Kormányváltás és rendszerváltás között mi a gyakorlati különbség?
A kormányváltás csak az aktuálisan kormányon lévő pártot vagy pártkoalícót cseréli meg. Eddig A párt kormányzott, utána B párt kormányoz. A kormányzás módja viszont nem változik, a gazdaság ugyanúgy kapitalista marad, a korrupciót ugyanúgy üldözik, nem változtatnak drasztikusan a választási rendszeren, továbbra is ingyenes lesz az egészségügy, és ezután is demokratikusan működik a parlament
A rendszerváltás nem csak kormányt, tehát nem csak pártot vált, hanem az ország űködési rendszerét is átalakítja. A korábbi példánál maradva elvetik a kapitalizmust és szocializmust kezdenek bevezetni, a korrupció elfogadottá válik, a demokráciát leépítik, stb.
Nyilván nem kell hogy a rendszer minden elemén változtassanak, de a rendszerváltás lényege hogy több alapvető mechanika, amik az ország működését, hozzáállását definiálják, jelentősen megváltozik. Kormányváltás esetében nincs ilyen, annyira, hogy sokszor a következő kormány az előző által megkezdett folyamatokat is befejezi, pl. ha A kormány elkezdett egy belépési folyamatot egy gazdasági közösségbe, akkor hiába jön B kormány, már nem fogják felrúgni a korábbi megálapodást és befejezik a csatlakozást. Hosszú távon csak így tud működni egy ország, mert ha gyakran van kormányváltás és mindenki visszavonja a korábbi kormány döntéseit, akkor az ország egy helyben fog toporogni. Épp ezért a gyakori rendszerváltás sem tesz jót az országnak, mert hatalmas változásokkal jár, amiket a gyakorlatba átültetni önmagában nem elég 1 ciklus.
"De rendszerváltásnál nem feltétel kell kormányváltás nem?"
Nem, de olyan a valóságban nem igazán van, hogy egy vezető vagy párt úgy dönt hogy mostantól az ellenkezőjét csinálja annak, amit eddig tett. Nincsenek ekkora pálfordulatok egy vezető életében. Kisebb mértékben nyilván mindenki változik, de azok nem rendszerváltozás szintű dolgok. Elméletben tehát kormányváltás nélkül is lehet rendszerváltás, de a gyakorlatban a regnáló kormány védi a saját rendszerét, nem pedig megdönteni akarja azt, ha csak nem erős külső befolyással teszi azt.
"kormányváltás meg nem feltétlenül hoz rendszerváltást, nem?"
Így van, a kormányváltások általában nem hoznak rendszerváltást. Rendszerváltás akkor van, ha a nép nagyon elégedetlen egy aktuális politikai, gazdasági struktúrával. Például amikor az európai monarchiák felbomlottak és megszűntek, vagy amikor a szocializmust dobtuk el és jött a demokrácia és a kapitalizmus. Vagy afrikában éppen az ellenkezője zajlik, az afrikai országok népei elégedetlenek a demokraikus vezetőkkel, mert a bürokratikus akadályok miatt nem képesek kezelni a helyi problémákat, így egyre több helyen hajtanak végre katonai hatalomátvételt és alakítanak ki gyakorlatilag katonai diktatúrákat. A terrorizmus ellen csak így tudnak hatékonyan harcolni, így ott ezt támogatja a nép, még ha ez nekünk európaiaknak ez furcsa is. De általánosságban véve egy kormányváltás vagy akár egy diktatúrában egy vezető váltás még nem hoz rendszerváltást, ahhoz egy erősebb mozgató erő kell.
A "rendszert", azt át lehet menteni, akkor is, ha a többség ezt nem akarja! Ez van nálunk is sajnos. :(
Magyarországon a politika úgy működik, mint a feudális korszakban. Van pár "uralkodó" család, akik a mai napig biztosítják hatalmukat. Tetszik, vagy sem: Magyar Péter is egy ilyen dinasztia sarja!
Ahhoz, hogy IGAZI változás legyen itt, egy olyan összefogás kell, amelyik kizárja ezeket a családokat. Remélem, hogy hamarosan jön, mert ez így nagyon nem jó...
#7 Nem fog jönni. Ez a társadalom tulajdonsága, a társadalom termeli ki ezeket az embereket. Magyar Péter is egy jó példa, a fél ország rajong érte. Pedig ugyanazokat a propagandaeszközöket használja mint a fidesz, hasonló gondolkozású és bevallottan nem is tervez drasztikus, rendszer-beli változásokat végrehajtani. De az embereknek ez tetszik, azonosulni tudnak vele.
De nézz meg más társadalmakat, ott van Oroszország, vagy az orosz befolyású utódállamok, pl. Fehéroroszország. Vagy az afrikai országok, ahol rendre zajlanak a katonai hatalomátvételek. Hiába tapasztalták meg a demokratikus értékeket ezekben az országokban, az emberek ha kell, erővel is visszatérnek a régi rendszerekhez. Ezeket az igényeket nem lehet egyik napról a másikra levetkőzni, ezek bele vannak égve a társadalmakba évszázadok óta. Magyarországon sem lesz fundamentális változás, mert a társadalom ugyanazt a rendszert termeli ki magának újra és újra. Itt csak erős külső befolyással lehetne változás, ha nyugati gyarmat vagy bábállam lennénk, és az a fajta demokratikus értékrend generációk alatt meghonosodna. Anélkül nagy változásra ne számíts.
ma 15:31
Azért még bízom ezekben a birkákban, hogy a szemük elé ( Többszörösen.) varázsolt friss legelőt lecserélnék a kopár sztyeppére pár évig.
De, értem, mit mondasz: "Mindent akarok, de azt most rögtön!"
Úgy felgyorsult az életünk, hogy az már egy Sci-Fi.
Tudod, melyik film ugrik be erről?
2011-es film. Simán ebbe az irányba halad a Világ...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!