, mert nem születnének jó döntések. Egy egyszerűbb megoldás az, ha az emberek képviselőket választanak, akik egy adott csoport érdekeit képviselik, és ők szavaznak a törvényekről, ők járnak utána, ők mérlegelnek annak megfelelően hogy az őket megválasztó csoport jól járjon. Ez alapvetően egy működő koncepció, én abban nem látok problémát hogy a képviselőknek ez a dolga és nem az egyszeri közembernek kell mindenféle politikai döntésről gondolkoznia. Olyan ez, mint amikor megbízol egy céget hogy adja el a házadat. Nem neked kell vevők után járni, nem neked kell a papírokkal, hirdetésekkel foglalkozni, de a végén annyiért lesz a ház eladva, amennyit megadtál a közvetítő cégnek. Egy jó demokrácia is így működik, az egyszeri állampolgár nem kell hogy részletes politikai döntésekkel foglalkozzon, csak megválaszt egy képviselőt és ő belemegy helyette a részletekbe.

A demokráciával más probléma van, ezek pedig a bürokratikus időhúzás és az elnyomás. Éppen a sok vita, egyeztetés, különböző megközelítések mérlegelése miatt baromi lassan lehet döntéseket hozni. Ez mondjuk általában nem feltétlenül baj, de krízishelyzetben gond lehet. A másik, hogy a demokrácia jellege miatt a kisebbség el lesz nyomva. Mivel mindig a többség érdekeit tartja szem előtt a rendszer (szavazni kell és a többség nyer) ezért ha van valamilyen kisebbség akik nem tudnak senkivel szövetkezni, akkor hiába van képviselőjük, őket nem fogja képviselni senki. Így pedig egész kisebbségeket lehet az út szélére vagy az árokba lökni, mert egyszerűen túl kicsik ahhoz, hogy a többséggel szembeszálljanak. Ezt nyilván lehet kompenzálni együttérző és szociáls pártokkal vagy döntésekkel, de azért nem teljes mértékben. A gyengének mindig engedményeket kell majd tennie és igazodnia kell az erősebbhez. Talán ez a legnagyobb hibáj a demokráciának, és ez ott is igaz ahol közvetlen demokrácia van, mint Svájcban, hiszen mindegy hol vagy hogyan szavaznak, mindig a többség véleménye lesz mérvadó a kisebbség véleményével szemben.

ma 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Mad Max2 ***** válasza:

"A demokrácia a legrosszabb kormányzati forma, de még nem találtak ki jobbat!"


Ezt az öreg Winston mondta. És jól mondta:)

ma 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!