Hat ott kimertek olyan szavakat mondani még hogy “megszorítások”…
Mai neve “a háború miatti, soros, brüsszel miatti” vagy csak simán nem beszélnek arról milyen megszorító csomagot vezetnek be.
Nem vitték államcsődbe az országot, sőt töredék annyi hitelt vettek fel, sokkal átláthatóbb és kedvezményesebb feltételekkel mint Orbán.
A kérdésre válaszolva, jobb volt. A mostani szemmel nézve még Gyurcsány kormánya is egy jó kormány volt. Az akkori ingerküszöbnél viszont elégtelennek bizonyult, azóta a magyarok igényei lementek a béka segge alá.
7)Ez csak egy mìtosz, hogy régebben olcsóbban vagy könyebben lehetett lakást venni.1990-ben, majdnem kétszer annyiba kerültek a budapesti lakások,mint ma.
Fizetésekben számolva, hogy hány havi bruttóból lehet venni egy négyzetméter budapesti lakást. Azért bruttóban, mert erről van hosszú adatsor és az adókulcsok/adókedvezmények változása miatt ez egyszerűen összevethető. Mocsok drága volt a magántulajdonú lakás, mert hiány volt belőle.
Olcsó kétszer volt a lakás a rendszerváltás óta, a Bokros csomag előtt/körül, a 90-es évek közepén, amikor a sok fillérekért privatizált, és hamar piacra került lakás, tehát a nagy kínálat még nyomta a piacot és az árakat (óriási infláció volt évekig, és nem mentek vele az ingatlanárak, mert nem volt pénz és sok volt az eladó, reálértékben 50%-ot vagy többet estek az árak), de fellendülés indult, és 2013-14 körül, amikor a devizahiteles bebukott lakások kínálata még nyomta a piacot, szintén nagy kínálatot teremtve. Mindkétszer a havi bruttó környékére esett egy négyzetméter. Csak akkor volt olcsóság , ha valami sokk hatására extra sok kínálat volt a piacon. Most ilyen nincs, hitelkitettség alig, lakásépítés, tehát új kínálat alig, 10 éves mélyponton az újlakásépítés. Egyébként, hosszútávon, nagyjából, durván a bérekkel mennek az árak, azt mutatja az 1,1-1,75 közötti, tulajdonképpen szűk sáv. Ez egybeesik a nemzetközi évszázados trendekkel, a lakások ára kb. úgy megy hosszútávon, ahogy bérek mennek, az évi 3-5% reálhozamot az ingatlanon a bérbeadás adja (mínusz amortizáció), az ára meg reálértékben tartja magát, durván leegyszerűsítve.
1990: havi átlag bruttó bér 13 446 Ft, budapesti átlag nm ár 44 000 Ft, 3,3 havi bruttó egy nm
2024: havi átlag bruttó bér 628 000 Ft, budapesti átlag nm ár 1 100 000 Ft, 1,75 havi bruttó egy nm
Nem olcsó, nagyon ritkán az, 34 év alatt kétszer volt, de volt már drágább - igaz, ilyen iszonyú sok megtakarítás sem volt még soha a történelemben, ami keresi a helyét. Csak kamatban kapnak jövőre 1300 mrd-ot, az éves budapesti új lakás kínálat lehet kb. 700 mrd.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!