Ha egy norális kormány kerűlne hatalomra hány év alatt lehetne rendbe hozni az országot?
Az oktatásban legalább egy évtized múlva jelentkeznek az eredmények, ezért sem érdeke valójában egyetlen kormánynak sem rengeteg pénzt és egyéb erőforrást ebbe beletenni, így amíg erről nincs közmegegyezés, addig ezt senki sem fogja megcsinálni.
Az egészségügy egy rövidebb átfutású dolog, de itt is nagyon erős ellenérdekek dolgoznak.
A vasút, no az sem egy egyszerű dolog, ott valószínűleg egy fokozatos, részleges privatizáció lehetne megoldás (erre vannak jó példák az európai országokban), de arra is rámenne egy kormányzati ciklus.
Az országot? A biblia szerint amikor Mózes a zsidókat kivezette Egyiptomból, 40 évig bolyongtak, mire megérkeztek. Gondolod, hogy ennyire nem ismerték a terepet? Szó sincs róla. Ennyi idő kellett, míg a rabságban élők annyira kihaltak, hogy már az új, ezt nem ismerő, a nélkülözésben kizárólag önmagára számító generáció lett a meghatározó.
Most, bár nálunk az élettartam rohamosan csökken, ennek ellenére 100 év lehetne. Ha nem jön közbe egyéb. De persze közbejön. Az öt perc, hogy egy kormány normális célokat tűzzön ki. Az már több hét, mire kivitelezési technikákra bontja. Na de mennyi idő, mire a szolgaságra nevelt társadalom, hisz, elfogad, majd végrehajt. És akkor szó se esett azokról, akik a mai haszonélvezők, az újnak meg hatalmas károsultjai lesznek. Mert ők ellenállnak.
Nobel díjat adtak idén azért az ismeretért, hogy nemzetek sorsát a felépítményük (intézményrendszerük) határozza meg. Ezt fel kell építeni, a régit eltüntetni, majd az újat szakszerűen működtetni. A meglévő társadalommal. Ezt próbálta a kommunista vezetés 1948-tól, a gazdaság tönkre ment, módszert kellett váltani, nem sikerült. Ezt próbálta a rendszerváltó kormány 1990-től. A gazdaság tönkre ment, újat kellett próbálni, ez lett belőle. Az ilyesmi soha nem a vezetésen múlik. Annyiban igen, hogy jó célokat találjon ki. utána viszont minden a társadalmon múlik. itt és most azon, amely évtizede rinyál, és mindig kétharmadot produkál.
Az intézményrendszer az 1300-asévekig egyforma volt Európában. Akkor a pestisjárványok miatti éhinség kényszerítette ki Európából a változtatást. Akkortól datálódik a Kelet és Nyugat, az elmaradottság és fejlődés. Azóta voltak rendszerváltások, forradalmak, minden, csak intézményváltás nem. mert az nem olyan könnyű. Ráadásul a kapitalizmus is döglődik a túltermelés miatt, közben jön az MI, ami soha nem látott különbségeket hoz.
Lehet, túl pesszimistának tűnik a gondolatmenet. Az is! Csak legalább egy picike ok látszódna az optimizmusra. Ahhoz néhány tudást el kéne felejteni. De valahogy mégis jobban szeretek ember lenni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!