Az erdélyi magyarok végülis 100 év után jól jártak, azzal, hogy Romániához kerültek, mert ott most már jobb élet van?
#11: Nem nyitok semmilyen újabb frontot, üldözési mániában szenvedsz.
Először is a fejlettségnek semmilyen köze nincs a gőghöz, amit említettem. Azt a fajta gőgöt, amit te méltatsz, akkor se tartanám elfogadhatónak, ha Franciaország szintjén lennénk.
Másodsorban a gazdagság relatív. Hozzánk képest már Csehország vagy Lengyelország is gazdagnak számít, és igen, jobb helyzetben lennénk, ha az utóbbi 20 évben nem ezen az úton haladtunk volna.
És nem, nincsenek irreális elvárásaim, ahogy azt sem én hazudtam, hogy 2030-ig utolérjük Ausztriát. A lehetőségeinkhez képest viszont messze alulmúljuk önmagunkat. Eredmények híján pedig marad a gőg.
#12. "Azt a fajta gőgöt, amit te méltatsz"
Nem a gőgöt méltattam, de még egyszer: jellemző hiba mindent gőgnek tekinteni, ami nem meghunyászkodás.
"Hozzánk képest már Csehország vagy Lengyelország is gazdagnak számít"
Nem, egyáltalán nem.
"és igen, jobb helyzetben lennénk, ha az utóbbi 20 évben nem ezen az úton haladtunk volna."
Vagy lehetne korlátlanul rosszabb is a helyzetünk. Mint ahogy mindenki más is épp így van ezzel.
"És nem, nincsenek irreális elvárásaim"
Hát akkor ideje volna definiálni végre, hogy mit értettél erős és gazdag országon. Jól jönne némi nemzetközi kitekintés. Ha a lengyeleket és a cseheket értetted ide, akkor máris jelzem: se nem gazdagok, se nem erősek ők sem.
#13: "jellemző hiba mindent gőgnek tekinteni, ami nem meghunyászkodás."
Tévedsz, nem az ellentmondást tekintem annak, hanem a stílust, ahogy sokszor ezt előadják és ahogy kommunikálnak. Diplomáciai érzék nulla. De teljesen mindegy, hogy mit mondok ezzel kapcsolatban, mert te ezt másképp érzékeled.
Mindemellett többször olyan konfliktusokba mennek bele, amelyekről meggyőződésem, hogy a kormány álláspontja nem egyezik a magyar érdekekkel. De mindent el lehet úgy adni, hogy a magyar érdekeket képviselik és bárki ezzel nem ért egyet, az a magyarokat támadja.
"Hát akkor ideje volna definiálni végre, hogy mit értettél erős és gazdag országon. Jól jönne némi nemzetközi kitekintés. Ha a lengyeleket és a cseheket értetted ide, akkor máris jelzem: se nem gazdagok, se nem erősek ők sem."
Nevezheted ahogy szeretnéd, de egy cseh szinttel jelenleg már meg tudnék békélni. Illetve jobbat mondok, ha látnám, hogy felfelé ívelő pályán lennénk, már azzal is kibékülnék. De most ezt is hiába mondom, mert te bizonyára azt látod, hogy ez jelenleg is így van.
Demkó Attila remek írása ezzel kapcsolatban:
Az Eurostatos román fogyasztási adatból (ami az interpretáció szerint az életszínvonal mércéje) az látszik, hogy megelőzték nem csak Magyarországot, hanem Szlovéniát, Csehországot, Lengyelországot, Portugáliát, Lettországot, Észtországot, - majd a fél Európai Uniót - 11 országot.
Aki elhiszi, hogy ezeknél, különösen Csehországnál vagy Szlovéniánál magasabb az életszínvonal Romániában, annak nagyon komoly valóságérzékelési zavarai vannak.
Aki szerint meg leszakadás az, hogy a cseh fogyasztás 10 év alatt 2 pontot emelkedik, a szlovák hármat, a magyar meg hetet, az menjen vissza az első osztályba, de tényleg.
Ehhez nem kell gazdasági szakembernek lenni, tényleg nem vagyok az, egyszerű első osztályos matek. A hét több, mint a három, az olyan mérce pedig, ami szerint Romániában magasabb az életszínvonal mint Szlovéniában, Portugáliában és az EU közel felében, erősen problémás.
Azért írok ilyen hangnemben, mert ilyen hangnemben oktatnak, egyetlen szóval sem cáfolva semmit, amit leírtam. Kiteszem újra a hirhedt eustat-s táblázatot - olvassák már át, mielőtt hozzászólnak.
Bár aki elhiszi, hogy Románia megelőzte Szlovéniát és nagyot vert Csehországra, az inkább ne szóljon hozzá.
#16. "az olyan mérce pedig, ami szerint Romániában magasabb az életszínvonal mint Szlovéniában, Portugáliában és az EU közel felében, erősen problémás."
Egyébként nem a mérce a problémás, hanem az, hogy a ballib újságírók, ettől fogva pedig a propagandát kétpofára faló olvasók nem arra használják, amit az mutat. Fogyasztás nem egyenlő életszínvonal, ennyit azért illik belátni. Ez a románoknál kifejezetten hitelből zabálást jelent, mármint szó szerint. Karácsonyi, meg húsvéti lakoma miatti családi eladósodást, nem beszélve a két kategóriával jobb autók hitelre vasárlásáról, mint amit a fizetésük reálisan elbírna, és még egy sor dolog, ami megdobja az értéküket. És ez nem csak a magánszemélyekre, hanem az államra magára is abszolút jellemző. Nálunk minden %-pontnyi GDP-növekedésre a növekedés mértékén felüli GDP-arányos államadósság-növekedés jut az utóbbi legalább tíz évben (míg például nálunk távolról sem így van).
#17. "Nálunk minden %-pontnyi GDP-növekedésre a növekedés mértékén felüli GDP-arányos államadósság-növekedés jut az utóbbi legalább tíz évben"
Nálunk helyett náluk. Mobilról pötyögök, autokorrekt, sorry.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!